استاندار لرستان گفت: مجوز صادرات محصولات کشاورزی و شیلات از طریق هوایی مورد موافقت رییس سازمان هواپیمایی کشور مورد موافقیت قرار گرفته که نیازمند اعتبار لازم است.

به گزارش خبر افلاک ، فرهاد زیویار در دیدار با کشاورزان پلدختر که با حضور سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سالن اداره ارشاد این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: استان لرستان در حوزه‌های کشاورزی، دامداری و شیلات دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیاری است و در تولید برخی از محصولات رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: انجیر منطقه زیودار و بن لار پلدختر از لحاظ کیفیت قابل مقایسه با هیچ نقطه در کشور نیست و همچنین استان لرستان در حوزه شیلات بعد از استان‌های ساحلی رتبه نخست را در تولید ماهیان سردآبی دارد.

استاندار لرستان افزود: علیرغم اینکه چنین قابلیت‌ها و توانمندی‌هایی برای استان لرستان به اثبات رسیده در برخی حوزه‌ها در ضعف‌های بسیاری وجود دارد و بیم آن می‌رود که در آینده با مشکلاتی مواجه شویم که قابل جبران نباشند.

زیویار تصریح کرد: علیرغم وجود بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب رواناب در لرستان حتی یک دهم درصد در استان ذخیره نمی‌شود.

وی ادامه داد: بخشی از این مطالبه بحق مردم لرستان در سفر رییس جمهور مورد عنایت قرار گرفت و یکی از سد‌های بزرگ استان که می‌تواند تامین کننده آب ۵۰ هزار هکتار از اراضی شهر‌های کوهدشت، چگنی و بالادست منطقه و حتی پلدختر و سهم محیط زیست را تامین کند مورد عنایت رییس جمهور قرار گرفت و جزو مصوبات سفر سال گذشته شد.

زیویار گفت: مصوبه و تصویب یک موضوع در دولت الزامات بعدی را می‌طلبد و علیرغم اینکه اعتبار لازم جهت این موضوع نیز اختصاص داده شده، اما سرعت پیشرفت طرح در حد مورد نظر برای مردم نیست و امیدواریم که مورد عنایت قرار گیرد، چون می‌تواند منجر به تغییرات اساسی و رفع دل نگرانی‌های کشاورزان منطقه باشد.

وی افزود: در سال گذشته به دلیل رعایت نکردن الگوی کشت در استان دچار مشکل شدیم و محصولات کشاورزان پایین دست و جنوب استان مورد تحریف قرار گرفت و چنانچه اقدامات اساسی در این زمینه انجام نمی‌شد دچار خسارات جبران ناپذیری می‌شدند.

زیویار ادامه داد: بحث آب اگرچه مربوط به دستگاه تخصصی وزارت نیرو است، اما ماحصل آن نصیب بخش‌های دیگری مثل وزارت کشاورزی می‌شود و این استان در بخش‌های مختلف کشاورزی می‌تواند حرف‌های خوبی برای گفتن داشته باشد.

استاندار لرستان با اشاره به اراضی شیب دار افزود: این بخش هم نیاز به عنایت خاص دارد چرا که می‌تواند از مهاجرت، حاشیه نشینی و سایر آسیب‌های اجتماعی همراه آن جلوگیری کند و چنانچه زودتر دست به کار نشویم خسارات جبران ناپذیری ممکن است به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به درخواست‌هایی که در حوزه آبخیزداری مطرح شد، عنوان کرد: درخواست‌های این بخش نیز به عنوان پیشگیری از سیل و سیلاب در حوزه آبخیزداری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

زیویار با اشاره به شروع کار‌هایی جهت صادرات محصولات کشاورزی و ابزیان و شیلات، تصریح کرد: در این زمینه رایزنی‌هایی با رییس سازمان هواپیمایی کشوری جهت صدور مجوز صادرات و واردات هوایی مورد موافقت قرار گرفت، اما نیاز به اعتبار دارد که خوشبختانه قول مساعد جهت کمک دادید.

وی افزود: کشاورزان و باغداران پلدختر چندین سال است که منتظر اعتبار مورد نیاز ایستگاه پمپاژ‌های منطقه هستند که تکمیل و مورد بهره برداری قرار بگیرند تا مورد استفاده مردم استان قرار بگیرند.

زیویار گفت: مردم پلدختر امیدوار هستند که در بخش دامداری و کشاورزی و خسارات سیل انتظاراتشان برآورده شود.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان