مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: با گذشت سال‌ها دوری از زیستگاه و خاستگاه اصلی، اولین گوساله گوزن زرد ایرانی در دامنه‌های یافته کوه خرم‌آباد متولد شد.

به گزارش خبر افلاک ، علی سالاروند مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: در سال ١۴٠١ و در راستای حفظ و احیاء گوزن زرد این گونه ارزشمند و در خطر انقراض، تعداد ١٠ رأس گوزن زرد ایرانی از دو سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی دشت ناز ساری و مرکز ایثار کرج به استان لرستان و دامنه‌های زاگرس که زیستگاه و خاستگاه اصلی این گونه در گذشته‌ بوده است، انتقال داده شد. 

وی افزود: گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش فجر صفای کشت و صنعت لرستان واقع در دامنه‌های یافته کوه خرم‌آباد حفاظت و نگهداری می‌شوند که این سایت نخستین و بزرگترین سایت خصوصی تکثیر و پرورش گوزن زرد در کشور و در راستای حفاظت مشارکتی از گونه‌های ارزشمند حیات وحش و ذخایر ژنتیکی می‌باشد.

سالاروند ادامه داد: یک رأس از گوزن‌های ماده که در فصل جفتگیری باردار شده بود در فصل زادآوری در تاریخ ٢٣ اردبیهشت ماه ١۴٠٢ در سایت تکثیر متولد شد. 

وی همچنین ابراز امیدواری کرد امکان زادآوری یکی دیگر از گوزن‌ها وجود داد.

سالاروند در این خصوص گفت: گوساله تازه متولد شده در شرایط مناسب و پایداری می‌باشد و توسط مسئولین سایت و دامپزشک مربوطه به همراه مادر تحت مراقبت است و شرایط زیستی و بستر مناسب برای زادآوری و رشد گوساله‌ توسط کارشناسان زحمتکش این اداره کل و مجموعه کشت و صنعت فجر صفا لرستان، فراهم شده است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، گوزن زرد ایرانی زیرگونه‌ای از گوزن زرد است که با توجه به اینکه در آستانه انقراض قرار داشت، با تمهیدات انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم، حفاظت مشارکتی آن در دستور کار قرار گرفته است.

گوزن‌های زرد ایرانی اغلب در اوایل پاییز جفت‌گیری نموده و دارای مدت آبستنی حدود هشت ماه هستند و یک و به ندرت دو گوساله به دنیا می‌آورند.

پایان پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس