یک متخصص زنان فلوشیپ ناباروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص انتخاب جنسیت نوزاد توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبر افلاک ، مهبد ابراهیمی، در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که تعیین جنسیت چیست و به چند روش انجام می‌شود، گفت: در تمام دنیا خانواده‌ها پس از آگاهی از سلامت جنین به دنبال بحث جنسیت آن هستند تعیین جنسیت، از دو بعد جنبه‌های علمی و سلیقه خانواده‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: در بحث علمی با بعضی خانواده‌هایی مواجه هستیم که از بیماری‌های وابسته به جنس رنج می‌برند (بانوان دارای دو کروموزوم X هستند و مردها یک کرومزوم X و یک کروموزوم Y دارند) در جنین دختر کرومزومX دوم، اختلال کرومزوم X اول را پوشش می‌دهد اما در جنین پسر در صورتی که بر روی کرومزومX، اختلالی وجود داشته باشد کروموزوم Y الل پوشاننده‌ای ندارد و بیماری در نوزاد پسر بروز پیدا می‌کند.

ابراهیمی عنوان کرد: به همین دلیل است که پزشکان به جهت حفظ سلامت نوزاد و از بین بردن احتمال بیماری در جنین، به بعضی خانواده پیشنهاد انتخاب جنسیت می‌دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: اسپرم‌های حاوی کروموزوم X و کروموزوم‌های Y بر اساس وزن تقسیم‌بندی می‌شوند(اسپرمY سنگین‌تر از اسپرم X است) .

وی تصریح کرد: تعیین جنسیت علمی، تنها توسط پزشک تعیین می‌گردد. در این روش، انتخاب جنسیت تنها بر این مبنا خواهد بود که کدام فرزند با احتمال بیشتری سالم به دنیا خواهد آمد.

ابراهیمی گفت: در خانواده‌هایی که تعیین جنسیت به دلیل سلامت جنین صورت می‌گیرد، بارداری از نوع IVF توصیه می‌شود. در این نوع انتخاب برای اینکه احتمال انتخاب جنسیت نوزاد به ۱۰۰ درصد نزدیک شود، از روش PGD نیز استفاده می‌شود.

این فلوشیپ ناباروری تصریح کرد: روش IVF یک روش تهاجمی است که عوارض خاص خود را خواهد داشت(بحث هزینه‌ها و همچنین عوارض داروهای تحریک تخمک گذاری) خیلی از خانم‌ها تمایل به تعیین جنسیت با روش‌های طبی را ندارند که در این صورت به سمت روش‌های خانگی و سنتی می‌روند.

ابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا روش‌های خانگی و سنتی از نظر علمی قابل قبول هستند، گفت: مقالات علمی اثبات شده‌ای در این روش‌ها وجود ندارد.

وی همچنین در خصوص مصرف نوع خاصی از مواد غذایی تاکید کرد: تمام مواد غذایی طبیعی، نعمت هستند اما مصرف بیش از حد آنها نعمت محسوب نمی‌شود، مثلاً فردی که برای دختر دار شدن توصیه به مصرف بیشتر کلسیم و منیزیم شده است، احتمال ابتلاء به سنگ کلیه (در صورت وجود زمینه مساعد)، وجود دارد.

ابراهیمی، زمان اقدام به بارداری را یک روش پیشنهادی خانگی دیگر دانست (تعیین روزهای خاص برای دختر یا پسر شدن) و گفت: اثبات شده است تخمک در بدن هر زن تنها ۱۲ الی ۲۴ ساعت شانس باروری دارد. بنابراین، با انجام چنین روش‌هایی شانس بارداری در خانم‌ها را کم نکنیم.

این فلوشیپ ناباروری در پاسخ به این سوال که آیا قلیایی و اسیدی بودن محیط بدن، در شانس دختر یا پسر بودن جنین تأثیر گذار است، اظهارداشت: سیستم نرمال بدن را دچار مشکل نکنید، مثلاً با دوش واژینال سرکه و جوش شیرین به دنبال اسیدی یا قلیایی کردن این محیط نباشید زیرا به باکتری‌های مفید این نواحی آسیب می‌رسانید و فرد را به طور مکرر دچار عفونت می‌کنید.

وی به بانوان افزود: بعد از ۳۵ سالگی با کاهش قدرت باروری مواجه خواهید بود، زیرا سن مادر و همچنین شرایط سلامت مادر در میزان باروری وی بسیار تأثیر گذار است.

ابراهیمی عنوان کرد: در خانم‌هایی که وارد دهه چهل زندگی شوند، میزان قدرت باروری بسیار کاهش می‌یابد، تازه تعیین جنسیت در این سنین نیز، میزان باروری را به نصف کاهش می‌دهد.

این استاد دانشگاه با اطمینان به خانواده‌ها تاکید کرد: هیچ مقاله معتبری در کتاب‌های علمی به غیر از IUI و IVF برای تعیین جنسیت وجود ندارد.

ابراهیمی، روش‌های تغذیه‌ای و محدوده خاص زمان لقاح و…، را روش‌های مطمئن و اثبات شده‌ای برای تعیین جنسیت ندانست.

وی به خانواده‌هایی که صاحب چندین فرزند از یک جنس هستند و تمایل به انجام روش‌های کمک باروری برای تولد نوزاد با جنس دیگری را دارند، توصیه کرد: با تولد نوزادی یا جنس متفاوت از دیگر فرزندان، ممکن است دچار مشکلاتی در تعامل با فرزندان قبلی شوید. بنابراین قبل از انجام این کار و به دنیا آمدن فرزند جدید، حتماً با انجام مشاوره روانشناسی از راه‌های برخورد صحیح با اعضای خانواده مطلع شوید تا مخاطراتی در احساس دیگر فرزندان ایجاد نشود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک