محققان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با موفقیت بافت جنسی و سلول‌های یوزپلنگ کوشکی را جداسازی و ذخیره کردند.

به گزارش خبر افلاک ، انجماد بافت جنسی و همچنین جداسازی سلول از بافت جنسی و پوست یوزپلنگ کوشکی برای ذخیره‌سازی در بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور با موفقیت آمیز انجام شد.

همزمان با تلف شدن کوشکی، یوزپلنگ آسیایی معروف در سایت نگهداری توران به دلیل کهولت سن، از بافت جنسی و پوست آن بلافاصله مطابق پروتکل‌های استاندارد جهانی، نمونه برداری شد و برای ذخیره‌سازی و تولید رده سلولی به مرکز ملی ذخایرژنتیکی کشور انتقال یافت.

اکنون پس از گذشت ۳ هفته و انجام آزمایشات و بررسی‌های لازم، زیست پذیری سلول‌ها تائید و نمونه‌های بافت و سلول برای استفاده‌های احتمالی آتی منجمد و ذخیره شدند.

دکتر رضا آذربایجانی سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: ماموریت محوری این مرکز در حفظ و صیانت منابع ژنتیکی استراتژیک کشور در حوزه‌های تنوع زیستی، صنعت و حیات وحش است.

وی افزود: به پشتوانه استقرار استاندارد‌ها و ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری، وارد مرحله جدیدی از ارتقا اقتدار علمی کشور جهت حفظ و صیانت از این ثروت‌های ملی شده ایم.

سرپرست مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران خاطر نشان کرد: در این راستا تفاهم نامه راهبردی بین این مرکز و سازمان حفاظت محیط زیست با تجمیع ظرفیت‌های ساختاری و عملیاتی دو سازمان، جهش بزرگی در راه اندازی یک سامانه پاسخ سریع جهت ذخیره نمونه‌های سلولی و ژنتیکی از گونه‌های در معرض انقراض حیات وحش در کشور شده است.

وی گفت: در همین‌راستا موفق شدیم توسط محققان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بافت جنسی و سلول‌های یوزپلنگ کوشکی را جداسازی و ذخیره کنیم.

وی با بیان اینکه علاوه بر یوزپلنگ کوشکی موارد موفقیت آمیز دیگری در خصوص سایر جانوران در معرض خطر انقراض صورت گرفته است، گفت: توسعه این اقدامات برای اهداف پژوهشی و پروژه احیا منابع ژنتیکی گام آتی برای معکوس کردن روند از دست رفتن منابع ژنتیکی کشور خواهد بود.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان