عطر درمانی یا آروماتراپی به معنای درمان با استفاده از بو و عطر است.

به گزارش خبر افلاک ، عطر درمانی کلمه عطر درمانی یا آروماتراپی به معنای درمان با استفاده از بو و عطر است و به مصرف روغن های بودار در معالجه عمومی برای توسعه سلامتی و حس خوب و حفظ تعادل بدن بر می گردد. روغن های بودار روغن هایی هستند که از اسانس معطر گل ها، درختان، میوه ها، علف ها، پوست و بذر تهیه می شوند.

روغن های معطر قابل تقسیم به روغن هایی با خواص درمانی، روانی و فیزیولوژیکی هستند که باعث حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری می شوند. برخی از روغن ها دارای خاصیت ضد التهاب، تسکین دهنده درد، ضد افسردگی، محرک، آرام بخش، خلط آور و حتی تقویت سیستم گوارش و هاضمه هستند. روغن های گیاهی با جذب شدن در بدن ما تاثیرات خود را اعمال می کنند و باقی مانده آن به طور طبیعی از بدن دفع می شود. این روغن ها می تواند بر هیجانات، ذهن و احساسات نیز تاثیر بگذارد.

برخی از روغن های گیاهی که در عطر درمانی استفاده می شوند شامل اکالیپتوس،اسطوخودوس، رزماری، لیمو، نعناع و …. هستند. خاستگاه عطر درمانی خاستگاه عطر درمانی به ۶۰۰۰ سال قبل برمی گردد.سقراط، پدر یونانی علم طب، استحمام با روغن های معطر به طور منظم و ماساژ با عطر را توصیه کرده است. این همان شیو ه ای است که به طور موثر در آتن برای پیشگیری از طاعون انجام می شده است. عطر درمانی در اولیل قرن بیستم به تائید وسیع تری دست پیدا کرد. دکتر جین ولنت جراح فرانسوی ارتش به وفور از روغن های گیاهی در جنگ جهانی دوم استفاده می کرد.

امروز تحقیقات، موارد مصرف متعدد روغن های معطر را ثابت کرده است. تحقیقات پزشکی در سال های اخیر ثابت کرده است که عطر ها همانند سایر داروها مستقیما روی مغز تاثیر می گذارند. برای مثال بوئیدن گیاه اسطوخودوس، امواج آلفا را در پشت سر افزایش می دهد و این ناحیه مرتبط با حفظ آرامش است.

سیستم لیمبیک بخشی از مغز است که مرتبط با حالات روحی، احساسات، هیجانات، حافظه و یادگیری ما است. تمام بوهایی که به سیستم لیمبیک می رسند، اثرات شیمیایی مستقیم روی حالت روحی ما دارند. به علاوه سیستم لیمبیک محل ذخیره میلیون ها بویی است که به خاطر می آوریم.

سلول های روغن های گیاهی خیلی ریز هستند به راحتی می توانند در پوست نفوذ کرده و جذب جریان خون شوند. این کار بین چند ثانیه یا ۲ ساعت و حدودا ۴ ساعت نیاز دارد تا مواد زائید از خون خارج شده و از طریق ادراد، عرق و مدفوع خارج شوند. نقش روغن های معطر در درمان بیماری ها روغن های معطر به شکل سحر آمیزی در مشکلات عصبی، موارد مرتبط با استرس، بیماری های عصبی، عفونت های پوستی، ریزش مو، التهابات، وجود درد ناشی ازعضلات یا اختلالات اسکلتی موثرند.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان