معاون وزیر علوم گفت: تشکیل دارالقرآن در دانشگاه‌ها امکان پیگیری منظم‌تر مباحث قرآنی را فراهم می‌کند.

به گزارش خبرافلاک، عبدالحسین کلانتری عصر امروز در مراسم اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشگاه‌های کشور که در دانشگاه لرستان برگزار شد، اظهار داشت: فرهنگ غربی داعیه این را داشته که می‌تواند بدون وحی و منابع قدسی از نابالغی در آمده، مسیر خود را پیدا کرده و راه سعادت و شقاوت را تشخیص دهد و  به حیات خود ادامه دهد.

وی افزود: این تفکر بر این باور بود که می‌تواند به نوعی بریده از کانون معنویت به حیات خودش ادامه داده و تمدن جدید را بنویسد.

معاون وزیر علوم عنوان کرد: نگاه بدون بهره‌گیری از معنویت عصر روشنگری چند قرنی در این جهان سیطره پیدا کرد و در ساحت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و روانی خودش را نشان داد اما به تدریج وجه منفی و چالش‌های این تمدن خود را نشان داد و بسیاری از متفکران و وفاداران به عصر روشنگری از آن دوری کردند.

کلانتری تصریح کرد: بعد از جنگ جهانی اول و دوم با قحطی‌های بزرگ تا امروز انبوهی از مسائل اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی، آسیب‌ها، فروپاشی خانواده، جرم و جنایت همه و همه در نتیجه دوری از سرچشمه وحیانی شکل گرفت.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از مسائلی که امروز انسان با آن دست به گریبان است ناشی از دوری از معنویت است، گفت: امروز راه‌حل و کلید حل تمامی مسائل بشریت در پرتو بازگشت به سخنان خالق بزرگ زمین و زمان است.

معاون وزیر علوم  با اشاره به اینکه دوری ما از قرآن آغاز تمامی مشکلات است بیان کرد: زندگی بدون قرآن غیرقابل تحمل است و آرامش در قرآن تجلی پیدا کرده است؛ امروز بیش از هر جا در دانشگاه‌ها به قرآن نیاز داریم  زیرا با قرآن فرهنگ، اخلاق و عقلانیت رشد پیدا می‌کند و مسائل اجتماعی برطرف می‌شود.

وی به ضرورت تقویت کانون های قرآن و عترت در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: با توجه به بودجه‌ای که سال ۱۴۰۱ در عرصه فرهنگی شکل گرفته امیدواریم این امر مهم تحقق پیدا کند و بخش قابل اعتنای این بودجه ها باید در عرصه قرآن و عترت با کمک دانشجویان استفاده شود.

کلانتری تصریح کرد: مجامع قرآنی را باید تکثیر کرد عزیزانی که در امثال این جشنواره ها رتبه می گیرند مبنای شکل گیری یک کانون فرهنگی باشند، برای همه دانشجویان با هر ذوق و سلیقه هنری پژوهشی، فناوری و همه رشته های دیگرمنعکس شده در این جشنواره ظرفیت برای فعالیت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تشکیل دارالقرآن‌ها در برخی دانشگاه ها منشاء خیرات و اثرات زیادی بوده است، گفت: تشکیل دارالقرآن در دانشگاه‌ها امکان پیگیری منظم‌تر مباحث قرآنی را در دانشگاه ها فراهم می‌کند.

معاون وزیر علوم بیان کرد: فعالیت‌های قرآنی محدود به کانون‌های قران عترت نباشد تمامی دانشجویان در قالب انجمن‌های علمی، تشکل‌ها، هیئت‌ها و هسته‌های فناور که امکان استفاده از ظرفیت‌های قرآنی را دارند در ترویج فرهنگ قرآنی تلاش کنند.

وی افزود: نیازمند یک نگاه علمی و بین رشته ای به مباحث قرآنی هستیم که امیدواریم این کار مورد توجه دانشجویان عزیز قرار گیرد و ظرفیت های خوبی در میان اساتید وجود دارد که باید مورد استفاده قرار بگیرد می توان با کمک اساتید فضای قرآنی را در متن دانشگاه ها تکثیر کرد.

کلانتری گفت: امیدواریم با شکل گیری بانک جامع اطلاعات دانشجویان که در عرصه های مختلف قرآنی فعال هستند امکان شبکه سازی آن ها فراهم شود و از ظرفیت آن ها به شکل منظم تری استفاده کرد.

انتهای پیام/