آثار برگزیده و شایسته تقدیر نهمین دوره جایزه کتاب سال لرستان، همزمان با آیین پایانی این جایزه معرفی شدند و همزمان از ۱۱ عنوان کتاب منتشر شده در حوزه قرآن و عترت از سوی ناشران لرستانی رونمایی شد.

به گزارش خبرافلاک ، آیین اختتامیه نهمین دوره جایزه کتاب سال لرستان و رونمایی از کتاب سال در حوزه قرآن و عترت ظهر امروز با حضور جمعی از نویسندگان این استان برگزار شد.

منصور احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در این مراسم گفت: عرصه خدمت رسانی لحظات شیرینی دارد که هم نشینی با فرهیختگان از شیرین‌ترین لحظات آن است.

او  افزود: دین اسلام بر پایه دانایی و علم و دانش استوار است و ستون دانایی هم کتاب است و بر همین اساس لفظ جلاله کتاب با مشتقات آن ٢۵٠ بار در قرآن آمده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: از ابتدای کسب مسوولیت در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان یکی از اولویت‌های کاری این اداره کل را تبیین و ترویج فرهنگ کتاب خوانی گذاشتیم و در این زمینه دست یاری به سوی فعالان حوزه کتاب دراز می‌کنیم.

او با بیان اینکه میزان سنجش دانایی مردم و اعتلای فرهنگ هر قوم و جامعه با میزان کتاب سنجیده می‌شود، عنوان کرد: هر چه ارتباط با کتاب بیشتر باشد مردم اندیشمندتر هستند.

احمدی با اشاره به اینکه سیاست راهبردی اداره کل ارشاد ترغیب و تشویق امر کتاب است، تصریح کرد: در بهمن ماه رویداد بزرگ کتاب را در دو بخش در لرستان خواهیم داشت؛ یکی بخش فروش نمایشگاه کتاب است که با حضور ٣٠٠ ناشر از سراسر کشور برگزار می‌شود.

او ادامه داد: بخش اصلی رویداد کتابفعالیت‌های جنبی نمایشگاه است که تا کنون اجرای ١۵ برنامه در این زمینه پیش بینی شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بیان داشت: برای بهبود فرهنگ کتابخوانی در جامعه و به ویژه در استان لرستان از پیشنهادات و ایده‌ها و الگو‌های همه عزیزان صاحب فکر استفاده خواهیم کرد.

در ادامه این مراسم اسامی برگزیدگان کتاب سال لرستان به شرح زیر اعلام و از آن‌ها تجلیل شد.

آثار برگزیده تاریخ و جغرافیا: تاریخ مستوفی لرستان، تصحیح سیدیدالله ستوده، خرم‌آباد: انتشارات شاپورخواست.

زبان گویش‌های محلی فرهنگ تطبیقی واژگان لری و لکی، تألیف علی‌مردان عسکری‌عالم، خرم‌آباد: انتشارات شاپورخواست

ادبیات شعر معاصر تنهایی نخ نما، سروده مرضیه شهیدی، تهران: انتشارات امتیاز
کلیات تاریخ مطبوعات تاریخ تحولات اجتماعی و روزنامه‌نگاری سیاسی در بروجرد، تألیف محمد گودرزی، تهران: سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران


آثار شایسته تقدیر علوم کاربردی پزشکی دو اثر به صورت مشترک انتخاب شدند؛ انگل‌های دستگاه گوارش در اطفال، تألیف پریسا رحمانی و پرستو شریفی، خرم‌آباد: انتشارات هاویر_ کلیات نظری و کاربردی هیستوتکنیک و هیستوشیمی در زیست‌فناوری، تألیف سیدمحمدحسین نوری موگهی، زهرا نادیا شریفی، شبنم موثقی، و پارسا نظری، قم: چاپکو

هنر معماری و شهرسازی بافت تاریخی شهر خرم‌آباد فیلی، تألیف محمد محمدی اصل و مژگان هادی‌پور مرادی، خرم‌آباد: انتشارات هاویر.

ادبیات نثر معاصر خودت باش دخترم، نویسنده: پروین پورابراهیمی، کوهدشت: پیشوک

شعر لری هرنگ، سروده علی سپه‌وند و راضیه پوردهقان، خرم‌آباد: پریسک

در این مراسم از ۱۱ عنوان کتاب منتشر شده در حوزه قرآن و عترت از سوی ناشران لرستانی نیز رونمایی و از نویسندگان این آثار تقدیر به عمل آمد.

کتاب‌های رونمایی شده؛

۱. نگاهی به علم از منظر آیات و روایات تألیف امیر جوکار
۲. تجزیه و ترکیب احادیث اخلاقی، تألیف امیر جوکار
۳. گزین‌گویه‌هایی از بهشت، تدوین و گردآوری فرامرز نیکوبیرانوند
۴. چهل دُر در کلام شهدای لرستان (نماز)، گردآوری مهدیه معتمدی
۵. چهل دُر در کلام شهدای لرستان (مکتب عاشورا)، گردآوری مهدیه متعمدی
۶. یار از نگاه یار (تلخیص سه بخش از کتاب قرآن در قرآن آیت‌الله جوادی آملی)، نوشته رقیه هراتی
۷. آیه‌های نجومی قرآن، تدوین و گردآوری غلام‌رضا شعیبی
۸. تکامل در خلقت از دیدگاه نهج‌البلاغه، نوشته مهرداد بهرامی، مجید احسان‌فر
۹. روانشناختی در کلام وحی، نوشته ابراهیم یعقوب‌زاده
انتشارات مینوفر
۱۰. تأثیرپذیری شعرفارسی از قرآن کریم نوشته حدیثه متولی، مسعود باوان‌پوری و نرگس سپه‌وندی
۱۱. درآمدی بر قصص قرآنی، نوشته حدیثه متولی، مسعود باوان‌پوری و نرگس سپه‌وندی

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان