یک متخصص داخلی گفت: افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، در زمان های خاص ممکن است مبتلا به ویروس تبخال شوند.

به گزارش خبر افلاک ، کیوان الچیان، متخصص داخلی گفت: تبخال منشا ویروس هرپس سیمپلکس است که در بدن انسان ممکن است وجود داشته باشد و یا با تغییرِ سیستم ایمنی فرد، افراد ممکن است دچار عارضه تبخال شوند. گاهی وقت ها، تبخال در بسیاری از نواحی بدن از قبیل دهان یا نواحی دیگری از پوست مثل گردن، دور مقعد و … می تواند ظاهر شود.

وی با بیان این که هرپس سیمپلکس، دو نوع است که هرپس سیمپلکس نوع یک معمولاً زخم های تبخال را در لب‌ها ایجاد می‌کند، بیان کرد: ویروسی که در اثر تماس با آلاینده ها می تواند ایجاد تبخال کند در افرادی که تبخال دور دهان دارند، به تورم، درد و قرمزی مبتلا می شوند که گاهی تب مختصری هم می کنند. البته باید بدانیم که نباید تبخال را دستکاری کرد؛ چرا که با دستکاری بیشتر می شود.

این متخصص داخلی با بیان این که اگر فرد در طول یک سال، بیشتر از شش بار مبتلا به تبخال شود، باید حتما به پزشک مراجعه کند تا درمان شود، ادامه داد: دور مقعد و ناحیه تناسلی هم تبخال ایجاد می شود. همراه با درد، سوزش و تب خواهد بود و باید با درمان های سیستماتیک درمان شود.

وی در ادامه بیان کرد: افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند همچون بیماری های دیابتی یا افرادی که دارو مصرف می کنند، در زمان های خاص ممکن است مبتلا به ویروس تبخال شوند. استفاده از حوله های شخصی دیگران، این ویروس را ایجاد نمی کند. فقط کسانی که دچار تبخال های تناسلی هستند، باید از این نوع کارها پرهیز کنند. 

الچیان با بیان این که ضعف در سیستم ایمنی از قبیل استرس، خواب های بد و عفونت های شدید می تواند منجر به عارضه تبخال شود، گفت: بیش از ۹۰ درصد استفاده از واکسن hpv مفید است و تا سن زیر ۴۳ سال باید واکسن بزنند تا سرطان های دستگاه تناسلی کمتر شود. البته باید بدانیم که جنس هرپس تبخال ها با واکسن متفاوت است.

وی با تاکید بر این که برای درمان تبخال، دو نوع درمان وجود دارد، افزود: درمان های خانگی شامل استفاده از ایبوپروفن، استامینوفن، آب نمک، استفاده از کرم های نرم کننده، و شست‌وشوی دست ها می شود. اگر حس کردیم تبخال می زنیم، سریعا از داروهای ضد ویروسی در طول پنج روز، استفاده کنیم تا ویروس ها به سرعت از بین بروند؛ زیرا که اگر تبخال ایجاد شود، دیگر دارو اثر زیادی ندارد.

این متخصص داخلی در پاسخ به این پرسش که آیا تبخال می تواند نشانه عفونت در بدن باشد، ادامه داد: اگر فردی ضعف سیستم ایمنی داشته باشد، ویروس می تواند تمام بدن فرد را درگیر کند؛ ولی در حالت عادی خیر. این نکته را هم بگویم که اگر تبخال بترکد و آب آن آزاد شود، امکان مسری بودن تبخال وجود دارد، در غیر این صورت مسری نخواهد بود.

وی در پایان اظهار داشت: تغذیه مناسب، استفاده از آب میوه و سبزی های تازه جزء اقدامات پیشگیرانه از تبخال است. اگر طولانی مدت بیمار شدیم و تب شدید و توهم داشتیم باید به پزشک مراجعه کنیم تا عوارض منفی پیدا نکنیم؛ چرا که در حالت عادی سه الی چهار روز درمان تبخال طول می کشد.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان