مدیرکل انتقال خون لرستان گفت: در ۹ ماهه امسال ۳۶ هزار و ۵۷۱ واحد خون در استان اهدا شده است.

به گزارش خبر افلاک ، علی سوری صبح امروز در جمع خبرنگاران از افزایش ۱۹٫۶۶ درصدی خونگیری در ۹ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: در ۹ ماهه سال گذشته ۳۰ هزار و ۵۶۰ واحد خون اهدا شده است که این آمار در ۹ ماهه  امسال به ۳۶ هزار و ۵۷۱  واحد خون رسیده است.

وی افزود: در ۹ ماهه  امسال ۴۳ هزار و ۶۸۴ نفر در پایگاه های انتقال خون استان پذیرش شده‌اند که در مقایسه با ۳۵ هزار و ۷۵۹ نفر مدت مشابه در سال گذشته ۲۲٫۱۷ درصد رشد داشته است.

مدیرکل انتقال خون لرستان عنوان کرد: در ۹ ماهه  امسال از مجموع  افرادی که خون اهدا کردند ۱۸ هزارو ۳۱۹ نفر اهدا کننده مستمر بودند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۴٫۶۲ درصد افزایش داشته است همچنین از این تعداد ۳۳ هزار و ۱۲۱ نفر مرد و ۳ هزارو ۴۵۰ نفر زن بودند.  

 وی با بیان اینکه میزان اهدای خون آقایان در ۹ ماهه  امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۹٫۹ درصد رشد داشته است  بیان کرد: با توجه به اطلاع‌رسانی‌ و ترویج فرهنگ اهدای خون در ۶ ماهه امسال شاهد رشد ۲۵٫۵ درصدی اهدای خون بانوان در پایگاه‌های انتقال خون استان بودیم به طوری که عدد خونگیری این قشر از ۲هزار و ۷۴۹  واحد خون  9 ماهه  سال گذشته به ۳ هزار و ۴۵۰ واحد خون در ۹  ماهه امسال  افزایش یافته است.

سوری گفت: پخش خون به مراکز درمانی در ۹ ماهه  امسال ۲۲ هزارو ۴۶۴واحد خون بوده  که در مقایسه با ۹ ماهه سال گذشته ۴٫۲۳  درصد رشد داشته است.

اجرای پویش سراسری اهدای خون در سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی

وی با بیان اینکه  9 ماهه  امسال ۴۷۷  واحد پلاکت فرزیس در استان تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۹٫۴۷ درصد رشد داشته است تصریح کرد: ۹ ماهه  امسال ۱۲ هزار و۲۷۶ واحد خون به سایر پایگاه‌های استان و سایراستان‌های دیگر ارسال شده که در مقایسه با ۷ هزار و ۷۲۸ واحد خون مدت مشابه سال گذشته ۵۸٫۸۵ درصد رشد داشته است.  

مدیرکل انتقال خون لرستان  با بیان اینکه  استان لرستان به عنوان استان معین به استان هایی که در آنها مصرف خون و فرآورده‌های خونی به علت وجود تعداد بالای بیماران تالاسمی و بیماران خاص، خون ارسال می‌کند، خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه  امسال علاوه بر تامین نیاز خونی کلیه مراکز درمانی استان بیش از ۸هزار واحد خونی به استان‌های دیگر از جمله خوزستان، تهران و سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

وی‌ با بیان اینکه در فصل سرما اغلب شاهد کاهش تعداد مراجعه‌کنندگان به پایگاه‌های انتقال خون هستیم،  اظهار داشت: با توجه به اینکه نیاز به خون و فرآورده‌های خونی نیازی مستمر است و به فصل خاصی از سال محدود نمی‌شود، از مردم نوعدوست لرستان به ویژه اهداکنندگان مستمر تقاضا می‌شود برای تامین نیازهای این بخش انتقال خون را تنها نگذارند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم