معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: سویه جدید ویروس کرونا در آمریکا و اروپا در حال شیوع است و هیچ‌موردی ابتلا به سویه جدید کرونا در استان مشاهده نشده است.

به گزارش خبر افلاک، مریم کوشکی در خصوص سویه جدید کرونا اظهار داشت: کرونای جدید زیر سویه‌های جدید BQ.1 و BQ.1.1 نام دارند و در اروپا و آمریکا به سرعت در حال گسترش است.

وی افزود: درمان‌های آنتی بیوتیکی بر روی این سویه کارایی ندارد و ابتلای قبلی به بیماری و ایمنی با واکسن مانع ابتلای جدید نمی‌شود، اما می‌تواند شدت بیماری و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در رابطه با علائم این ویروس گفت: گلودرد و سرفه، گرفتگی صدا، تب و لرز آبریزش بینی یا گرفتگی بینی سردرد، بدن درد و درد عضلانی، اسهال، تهوع و بی اشتهایی از علائم این زیر سویه هستند.

 کوشکی با اشاره به اینکه، این زیر سویه تاکنون در استان مشاهده نشده است، عنوان کرد: موج آنفلوآنزای بزرگسالان در استان در حال فروکش کردن می‌باشد، ولی آنفلوآنزای کودکان که بیشتر ریه کودکان را درگیر می‌کند در کشور و در استان شایع است که توسط یک ویروس تنفسی به نام RSV در کودکان و نوزادان مشاهده می‌شود.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تاکید کرد: شستن دست ،زدن ماسک ،رعایت فاصله ی اجتماعی و تهویه ی مناسب مکانهای سرپوشیده توصیه می‌شود، همچنین افراد مسن، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی و مبتلایان به سرطان بایستی بیشتر مراقب خود باشند.

پایان پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس