مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با تأیید مشاهده یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت‌شده سفید‌کوه خرم‌آباد گفت: تعداد این گونه جانوری در این استان به ۴ قلاده رسید.

به گزارش خبر افلاک ، علی سالاروند با تأیید مشاهده یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه این شهرستان اظهار داشت: این پلنگ توسط کارشناسان محیط‌زیست لرستان در اسفندماه سال ۱۴۰۱ مشاهده شد و در مجموع تعداد مشاهده این‌گونه طی سال جاری در این استان به چهار قلاده رسید.

وی افزود: پلنگ جانداری است که حضورش در یک محیط برای سایر گونه‌ها جنبه حمایتی دارد و نشان‌دهنده پویایی آن زیستگاه‌ها و تکمیل زنجیره غذایی منطقه است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه سرشماری دقیقی از پلنگ در این استان نمی‌توان انجام داد، عنوان کرد: زندگی پلنگ‌ها در طبیعت به‌گونه‌ای است که هر پلنگ زیستگاه و حوزه استحفاظی مربوط به خود را دارد و تنها در مواقع جفت‌گیری می‌توان آن‌ها را با یکدیگر مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه توله‌های به‌دنیا آمده پس از جفت‌گیری پلنگ‌ها بیشتر با مادر مشاهده می‌شوند، بیان کرد: گونه‌های پلنگ از گونه‌های حساس و محتاط جانوری هستند و تنها با به‌کارگذاری دوربین‌های تله‌ای قابل‌مشاهده هستند.

سالاروند گفت: استان لرستان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پلنگ در کشور است، اما تعداد آن‌ها طی سالیان به دلایلی همچون کمبود موادغذایی، ناامنی و شکار کاهش یافته است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان مهم‌ترین راهکار حفظ جمعیت پلنگ‌های این استان را که توسط این اداره‌کل انجام می‌شود آموزش جوامع محلی روستاهای حاشیه مناطق زیستگاه پلنگ تصریح کرد و گفت: تعارض با جوامع محلی می‌تواند سبب از بین‌رفتن این گونه‌های ارشمند جانوری شود.

سالاروند اظهار داشت: پرداخت خساراتی که پلنگ‌ها در سال‌های گذشته ممکن بود به جوامع محلی وارد کنند به‌عنوان یک راهکار مؤثر برای جلوگیری از بین رفتن آنها توسط جوامع محلی در دستور کار قرار دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم