نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نوشیدن آب تاثیراتی بر روی پوست انسان دارد.

به گزارش خبر افلاک ، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بین آب خوردنِ کافی و جوان ماندن پوست ارتباط مستقیم وجود دارد.

محققان انستیتوی ملی سلامت در آمریکا در این مطالعه دریافته‌اند که آبرسانی مناسب به بدن روند پیری را کُند می‌کند و باعث می‌شود که شما جوان‌تر از سن شناسنامه‌ایتان به نظر برسید.

همچنین در این مطالعه عنوان شده است که آب خوردن از ابتلا به بیماری‌های مزمن و مرگ زودهنگام نیز جلوگیری می‌کند.

محققان سن بیولوژیکی انسان را بر اساس نشانگر‌های زیستی خاص و بررسی سیستم قلبی عروقی، کلیوی، متابولیک، تنفسی و ایمنی محاسبه کردند. آن ها ۲۵ سال بعد این تحقیق را با بیش از ۱۱هزار نفر از شرکت‌کنندگان پیگیری کردند تا مشخص کنند چه کسی سریعتر پیر شده است یا یک بیماری مزمن دارد.

افرادی که سطح سدیم سرم خونشان ۱۴۲ میلی مول در لیتر یا بالاتر بود، ۵۰ درصد بیشتر از افراد با سطوح بهینه ۱۳۸-۱۴۲ میلی مول در لیتر، سن بیولوژیکی بالاتری داشتند. آنان همچنین خطر نارسایی قلبی، سکته مغزی، بیماری مزمن ریوی، دیابت و زوال عقل را ثبت کردند.

افرادی که سدیم خون کمتری داشتند نیز افزایشی در بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ و میر را تجربه کردند.

محققان این مطالعه اعلام کردند، از آن جایی که مطالعه مشاهده‌ای بود، نمی‌توانستند تعیین کنند که کم‌آبی بدن باعث بیماری‌های مزمن یا مرگ زودرس می‌شود. آن ها همچنین دریافتند که ممکن است عوامل دیگری در وضعیت سلامتی آنان نقش داشته باشد.

دکتر لارنس آپل، مدیر مرکز پیشگیری، اپیدمیولوژی و تحقیقات بالینی ولچ در دانشگاه جان هاپکینز گفت: رابطه بین هیدراتاسیون و اجتناب از بیماری‌های مزمن نامشخص است. اگر فردی برای کنترل فشار خون از دیورتیک‌ها (ادرارآور) استفاده کند، ممکن است سطح سدیم خون وی بالا باشد.

نتایج مطالعه ممکن است در مورد هیدراتاسیون نباشد بلکه در مورد اثرات کم آبی بر بدن باشد. کم آبی ممکن است پیری را تسریع کند، زیرا فشار بیشتری به کلیه‌ها وارد می‌کند، به خصوص اگر آب را با نوشیدنی‌های شیرین جایگزین کنید.

شورای ملی پیری اعلام کرد که افراد مسن ممکن است دچار کم آبی شوند، زیرا کمتر تشنه می‌شوند و از دارو‌هایی استفاده می‌کنند که می‌تواند بدن را کم آب کند. نیاز به هیدراتاسیون ممکن است بر اساس محیط و سطح فعالیت شما متفاوت باشد. علاوه بر این که آب بدن خود را از طریق مایعات دریافت می‌کنید، می‌توانید با خوردن سبزیجاتی مانند کرفس و خیار و میوه‌هایی مانند هندوانه از طریق غذا‌ها هیدراته بمانید.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان