استاد حوزه و دانشگاه گفت: کتاب‌های استاد مطهری(ره) باید در جامعه تدریس و تعلیم شوند چراکه شهید مطهری(ره) جانش را برای باز کردن گره‌های فکری، اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داد.

به گزارش خبرافلاک، انقلاب اسلامی یک جریان برگرفته از قرآن سنت و عقل توام با عمل کردن و اخلاص است، شهید آیت اللّه مرتضی مطهری(ره) یکی از شخصیت‌های برجسته و کم‌نظیر در بطن انقلاب اسلامی است که با افکار و اندیشه‌های خود، تاثیر شگرفی در جامعه اسلامی داشته است.

استاد مطهری(ره) جایگاه ویژه‌ای در تاریخ ایران دارد، بطوریکه امام خمینی(ره) از ایشان به‌عنوان پاره تن خودشان تعبیر می‌کنند. به دلایل فضائل اخلاقی و اندیشه‌های این اندیشمند انقلاب اسلامی۱۲ اردیبهشت، سالروز شهادت این استاد بزرگ به‌عنوان روز معلم نامگذاری شده است.

حجت‌الاسلام اکبر عیدی بیرانوند؛ استاد حوزه و دانشگاه ضمن گرامیداشت هفته معلم و سالروز شهادت آیت‌الله شهید مطهری(ره) اظهارداشت: صحبت کردن درباره شخصیتی مانند علامه مطهری(ره) کار آسانی نیست زیرا شخصیتی است که ملائکه به‌جایگاهش غبطه می‌خورند.

شهید مطهری(ره) از نگاه بزرگان
وی با اشاره به سخنان امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی و مقام معظم رهبری در رابطه با این شخصیت بزرگ افزود: حضرت امام خمینی(ره) شهید مطهری(ره) را پاره تن و فرزند خود معرفی کردند و تمام آثار وی را مورد‌تایید و تاکید قرار دادند و توصیه کردند که همه آثارش خوانده شود.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: علامه طباطبایی که استاد شهید مطهری(ره) بودند دوستانی که دیده‌اند چگونه در شهادت ایشان گریستند به گونه‌ای که وقتی خبرنگار خواستند سوال کنند گفتند من توان ادامه این بحث را ندارم.
‌وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری تعبیری دارند که انقلاب اسلامی ما در بطن و متن کتاب‌ها و اندیشه‌های استاد مطهری(ره) است.

شناخت استاد شهید مطهری(ره) از طریق آثار و اندیشه‌های ایشان
حجت‌الاسلام عیدی بیرانوند با اشاره به اینکه شهید مطهری(ره) بر اثر آشنایی عمیق با قرآن و سنت ائمه و تحلیل کردن به روش قرآن به شناخت عمیقی رسیده‌اند؛ گفت: برای ما ضروری است که آثار این استاد را بخوانیم برای شناخت ایشان باید کتاب‌ها را بفهمیم و در ذهنمان تصویر‌سازی کنیم سپس در عمل پیاده و به‌جامعه منتقل کنیم چون بطن انقلاب اسلامی در اندیشه و کتاب‌های شهید مطهری(ره) است.

وی در رابطه با نیاز امروز جامعه ما برای آشنایی با شهید مطهری(ره) بیان کرد: باید آثار این مرد بزرگ را مطالعه کنیم و اندیشه‌هایش را ارزیابی کنیم و بفهمیم که آن چیزی که مطهری(ره) را مطهری(ره) کرد و آن چیزی که این شخصیت را ساخت کجاست؟


این کارشناس مذهبی تصریح کرد: برای شناخت شهید مطهری(ره) باید افکار وی را ارزیابی کنیم و آن مبانی که این استاد بزرگ را به نتیجه رسانده‌اند درک کنیم که این مورد برای جامعه ما مفید است.


وی در پاسخ به اینکه چگونه شهید مطهری(ره) را بشناسیم؛ گفت: کتاب‌های استاد مطهری(ره) باید در جامعه تدریس و تعلیم شوند چراکه شهید مطهری(ره) جانش را برای باز کردن گره‌های فکری، اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داد و ما باید فکر ایشان را در زندگی پیاده کنیم.


حجت‌الاسلام عیدی بیرانوند عنوان کرد: بایستی آثارشهید مطهری را بفهمیم و مبانی آن را به‌دست آوریم چون افکار این استاد بزرگ مبنای قرآنی، سنت نبوی و عقلی دارد و اگر این کار را انجام دهیم موفق می‌شویم.

وی با تأکید بر اینکه شهید مطهری(ره) در فراز و نشیب زندگی از مدار خاص خود خارج نشد؛ تصریح کرد: این استاد بزرگ دین و پایه‌های اعتقادی را از کتاب خدا گرفت و به آن عمل کرد بنابراین اگر بخواهیم شهید مطهری(ره) را در جامعه احیا کنیم باید کتاب‌های ایشان را وارد جامعه کنیم زیرا شناخت شهید مطهری(ره) شناخت انقلاب اسلامی است.

براساس این گزارش این استاد نمونه یک مصلح بود یعنی فراتر از زمان، مکان، طبقات، اجتماعی، به همین دلیل است که ایشان یکی از راه‌های شناخت انقلاب اسلامی است. جوانان ما در صورت آشنایی با این شهید بلندمرتبه می‌توانند بیانات ایشان را در زندگی به‌کار ببرند و برای جامعه مفید باشند.

انتهای پیام/