مدیرکل هواشناسی لرستان گفت: بارش ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری باران به صورت نقطه‌ای در این استان پیش بینی می‌شود.

به گزارش خبر افلاک ، بهروز مرادپور مدیرکل هواشناسی لرستان در جلسه ستاد بحران شهرستان پلدختر، اظهار کرد: با توجه به گزارش مرکز هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی جدید به لرستان، بارندگی‌ها از بامداد روز چهارشنبه در سطح استان آغاز و پیک بارش‌ها نیز از عصر روز چهارشنبه تا عصر پنجشنبه هفته جاری پیش بینی شده است.

او با اشاره به اینکه متوسط بارش این سامانه در سطح استان بین ۵۰ تا ۸۰ میلی متر خواهد بود، تصریح کرد: هشدار قرمز در برخی مناطق استان صادر شده و این میزان نیز به صورت نقطه‌ای بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی متر در برخی نقاط خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی لرستان بیان کرد: با توجه به پیش بینی‌های به عمل آمده، مناطقی از جنوب شهرستان پلدختر و خرم آباد، مناطقی از جنوب شرق از جمله بخش‌هایی از “سپیددشت” و “شول آباد” به همراه مناطقی مانند “تنگ هفت”، “تنگ پنج”، ” کشکان، “افرینه”، “جلوگیر” و نواحی از آزادراه “پل زال” بیش از سایر مناطق در معرض خطر سیل قرار دارند.

به گفته مرادپور، مناطق جنوب شهرستان نورآباد و مرز شمالی شهرستان کوهدشت با توجه به خروجی این سامانه، مشمول هشدار سیل بوده و در وضعیت قرمز هستند. او یادآور شد: به طور کلی جنوب شهرستان دورود و مناطق محل پرورش ماهی از جمله “ماربوره” و “تیره” نیز در معرض خطر سیل و وضعیت قرمز قرار دارند.

این مسئول هواشناسی ادامه داد: همچنین در “سپیددشت” و “شول آباد” به دلیل حجم زیاد روان آب‌ها و ماهیت گل آلود شدن آب و در مناطق شمالی استان لرستان از جمله شهرستان نورآباد و الشتر، طغیان رودخانه‌های فصلی در داخل شهر‌ها پیش‌بینی می‌شود که ساکنان این مناطق باید منازل خود را برای جلوگیری از هرگونه آسیب و خسارت، تخلیه کنند.

مرادپور بیان کرد: در همین راستا برای شهرستان‌های بروجرد، ازنا و رومشکان، آبگرفتگی معابر پیش بینی شده که توصیه می‌شود عشایر کوچ رو به هیچ وجه در مسیر رودخانه‌های فصلی قرار نگیرند. او افزود: آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه در شهرستان‌های بروجرد، ازنا و رومشکان در بارش‌های پیش رو پیش‌بینی شده و از این رو توصیه می‌شود ساکنان این مناطق در حریم رودخانه ها، منازل خود را تخلیه کنند.

مدیرکل هواشناسی لرستان اضافه کرد: با توجه به پیش بینی آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه شهر کوهدشت، تخلیه منازل از سوی ساکنان حریم رودخانه توصیه می‌شود.

مرادپور اضافه کرد: روستا‌های جنوب شهرستان پلدختر، به ویژه مناطق اطراف “پاعلم”، “جلوگیر” و “سراب عبدولی” در وضعیت قرمز و خطر سیلاب قرار دارند که تاکید می‌شود عشایر و دامداران به مناطق امن منتقل و اسکان پیدا کنند.

او تاکید کرد: آبگرفتگی در سطح شهر خرم آباد، به ویژه در مناطق پل “حاج عمران”، “صفوی”، “چم انجیر” و “کرگانه” احتمال سرریز شدن آب در این مناطق دور از انتظار نیست.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان