فرمانده سپاه ناحیه عشایری لرستان گفت: در هفته بسیج عشایری همایش ریش سفیدان و معتمدین عشایر لرستان با حضور فرمانده ناحیه عشایری کشور برگزار می شود.

به گزارش خبرافلاک، سیاوش رستمی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران که به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج عشایری برگزار شد، اظهار داشت: «عشایر قشر تولید کننده و مایه برکت» شعار محوری هفته بسیج عشایری است که در این هفته ۲۶برنامه اصلی از جمله دیدار با خانواده معظم شهدا، همایش ریش سفیدان و معتمدین با حضور فرمانده ناحیه عشایری کشور، دیدار سران و معتمدین با نماینده ولی فقیه در استان، جشنواره بومی محلی، مسابقه تیراندازی، افتتاح پروژه های عمرانی، گشت های رضوی و… برگزار می شود.

وی افزود: ۱۵۰ نفر از منتخبین عشایر در سراسر استان با مرکزیت خرم آباد در مسابقه تیراندازی شرکت می کنند و سه نفر اول ضمن اهدا لوح و جایزه به مسابقات کشوری معرفی می شوند.

فرمانده سپاه ناحیه عشایری لرستان عنوان کرد: ۲ باب منزل و ۲ کانال آب بر کشاورزی این هفته در مناطق بیران شهر و زاغه افتتاح می شود.

رستمی بیان کرد: مجمع عالی عشایر با حضور فرمانده بسیج عشایری کشور و متولیان بسیج عشایری استان، امور عشایر، نماینده استانداری، دامپزشکی و جهاد پیش بینی شده است همچنین فرمانده بسیج عشایری کشور از مناطق عشایری که عشایر آن ها برگشته اند بازدید می کند.

وی با اشاره به در حال ساخت بودن ۲۸ واحد مسکونی توسط گروه های جهادی گفت: از این تعداد ۶واحد کار آن به اتمام رسیده و برای هر واحد بین ۲۵۰تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده و پنج باب منزل مسکونی برای محرومین از ۵۰ میلیون ۱۵۰میلیون مرمت کرده ایم.

وی با بیان اینکه ۲هزارنفر نیروی جهادی در پروژه های فرهنگی و عمرانی فعالیت دارند، افزود: در بیرانشهر به کمک نیروهای جهادی ۲هزارمترکانال آب بر کشاورزی آماده افتتاح داریم.

رستمی اظهار داشت: در مناطق عشایر میان کوه شرقی کوگان سه آبشخور دام را با استانداردهای جدید احداث کردیم و ظرف چند روز گذشته هزارو ۸۰۰ دام واکسیناسیون کردیم و سال گذشته نیز چهار هزار رأس واکسیناسیون انجام دادیم.

فرمانده سپاه ناحیه عشایری لرستان گفت: با همکاری سازمان فنی و حرفه ای استان ۴۰۰ نفر در کلاس های خیاطی، قالیبافی و کشاورزی در روستاها و مناطق عشایری آموزش دیده اند.

وی عنوان کرد: از دی ماه سال گذشته تا الان پنج میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال زایی در عرصه کشاورزی، دامپروری و صنایع خانگی به بسیجیان عشایر تعلق گرفته و برای امسال هم نزدیک ۶ میلیاردتومان آماده پرداخت داریم.

وی با اشاره به تشکیل چهار تعاونی روستایی متشکل از صندوق های ذخیره بسیجیان بیان کرد: سه مرحله نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در شهر خرم آباد برپا شده و به مناسب های مختلف هشت هزار پرس غذای گرم، سه هزار بسته معیشتی،۱۲۰ بسته آموزشی و لوازم التحریر بین نیازمندان توزیع شده است.

رستمی تصریح کرد: هشت کیلومتر جاده عشایری در منطقه کودگان با هزینه چهار میلیاردتومان آسفالت شده که راه دسترسی ۹۰۰ نفر را آزاد می کند و ۱۰ چشمه سرویس بهداشتی و حمام در مناطقی عشایری که مشکل دارند با هزینه ۱۵۰ میلیون تومان در حال انجام است.

وی در رابطه با حل مشکل تسلیح عشایر گفت: عشایر را به عنوان یک نیروی معتقد و آماده برای دفاع از انقلاب اسلامی سازماندهی می کنیم.

فرمانده سپاه ناحیه عشایری لرستان اظهارداشت: در حال حاضر ۸۵ هزار عشایر کوچنده در استان هستند و بنا داریم۹۰ درصد آن ها تا سال ۱۴۰۴ تحت پوشش بسیج عشایری قرار بگیرند.

انتهای پیام/