مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تأکید بر جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر به این استان گفت: ورود زودهنگام و خروج دیرهنگام دام عشایر باعث تخریب مراتع می‌شود.

به گزارش خبر افلاک ، حسین میرزایی صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی جلوگیری از ورود دامداران کوچ‌رو با تأکید بر اینکه جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر یک امر ضروری است، اظهار داشت: ورود زودهنگام و خروج دیرهنگام دام عشایر و چرای بیش از حد، حضور دام مازاد در مراتع، خشک‌سالی، فرسایش خاک و سیلاب از مهم‌ترین دلایل تخریب مراتع به‌شمار می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه حفظ و احیای مراتع، اجرای طرح‌های با مرتع‌داری و ممیزی مراتع یکی از اولویت‌های مهم برنامه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان است، افزود: زمان ورود و خروج دام، ظرفیت دام و مدت استفاده از مراتع به‌عنوان سه موضوع مهم در حوزه مدیریت چرای دام در مراتع است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان عنوان کرد: زیرساخت‌ها و تمهیدات لازم برای جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر برای توزیع نهاده، آب و خدمات‌رسانی به عشایر در استان‌های مبدأ توسط دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها و تشکل‌های عشایری انجام شود.

به گفته میرزایی چرای زودهنگام، رعایت‌نشدن زمان ورود و خروج دام از مراتع، رعایت‌نشدن ظرفیت دام و مدت استفاده از مراتع باعث کاهش تولید علوفه، از بین رفتن ترکیب پوششی خاک، از بین رفتن گونه‌های درجه یک و هجوم گونه‌های مهاجم، سفت و فشرده‌شدن خاک، افزایش فرسایش خاک، افزایش رواناب و هدررفت خاک  می‌شود.

وی با قدردانی از دستگاه‌هایی که در گلوگاه‌های ورودی به لرستان مستقر شده‌اند و اجازه ورود عشایر به مراتع را نداده‌اند، بیان کرد: برگزاری کلاس آموزشی و توجیه‌کردن دامداران نسبت به پیامدها و مشکلات کوچ زود هنگام در مراتع ییلاقی، اضافه‌کردن اکیپ‌ها در ورودی‌ها و گلوگاه‌های این استان، ضرورت هماهنگی با دادستان و سایر مقامات قضایی و جلب همکاری نیروی  انتظامی  برای پشتیبانی کامل از  این برنامه  ضروری است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم