آیات و روایات زیادی به موضوع مهدویت و ظهور اشاره نموده‌اند که ائمه اطهار(ع) بشریت را به قیام حضرت مهدی(عج) بشارت داده که با ظهورش جهان را پر از عدل می‌کند.

به گزارش خبرافلاک ، قیام امام عصر(عج) یکی از مسلمات است که منتظران امام عصر(عج) دست به دعا برداشته و برای ظهور یگانه منجی عالم بشریت به درگاه خدا دعا می‌کنند، زمان ظهور را فقط پروردگار هستی می‌داند ولی لشکر منتظران خود را برای ظهور آماده کرده‌اند.

آیات و روایات زیادی در مورد ظهور امام عصر(عج) و منتظران وجود دارد، همچنین کتاب‌های زیادی در این راستا تالیف و نوشته شده که هر کدام می‌تواند افکار انسان را نسبت به این موضوع بیشتر باز نماید.

حدود ۳۰۰ آیه قرآن اشاره به موضوع مهدویت دارد و ائمه اطهار(ع) نیز در بسیاری از احادیث به این موضوع اشاره کرده‌اند.

از امام صادق(ع) در مورد آیه ۳۳ توبه و ۹ صف نقل شده است که فرمود: اذا خرج القائم لم یبق مشرک بالله العظیم و لا کافر الاّ کره خروجه لو کان فی بطن صخره لقالت الصخره یا مؤمن فیّ مشرک فاکسرنی واقتله، هنگامی که امام زمان(عج) قیام کنند، هیچ مشرک به خدای بزرگ و کافری نمی‌ماند؛ و اگر بر فرض در دل سنگی مخفی شوند، آن سنگ ندا می‌دهد که ای مؤمنان مشرکی اینجاست، مرا بشکنید و او را بکشید.

وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَتَکُونَ فِتْنَهٌ وَیَکُونَ الدِّینُ کُلُّهُ لِلّهِ فَإ‌ِنِ انتَهَوْا فَإ‌ِنَّ اللّهَ بمَا یَعْمَلُونَ بَصِیرٌ. (انفال / ۳۹) و با آن کافران پیکار کنید تا آشوبگرى باقى نماند، و دین یکسره از آنِ خدا باشد، پس در واقع خدا به آنچه انجام مى‌دهد، بیناست.

در قرآن کریم آمده است: وَعَدَ اللَّهُ الَّذ‌ِینَ آمَنُوا مِنکُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَات‌ِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْض‌ِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذ‌ِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى‏ لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنی لاَ یُشْر‌ِکُونَ بی شَیْئاً. (نور / ۵۵) خدا به کسانى از شما که ایمان آورده و [کارهاى‏] شایسته انجام داده‏اند، وعده داده است که قطعاً آنان را در زمین جانشین خواهد کرد؛ همان‌گونه که کسانى را که پیش از آنان بودند، جانشین کرد و مسلّماً، دینشان را که براى آنان پسندیده است، به نفعشان مستقر خواهد کرد؛ و البته بعد از ترسشان، (وضعیت) آنان را به آرامش مبدّل مى‏کند؛ در حالى که مرا مى‏پرستند [و] هیچ‌چیز را شریک من نخواهند ساخت.

ائمه اظهار(ع) در مورد ظهور و بشارت ظهور احادیث زیادی را فرمودند که امام صادق (ع) فرمودند: مَن ماتَ مِنکُم وَ هُوَ مُنتظِرٌ لِهذا الأَمرِ کان کَمَن هوُ مَعَ القائِمِ فی فُسطاطِه.

هر کس از شما که در حال انتظار ظهور حضرت مهدی(عج) از دنیا برود همچون کسی است که در خیمه و معیّت آن حضرت در حال جهاد به سر می‌برد. (بحار، ج ۵٢، ص ١٢۶)

امام محمدباقر (علیه‌السلام):

هوَ وَ اللهِ المُضطَرُّ فی‌کتابِ اللهِ وَ هُوَ قَولُ اللهِ «أَمَّن یُجیبُ المُضطَرَّ اذا دعاهُ وَ یَکَشِفُ السُّوءَ وَ یَحعَلُکُمْ خُلفاءَ الأَرض».

به خدا سوگند که او مهدی (عج) مضطر (حقیقی) است که در کتاب خدا آمده می‌فرماید: «اَمَّن یجیب‌المضطر اذ ادعاه و یکشف السؤ…» (بحار، ج ۵٢، ص ٣۴١)

پیامبرگرامی اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم):

افضلُ اَعمالٍ اُمّتی اِنتظارُ الفَرَج.

افضل اعمال امت من انتظار فَرَج و ظهور امام زمان علیه‌السلام است. (الشِّهاب فی‌الحِکَم و الآداب، ص ١۶)

مولی امیرالمؤمنین(علیه‌السلام):

اِنتَظِروا الفَرَجَ وَلا تَیأسُوا مِن رَوحِ الله.

همواره در انتظار (فرج و ظهور صاحب‌الزمان علیه‌السلام) باشید و یأس و ناامیدی از رحمت خدا به خود راه مدهید. (بحار، ج ١۵، ص ١٢٣)

امام محمدباقر (علیه‌السلام):

اذا خَرَجَ أَسنَدَ ظَهْرهُ اِلَی الکَعبهِ وَ اجتَمع له ثلاثُمِأَهٍ وَ ثَلاثَهَ عَشَرَ رجَلاً. فَأَوَّلُ ما یَنطِقُ بِهِ هذِهِ الإیه «بَقِیهُ‌الله خیرٌلکُم اِنْ کُنتُم مؤمنین.»

زمانی که حضرت ظهور می‌کند به خانه کعبه تکیه می‌دهد و در خدمتش سیصد و سیزده نفر (یاران به تعداد لشکریان بدر) حضور پیدا می‌کنند. اول سخن حضرت آیه شریفه است: «بَقِیَّهُ‌اللهِ خیرٌلکُم اِنْ کُنتُم مُؤمنین». (اِعلام الوری، ص ۴٣٣)

  • منبع خبر : سفیر افلاک