رئیس پلیس راه لرستان با بیان اینکه سرعت غیرمجاز همچنان مهم‌ترین دلیل تصادفات جاده‌ای است، گفت: بندرت تنها یک عامل در ‌وقوع تصادف مؤثر است و اغلب مجموعه‌ای از عوامل در ‌بروز حوادث ترافیکی نقش دارند.

به گزارش خبر افلاک، رئیس پلیس راه استان لرستان محمد زارعی با اعلام اینکه سرعت غیرمجاز همچنان مهم‌ترین دلیل وقوع تصادفات جاده‌ای است، اظهار داشت: بندرت تنها یک عامل در ‌وقوع تصادف مؤثر است و اغلب مجموعه‌ای از عوامل در ‌بروز حوادث ترافیکی نقش دارند.

وی سرعت غیرمجاز، رعایت‌ نکردن فاصله مطمئنه، بی‌توجهی به جلو، مهارت نداشتن در کنترل وسیله نقلیه، رانندگی با وجود مصرف الکل یا مواد روانگردان، ‌ایمن‌ نبودن جاده‌ها و نبود تابلوها و علائم هشدار دهنده، استاندارد نبودن خودروها و اعمال نشدن صحیح قوانین را همگی از عوامل مهم در رخداد تصادف‌های رانندگی دانست.

زارعی با بیان اینکه در حوادث رانندگی باید به ۴ عامل انسان، راه، محیط و همچنین وسیله نقلیه توجه کرد، گفت: در صورت وجود راه ‌ایمن و خودروی استاندارد با تمامی تجهیزات ‌ایمنی، ‌این کاربر است که باید از تجهیزات ‌ایمنی خودرو (کمربند‌ ایمنی برای خود یا صندلی مخصوص کودک برای فرزندش) استفاده و قوانین و مقررات را رعایت کند؛ البته ‌این بدان معنا نیست که تأثیر زیرساخت‌های حمل‌ و نقل، استانداردهای جاده یا ‌ایمنی خودرو را نادیده بگیریم و فقط بر عامل انسانی و رفتارهای مردم تمرکز کنیم.

وی با بیان اینکه سرعت غیرمجاز، رایج‌ترین عامل تصادفات رانندگی در جاده‌های برون‌شهری کشور است، بیان کرد: بیشترین فراوانی تخلفات رانندگی در جاده‌های برون‌شهری به سرعت غیرمجاز مربوط می‌شود و استفاده از تلفن همراه، سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

رئیس پلیس راه استان لرستان: با توجه به این‌که سرعت غیرمجاز در افزایش تصادفات جرحی و فوتی نقش اساسی دارد، حتی افزایش جریمه هم نتوانسته رانندگان عشق سرعت را وادار کند برای حفظ حقوق سایر رانندگان، پدال ترمز را هم فراموش نکنند و در نتیجه همچنان سرعت غیرمجاز، رکورد پرتکرارترین تخلف رانندگی در جاده‌های برون‌شهری را حفظ کرده است.

محمدزارعی تصریح کرد: نمی‌توان منکر شد که افزایش جریمه رانندگی می‌تواند به پایین آمدن آمار سرعت غیرمجاز در جاده‌های برون‌شهری کمک کند، اما جریمه‌ها به تنهایی نمی‌تواند به کاهش تخلفات مرتبط با سرعت بینجامد.

رئیس پلیس راه لرستان بیان کرد: قبل از افزایش مبالغ جریمه، باید فرهنگ‌سازی شود تا راننده با سرعت مطمئن براند، اما تا وقتی این تفکر در راننده وجود داشته باشد که می‌تواند تاخیر در انجام کارهایش را با افزایش سرعت در رانندگی جبران کند، افزایش مبالغ جریمه نمی‌تواند به تنهایی از تخلفات مرتبط با سرعت غیرمجاز در جاده‌ها بکاهد، بلکه افزایش جریمه‌ها فقط در یک مقطع کوتاه و گذرا، تخلفات را کاهش می‌دهد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس