مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تعهد اشتغال‌زایی دستگاه‌های اجرایی لرستان برای سال جاری ۳۹ هزار و ۴۷۵ نفر است، گفت: تاکنون ۴۲ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی پیش‌بینی شده توسط دستگاه‌ها ثبت شده است.

به گزارش خبر افلاک ، علی جهانی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به پرداخت مبلغ ۶۵ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در لرستان، اظهار داشت: این میزان اعتبار برای ۲ هزار و ۲۱ طرح بوده و روند پرداخت مابقی این تسهیلات که ۱۰۸ میلیارد تومان سهم لرستان است تا پایان سال ادامه دارد. 

وی با اشاره به اینکه ۳۱ طرح تعاونی با سرمایه‌گذاری ۵۵ میلیارد تومان در ایام دهه مبارک فجر در لرستان بهره‌برداری می‌شود، اظهار داشت: این تعاونی‌ها ۵۷۴ نفر عضو داشته و با بهره‌برداری از آنها زمینه اشتغال ۲۸۴ نفر در لرستان فراهم می‌شود. 

جهانی با اشاره به برنامه‌های در نظر گرفته شده این اداره کل، بیان کرد: افتتاح مرکز کارآفرینی، نواختن زنگ کارگر، برگزاری اردوی جهادی تخصصی کار و دانش، جشنواره امتنان از تعاونی‌های برتر، تقدیر از کارآفرینان سلامت محور و دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان از برنامه‌های این اداره کل در ایام الله دهه مبارک فجر است.

وی با بیان اینکه میانگین رسیدگی به پرونده‌های شکایتی کار و کارفرما در استان از ۹۰ روز به ۳۰ روز کاهش یافته است، عنوان کرد: ۹ هزار و ۲۰۰ دادخواست کارگری و کارفرمایی امسال در استان ثبت شده که تاکنون ۷ هزار و ۲۰۰ رای از آنها صادر و ۲۳ درصد پرونده‌ها نیز از طریق سازش حل و فصل شده است. 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به تسهیلات تبصره ۱۶، تصریح کرد: سهم استان لرستان از این رقم ۱۰۸ میلیارد تومان است که وارد مرحله ثبت سامانه و مراحل پرداخت به متقاضیان شده است. 

وی با اشاره به سامانه رصد، بیان کرد: سامانه رصد با همکاری وزارت کار و وزارت کشور برای تمامی استان‌ها به منظور پایش، رصد و نظارت طرح‌های اشتغال‌زا در تمامی استان‌ها طراحی شده و اطلاعات آن به صورت لحظه‌ای در این سامانه به‌روز می‌شود. 

جهانی با اشاره به ثبت ۲۸‌ هزار فرصت شغلی در این سامانه و با بیان اینکه اختلاف عدد هزار فرصت شغلی در استان به دلیل این است که این آمار در دو زمان جداگانه توسط اداره کار و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان اعلام شده است، تصریح کرد: با توجه به تغییر لحظ‌ ای آمار، اختلاف عدد امری طبیعی است. 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه وظیفه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نظارتی است، عنوان کرد: این اداره کل دستگاه‌ها را رصد می‌کند. 

وی افزود: تعهد اشتغال‌زایی دستگاه های اجرایی استان برای سال جاری ۳۹ هزار و ۴۷۵ نفر بوده و تاکنون ۴۲ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی پیش بینی شده توسط دستگاه‌ها ثبت شده است. 

جهانی با بیان اینکه تا حدود یک ماه گذشته پرداخت تسهیلات اشتغال به ۲۸ هزار نفر در سامانه ثبت شده بود، افزود: این رقم در حال حاضر ۲۹ هزار و ۵۲۳ نفر است و پایش این امر برای راستی آزمایی اشتغال ایجاد شده نیز آغاز شده است. 

وی با بیان اینکه فعالیت قرارگاه اشتغال کشور از هشتم بهمن‌ماه به دستور رئیس جمهور آغاز شده است، بیان کرد: افرادی که وام اشتغال را دریافت کرده و در سامانه رصد ثبت شده اند به سه روش راستی آزمایی می‌شوند. 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به روش اول، گفت: در این روش با ارسال پیامک از ایجاد شغل آنها سوال پرسیده می‌شود که در صورت عدم تحقق اشتغال‌زایی، به دستگاه مربوطه که آنها را برای تسهیلات معرفی کرده است معرفی و بررسی‌های بیشتر در خصوص چرایی عدم ایجاد اشتغال از آنها انجام شود. 

جهانی با اشاره به انعقاد قرارداد با سه مرکز مشاوره کارآفرینی در استان، تصریح کرد: در مرحله دوم راستی آزمایی، با برقراری تماس تلفنی نسبت به پایش دریافت کنندگان تسهیلات اقدام می‌کنند. 

وی ادامه داد: در مرحله آخر هم بازدید میدانی به صورت سرزده صورت می‌گیرد و چنانچه تسهیلات در راستای اشتغال‌زایی استفاده نشده باشد فرد با سود ۲۴ درصدی جریمه خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم