رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان گفت: امسال، تخمین زده می‌شود مقدار تولید عسل در استان سه هزار و ۷۰۰ تُن باشد.

به گزارش خبر افلاک ، سعید محمدزاده رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان در حاشیه سومین نشست فعال‌سازی زنبورداری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان درباره اهمیت فعالیت زنبورداری، اظهار داشت: برای استفاده علمی و بهینه از مراتع و باغ‌های استان لرستان، پرورش و گسترش زنبور عسل، یک ضرورت است.

او ادامه داد: علاوه بر نقش زنبور عسل در گرده‌افشانی و افزایش محصولات زراعی، پرورش این حشره‌ی مفید، نقش ویژه‌ای در اشتغال‌زایی دارد.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان، افزود: علت‌های مختلفی همچون تغییر اقلیم، خشکسالی و استفاده از سموم زراعی، به‌شدت، تأثیرات منفی در این حوزه ایجاد کرده است.

محمدزاده، گفت: در استان لرستان، تعداد کل زنبورداران سه هزار و ۵۳۷ نفر و افراد شاغل در این عرصه سه هزار و ۴۶۴ نفر است و تعداد ۴۳۵ هزار و ۱۹۶ کندو زنبور عسل در این استان، وجود دارد.

او ادامه داد: در استان، میانگین تولید عسل، حدود هشت کیلوگرم برای هر کندو است که مقدار آن نسبت به میانگین کل، پایین است، اما به علت افزایش تمایل به حرفه زنبورداری، تعداد کندو‌های امسال استان، نسبت به سال گذشته، حدود هشت درصد، افزایش یافت.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان، بیان داشت: امسال، تخمین زده می‌شود مقدار تولید عسل در استان لرستان سه هزار و ۷۰۰ تُن باشد.

محمدزاده، تصریح کرد: در کشور تعداد متخصصان زنبورداری، بسیار کم است؛ یکی از دلیل‌ها، این است که تخصص زنبورداری از نوع بین‌رشته‌ای است؛ به طوری که با حوزه‌های حشره‌شناسی و دامپروری، ارتباط دارد.

او ادامه داد: متأسفانه عدم اطلاعات جدید زنبورداران و نبود دارو‌های استاندارد و مؤثر در کنترل بیماری‌های زنبور عسل، موجب کاهش تولید عسل شده است و در حال حاضر زنبورداران از بیماری‌هایی همچون لوک اروپایی و … رنج می‌برند که لازم است پژوهشگران این حوزه در شناسایی و درمان این‌چنین بیماری‌هایی، کوشش مضاعف به‌خرج دهند.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان، افزود: تولید عسل، زهر زنبور عسل، ژل شاهانه، بره‌موم و آپی‌تراپی، از مهم‌ترین شاخه‌هایی است که در دستور کار برای فعال‌سازی زنبورداری دانشکده است.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان