شهید سلیمانی، اسطوره مقاومت و مکتب این شهید بزرگوار در آگاهی بخشی و بیداری ملتها بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش خبرافلاک ، سه سال از سالروز شهادت اسطوره مقاومت می گذرد، مرد میدان که چهره اش در مبارزه با تروریسم برای همه دنیا آشکار بود، شهید سلیمانی برای تشکیل محور مقاومت و قدرت این محور تلاش های بسیاری انجام داد و در نهایت در ۱۳ دی ماه سال ۹۸ در همین راه جان خود را تقدیم نمود.

حاج قاسم به کمک جوانان بسیجی ایرانی و کشورهای اسلامی در لبنان، سوریه و عراق تلاش هایی انجام دادند که منجر به نابودی گروهک تروریستی داعش شد، شهید سلیمانی بزرگ مردی بود که برای نجات ملت های مظلوم از زیر یوغ نظام سلطه و دشمنان خونخوار، جانانه به میدان می رفت و در واقع در راستای آگاهی بخشی به ملت های مظلوم که در برابر کُفر ایستاده اند، نقش مهمی ایفا کرد.

در همین راستا میزگردی با دانشجویان بسیجی دانشگاه های لرستان برگزار شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

شهید سلیمانی، اسطوره ای بزرگ در جهان

سیده نرگس موسوی، دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان لرستان اظهار داشت:  مکتب حاج قاسم ضرورت امروز کشور است و از آن می توان به عنوان الگوی عملی بخش های مدیریتی و اجرایی کشور بهره برد، در واقع مکتب حاج قاسم از منش و رفتار سرداری می گوید که نمونه یک انسان مومن عاشق است، سرداری که خالصانه عاشق شهادت و ولایت بود، خود را سرباز ولایت می دانست و تمام زندگی اش را وقف خدا و خدمت به مردم کرده بود.

وی افزود: نتیجه آنکه، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی امروز فقط یک فرمانده نیست بلکه یک اسطوره بزرگ است؛ اسطوره مقاومت در برابر ظلم و ظالم، اسوه اخلاص و کار بی‌منت برای خدا، سرمشق تلاش، ساده‌زیستی، شجاعت، مجاهدت و خدمتگزاری به مردم و قهرمان مبارزه در راه آرمان، بی آنکه از غیر خدا ترسی داشته باشد.

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان تصریح کرد: خود حاج‌ قاسم و وجود ایشان یک تهدید بالفعل برای جبهه استکبار بود، ولی شهید حاج قاسم الان هم بالفعل است و هم بالقوه، بالفعل کسانی هستند که الان به عشق حاج‌قاسم گروه جهادی تشکیل می‌دهند و به عشق حاج‌قاسم به سوریه می‌روند، به عشق حاج‌قاسم موکب می زنند، به عشق او هیئت‌داری، فقرزدایی و محرومیت زدایی می‌کنند.

دشمن با ترور شهید سلیمانی نتوانست به اهدافش برسد

موسوی با اشاره به هراس دشمن از حاج قاسم گفت: هراس دشمن به این دلیل است که از شهید بیشتر از خود حاج‌قاسم ترس و واهمه دارد، دشمن از شهید سلیمانی بیش از خود سردار سلیمانی می ترسد، خودش یک جمله‌ای دارد که می‌گوید ای کاش بتوانیم مانند یک اکسیر در دل جوانان و نسل‌های آینده تکثیر بشویم! دقیقا همان آرزویی که داشت توسط خودش اجرایی و عملیاتی شد و با لطف خدا حاج‌قاسم در دلها قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با نگاهی به روند تحولات میدانی، سیاسی، نظامی و امنیتی منطقه در دو سال اخیر، این موضوع کاملاً اثبات می شود که برخلاف محاسبات از پیش تعیین شده، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها نتوانستند به اهداف و چشم‌اندازهایی که از طریق ترور شهید سلیمانی به دنبال آن بودند، دست پیدا کنند، این در حالی است که عملیات ترور شهید سلیمانی، پیامدهای مختلفی نیز در ابعاد سیاسی، امنیتی، نظامی و… در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی داشته است که این پیامدها بیش از هر زمان دیگری عرصه را بر حضور و فعالیت آمریکا در منطقه تنگ نموده و امنیت و بقاء رژیم صهیونیستی را با تهدیدهای حیاتی مواجه کرده است.

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان افزود: ارتقای قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران، تقویت کمی و کیفی جبهه مقاومت اسلامی، ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت برتر منطقه‌ای، کاهش نفوذ سیاسی، نظامی و امنیتی آمریکا و تقویت روند افول این کشور در منطقه و همچنین تشکیل ائتلاف‌ها و اتحادهای درون منطقه‌ای، چهار پیامد مهم و راهبردی ترور شهید سلیمانی است که باعث وحشت در منطقه علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا شده است. 

شهید سلیمانی خط جهاد مقاومت را با خون طراحی کرد

سجاد باقری مسئول پایگاه بسیج دانشجویی اظهار داشت: شهید سلیمانی یک الگوی کامل در پشتیبانی از ولایت و حرکت در مسیر انقلاب اسلامی و شجاع در مقابل دشمنان اسلام و انقلاب بود، شهیدی که لباس مقدس سربازی را با هیچ پست و مقامی عوض نکرد و در طول حیات حاج قاسم و بعد از شهادت ایشان، این محبوبیت بین جریان های فکری و سیاسی مختلف برای وی وجود داشت.

وی افزود: به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، شهید سلیمانی تبدیل به یک جریان و چهره بین المللی مقاومت شد و مسیر دفاع از اسلام و آرمان های بلند انقلاب و خط جهاد  مقاومت را با خون طراحی کرد.

مسئول پایگاه بسیج دانشجویی تصریح کرد: حاج قاسم الگویی کامل از مجاهدت و ایثار بود که بصیرت عمیق و درک صحیحی که از شرایط و بحران ها در مسیر گسترش حق و عدالت و دفاع از اسلام حقیقی داشت و دراین راه با تبعیت از رهبری از هیچ تلاشی دریغ نکرد تا جایی که امروز در سراسر جهان حاج قاسم را به عنوان سردار مقابله با جبهه ظلم استکبار جهانی و دفاع از مظلومان می شناسند.

باقری با اشاره به تاثیرات منطقه ای حاج قاسم بیان کرد: تاثیرات منطقه ای و جهانی سردار سلیمانی تنها به لحاظ قدرت فرماندهی و اقدامات نظامی ایشان نبود بلکه هر جا که ضرورت داشت در تراز یک دیپلمات برجسته و کارکشته حضور پیدا می کرد و جذابیت ایشان از یک طرف و تسلط بر آداب و فنون مذاکره در عرصه دیپلماسی از طرف دیگر به او قدرت تاثیر گذاری فوق العاده ای در میدان داده بود، وقتی لازم بود از قدرت سخت استفاده می کرد و در زمان هایی هم از قدرت نرم استفاده می کرد.

وحشت دشمن از ترویج مکتب حاج قاسم

وی بیان کرد: باید فرامین رهبری در مورد مکتب شهید سلیمانی را جدی بگیریم و این مکتب را در مدرسه اجرا کنیم چون دانش آموزان عاشق سردار بودند و ایشان را یک قهرمان می دانند، ما قهرمانانی داریم که هنوز قدر آنها را ندانستیم و به آنها اشاره نکرده ایم، ایشان ادامه دهنده راه شهید چمران و شهید چمران های دیگری بوده که اگر این انیمیشن ها با محتواهای جذاب برای کودکان ساخته شود قطعا مورد رضایت است.

مسئول پایگاه بسیج دانشجویی گفت: خون شهدا احیاگر اسلام است اما تلاش های رسانه ای دشمن در تحریف حقایق و واقعیت ها همیشه وجود داشته، با بهره گیری از مکتب حاج قاسم می توانیم بر جریان های دشمن چیره شویم و جنگ رسانه ای را که دشمن علیه نظام به کار گرفته، با جهاد تبیین و در پاسخگویی به شبهات کمرنگ کرد.

باقری با بیان اینکه دشمن از ترویج فرهنگ مکتب حاج قاسم به وحشت افتاده است، خاطر نشان کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی خیال می کردند با ترور شهید سلیمانی نفوذ و بازدارندگی منطقه ای جمهوری اسلامی و محور مقاومت در یمن، سوریه، عراق و لبنان تضعیف شده و از بین می رود، غافل از اینکه مقاومت اسلامی متکی به شخص نیست و شهید مقنیه همرزم دیرین شهید سلیمانی می گوید قدرت اصلی در جبهه مقاومت قدرت روحی است و بقیه عناصر قدرت از این نشات می گیرد.

وی افزود: با بررسی روند تحولات میدانی، سیاسی، نظامی و امنیتی منطقه در سه سال اخیر اثبات شده که بر خلاف محاسبات از پیش تعیین شده آمریکا و صهیونیست ها اما نتوانستند به اهداف و چشم اندازهایی که از طریق ترور شهید سلیمانی به دنبال آن بودند دست یابند این در حالیست عملیات ترور شهید سلیمانی پیامدهای مختلفی در ابعاد سیاسی، نظامی، امنیتی و مسائل دیگر در سطح منطقه و بین المللی به همراه داشته است که این پیامدها بیش از هر زمان دیگری عرصه را برای فعالیت آمریکا در منطقه تنگ کرده و بقای رژیم صهیونیستی را با تهدیدهایی همراه کرده است.

مسئول پایگاه بسیج دانشجویی گفت: ارتقای قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران، تقویت جبهه مقاومت و ارتقای جمهوری اسلامی به عنوان یک قدرت منطقه ای، کاهش نفوذ سیاسی آمریکا و تقویت روند افول آمریکا از پیامدهای مهم ترور شهید سلیمانی است که سبب وحشت علیه رژیم صهیونیستی شده است.

مکتب شهید سلیمانی، چراغ راه سعادت است

علیرضا عزیزی جانشین فرمانده حوزه دانشگاه لرستان، اظهار داشت: قطعا بهترین استفاده از مکتب شهید سلیمانی، الگو قرار دادن آن برای زندگی است، تفکرات مردم را می‌توان در دو دسته دید، برخی از مردم از همه طلب‌کارند و می‌گویند پدرم برای من چه کرده؟ جامعه برای من چه کرده؟ کشورم برای من چه کرده؟ دسته دیگری هم هستند که فکر و ذکرشان این است که برای خانواده‌ام چه کرده‌ام! برای کشورم چه کرده‌ام! این دسته دوم خودشان را بدهکار می‌بینند و حاج قاسم از دسته دوم بود.

وی افزود: این شخصیت بزرگوار پس از چندین سال خدمت می‌توانست خود را بازنشسته کند ولی از سر احساس و تکلیف و از سر همین احساس بدهکاری ماند و تکلیفش را به خوبی ادا کرد و اگر کسی بخواهد از مکتب شهید سلیمانی استفاده کند و بهره‌ای ببرد، باید این ویژگی‌های اخلاقی را سرمشق خود قرار دهد و ما برای ادامه دادن راه سردار سلیمانی و استفاده از مکتب حاج قاسم، باید خودمان را درست مثل سردار سلیمانی بدهکار اسلام عزیز و مردم بدانیم.

سردار سلیمانی در نابودی داعش نقش اول را بازی می‌کرد

عزیزی با بیان اینکه مبنای جنگ ما و استکبار جهانی بر فلسفه و فکر است، گفت: آنها تعریف خود از انسان، هستی و معرفت‌ را ارائه می‌دهند و ما نیز مبتنی بر قرآن کریم و آموزه‌ها تعریف خود را در مقابل تعریف پست و پوچ آنها قرار می‌دهیم، دشمن به خوبی می‌داند که اگر حقیقت ها آشکار شود، حکومت‌های کشورهای استکباری و سلطه جهانی به دست مردم خودشان تخریب خواهد شد از این رو دست به تحریف می زنند.

وی خاطرنشان کرد: حاج قاسم نمونه کاملی از انسان پرورش یافته مبتنی بر تعریف اسلام از انسان است، این یعنی با نشان دادن و تبلیغ شخصیت شهید سلیمانی، در اصل این تعریف اسلام عزیز از انسان است که تبلیغ می‌شود.

جانشین فرمانده حوزه دانشگاه لرستان خاطر نشان کرد: سیاست‌مداران آمریکایی چندین بار به تولید داعش به دست آمریکا اذعان کرده‌اند و برای همه آشکار است که سردار سلیمانی در نابودی داعش نقش اول را بازی می‌کرد لذا مردم تمام دنیا به شدت تحت تاثیر فضای رسانه‌ای ایجاد شده توسط داعش بودند و همه در این فضا مرعوب شده بودند و در این فضا فردی برآمده از مکتب اسلام و مکتب امام حسین علیه السلام، آمده و جان خود را کف دست گرفته و داعش را نابود کرد.

عزیزی بیان کرد: واضح است که تبلیغ شخصیت شهید سلیمانی حمله‌ای آشکار به بنیان‌های فلسفی و سیاسی استکبار جهانی است، حمله‌ای که پیروزی آن قطعی و دشمن دستش در برابر این حمله بسته است.

دستاوردهای حاج قاسم برخواسته از تفکر ناب امامین انقلاب بود

محمد مهدی گودرزی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان گفت: تفکر شهید سلیمانی از زبان رهبری شنیدنی است که ما بتوانیم منظومه فکری ایشان را بفهمیم و تلاشی که برای استکبارستیزی داشتند و محور مقاومتی که شکل گرفت و در حال پیشبرد اهداف بود، منطبق بر تفکر امامین انقلاب و اسلام نابی بود که امام(ره) معرفی کرد.

وی افزود: شهید سلیمانی خود را سرباز این جریان می دانست و همین سبب شد تا تبدیل به یک انسان کامل در حوزه مسئولیت خود شود و جدای از فرماندهی، فردی مهربان بود که این ویژگی سبب شد تا افراد زیادی جذب او شوند و این ویژگی است که ملت های آزادیخواه را جذب این تفکر می کرد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان  تصریح کرد: در سیر انقلاب اسلامی ایران، اینگونه موارد دیده می شود که در اعمال، رفتار و اخلاق بزرگانی مانند امامین انقلاب این دغدغه مندی دیده می شود و اینکه در بزنگاه ها حضور داشتند، تفاوت سردار سلیمانی در موضوعات سیاسی در نگاه سیاسی و دیپلماسی ایشان بود که در بسیاری از موارد حتی در جنگ سوریه و… با همین دیپلماسی توانستند دست برتری ها را به نفع جبهه مقاومت رقم بزنند که این برخواسته از تفکر ناب امامین انقلاب بود.

دشمنان از انتشار تفکر جبهه مقاومت هراس دارند

گودرزی بیان کرد: سیاست ورزی ایشان به دور از باندبازی، احزاب و گروه های سیاسی که نسبت به تفکرات مختلف سیاسی در جهان به یک سری موارد تمایلات دارند اما حاج قاسم جدای از این تفکرات بود و تلاش برای نهضتی بود که قرار است تمدن اسلامی را به همراه داشته باشد که شهید سلیمانی با توجه به فضای فکری که داشتند عمل می کردند، با توجه به اینکه از ارکان جبهه مقاومت در منطقه بودند اما خود را از فضای اجتماعی و نگاه مردم دور نمی کرد و از مکتب شهید سلیمانی باید بهترین بهره را ببریم که این به تفکرات ایشان برمی گردد که چنین انسان کاملی شدند که در دنیا مثال زدنی بودند.

وی با اشاره به ترس دشمن از شهید سلیمانی خاطر نشان کرد: دشمنان از جبهه مقاومت در منطقه و انتشار آن در کل دنیا می ترسند چون تفکری که از سر تعالیم الهی باشد قطعا فطرت انسان هم آن را می پذیرید و وقتی تفکری با نگاه ظلم ستیزانه و منطبق بر فطرت بشر کار کند طبیعی است مستکبران به دشمنی این تفکر برمی خیزند و سعی می کنند این تفکر اصیل که فطرت بشر این را می پذیرد اشاعه پیدا نکند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان خاطر نشان کرد: حتی بعد از شهادت ایشان، در شبکه های مجازی اجازه انتشار تصویر شهید سلیمانی را نمی دهند و هدفشان این است که برخی از افراد در جهل بمانند و این فرد را نشناشند چرا که در صورت شناخت سردار سلیمانی، قطعا جوامع زیادی به سمت تفکر ایشان سوق پیدا می کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک