کارشناس دینی با بیان اینکه رجب، ماه تقرب به خدا است، گفت: این ماه پرفضیلت، ماه جدا شدن از بدی‌ها و پیوند با خوبی‌ها است.

به گزارش خبرافلاک ، در میان ماه‌های سال، برخی از ماه‌ها بسیار خاص عنوان شده‌اند، ماه‌هایی که فرصت بندگی را فراهم می‌کند و بندگان خدا در این ماه‌ها می‌توانند جان‌ها را جلا داده و به جایگاه مطلوبی از کمال برسند.

یکی از ماه‌هایی که عبادت و راز و نیاز در آن بسیار سفارش شده است، ماه رجب است، رجب نام نهری در بهشت است که در این ماه بندگان را به عبادت، استغفار و اعتکاف سفارش کرده است، در واقع رجب فرصتی است تا انسان خود را برای مهمانی بزگ خدا مهیا نماید.

رجب از راه رسیده و سجاده‌های دعا، این بار مخلصانه‌تر و با نیتی خاص پهن شده‌اند، صدای زمزمه ذاکران تا آسمان بلند می‌شود و شب زنده‌داران با ندای العفو، دست‌های بندگی را تا آسمان بلند می‌کنند.

رجب، ماه رحمت الهی، ماه توبه و استغفار، ماه خلوت کردن با خالق هستی و ماهی است که انسان می‌تواند به دور از همه دغدغه‌های دنیوی، ره توشه‌هایی معنوی را برای سفر آخرت مهیا نماید.

ماه رجب مصادف با ولادت حضرت علی(ع) است که روز پدر نامگذاری شده و در این ایام مراسم اعتکاف برگزار می‌شود که مومنان با سه روز روزه داری و عبادت‌های خاص این ایام، اوج بندگی را نشان می‌دهند، همچنین این ماه مصادف با مبعث پیامبر (ص) همراه است.

امام موسی کاظم (ع) در مورد ماه رجب فرمودند: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است، هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد خداوند از آن نهر به او می‌نوشاند.

در همین راستا گفتگویی تفصیلی با حجت الاسلام محمد پیریایی، کارشناس مسائل دینی انجام شده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

چرا ماه رجب از فضیلت بالایی برخوردار است؟

رجب یکی از ماه‌های پرفضیلت است، البته همه ماه‌های خدا و روزها متعلق به خداست ولی خداوند برای توجه بیشتر انسان‌ها و بهره‌برداری بشریت و همچنین تغییرات فکری و ذهنی، ایامی را قرار داده است تا انسان‌ها بهره بیشتری ببرند که نشان دهنده رحمت‌الهی است.

در ماه رجب همه اعمال خوب انسان‌ها با چند برابر پاداش محاسبه می‌شود به‌طوری‌که ثواب این کارها در ماه رجب با ماه‌های دیگر متفاوت است.

کسانی که می‌خواهند اعمالی شایسته و در خود شان انجام دهند تا ثواب زیادی برداشت نمایند، باید از فرصت رجب استفاده نمایند و روزه در این ماه بسیار سفارش شده چرا که سبب بخشش گناهان انسان می‌شود.

انجام چه اعمالی در ماه رجب سفارش شده است؟

صدقه، روزه گرفتن، کار خیر و عبادت ثواب بسیار زیادی دارد و خداوند قصد دارد تا بندگان را در این زمان‌های خاص بالا ببرد و او را به درجه‌ای از کمال برساند، این سبب می‌شود تا انسان از ناامیدی دور گردد و از سقوط انسان‌ها در دریای گناه جلوگیری می‌کند.

گاهی به دلیل مشغله‌های دنیوی، فاصله‌هایی بین انسان و خدا ممکن است ایجاد گردد که این ماه می‌تواند فاصله بین انسان و پروردگار را جبران کند و انسان با عبادت و راز و نیاز به خدا بسیار نزدیک شود و قلب انسان، آئینه خدانما شود و به جایگاه مطلوبی برسد.

چگونه می‌توان از ماه رجب برای مهیا شدن ماه رمضان استفاده کرد؟

افرادی که می‌خواهند آخرت خود را آباد کنند، خداوند برای آنها ماه رجب را فرصت مناسبی قرار داده است تا به سمت کمال و تقرب‌الی‌الله حرکت کنند، در واقع خداوند می‌خواهد انسان‌ها گناهان خود را پاک کنند تا بعد از ماه رجب و شعبان، آماده ماه رمضان شوند.

ماه رجب و شعبان شرایط را برای بندگی فراهم می‌کند تا انسان بتواند گناهان ریز و درشت از خود دور ساخته و به مهمانی بزرگ وارد شود و در این ماه هر عملی که رنگ خدایی داشته باشد، بهترین عمل محسوب می‌شود.

بهترین عمل در این ماه رعایت تقوای الهی است که در رفتار، افکار و شئونات زندگی دیده شود و عدالت و انصاف رعایت گردد، این ایام فرصتی برای صله‌ارحام، نماز شب، روزه و عبادت است تا انسان به خدا نزدیک شود، رجب ماهی است که اگر انسان خود را بسازد، می‌تواند مهمان ماه رمضان شود.

از فرصت اعتکاف چگونه می‌توان بهره گرفت؟

اعتکاف در واقع فاصله گرفتن از دنیاست، فاصله گرفتن از دغدغه‌ها و مادیات، فاصله گرفتن از همه رفتارهای روزمره و هر عملی که رنگ دنیوی دارد، اعتکاف جدا شدن از مادیات و بدی‌ها و پیوند با خوبی‌ها است.

در ایام‌البیض، انسان‌های مومن سه روز در مسجد به راز و نیاز و عبادت مشغول می‌شوند و معتکفین سعی می‌کنند تا بتوانند اعمال و رفتار خود را اصلاح کنند و بندگی را نشان دهند.

مهمترین اعمال ماه رجب چیست؟

روزه، غسل و زیارت امام حسین(ع) بسیار سفارش شده است، در روز اول ماه رجب این سه عمل موجب آمرزش گناهان می شود.

اولین شب جمعه ماه رجب، لیله‌الرغائب یا شب آرزوها نامیده شده که فضیلت‌های زیادی در مورد آن می‌باشد به‌طوری‌که در این شب درهای رحمت الهی به روی بندگان گشوده می‌شود.

سه روز اعتکاف از ۱۳ تا ۱۵ رجب که مصادف با ولادت حضرت علی(ع) است بسیار سفارش شده، همچنین عبادت‌های ویژه‌ای برای معتکفین اعلام شده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک