یک متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه گفت: عوامل گوناگونی همچون کار با رایانه و گوشی همراه باعث خستگی چشم می‌شوند.

به گزارش خبر افلاک، همه‌ افراد، در یک دقیقه در حالت عادی ۱۵ الی ۱۶ بار پلک می‌زنند که در هنگام کار با کامیپوتر به صورت عمدی جلوی پلک زدن خود را می‌گیرند و این موضوع باعث خشکی چشم می‌شود.

محمدرضا فرتوک زاده، متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه در گفت و گو با رادیو سلامت با بیان این که عوامل گوناگونی باعث خستگی چشم می‌شوند، گفت: هنگامی که افراد با گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر کار می‌کنند، بعد از پانزده دقیقه کار کردن، یک دقیقه به دور نگاه کنند. بعد از ۳۰ دقیقه کار کردن سه دقیقه به دور نگاه کنند و بعد از یک ساعت، پنج دقیقه به دور نگاه کنند و این کار را تا پایان ساعت کاری انجام دهند تا فشار و گرفتگی اسپاسم باعث خستگی نشود.

وی با بیان این که باید زاویه دیدمان به کامپیوتر ۱۵ درجه به پایین باشد، افزود: در این صورت است که چشم کمتر خشک و خسته می‌شود؛ بنابراین رایانه باید روبه‌روی فرد و پانزده درجه زیر افق باشد. نور در زمان استفاده از کامپیوتر زیاد لازم نیست؛ زیرا که خود کامپیوتر نور دارد. اگر اتاق روشن باشد نور نباید به صفحه کامپیوتر بتابد. موضوع بعدی، جریان هوا است. هوا نباید به چشم‌ها برخورد کند. بدین معنا که باد نباید مستقیم به چشم ما برخورد کند.

فرتوک زاده در ادامه بیان کرد: موضوع بعدی، نمره عینک است. خیلی‌ها عینک نمره پایین دارند و فکر می‌کنند خوب می‌بینند و از عینک استفاده نمی‌کنند؛ اما بهتر است که عینک را بگیرند و استفاده کنند. اشعه‌های آبی کامپیوتر، برای چشم زیان آور هستند. بنابراین شیشه‌های عینکی به نام بلوکنترل وجود دارند که افرادی که از عینک استفاده می‌کنند حتما عینکشان باید از این شیشه‌ها داشته باشد.

این فلوشیپ قرنیه ادامه داد: افراد میانسال و سالمندان، اگر ابرو‌های افتاده داشته باشند، چشمانشان خیلی خسته می‌شود. از این رو، باید هنگام استفاده از کامیپوتر، رایانه در پایین باشد و نباید ابرو را بالا بدهند تا به کامیپوتر نگاه کنند؛ زیرا که اگر ابرو و پلک بالا برود، چشم بسیار خسته می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ماساژ و مالش چشم برای رفع خستگی مناسب است، گفت: افراد برای رفع خستگی، روزی ۳ مرتبه دست و صورتشان را می‌شورند. تلاش کنیم تا با شامپو بچه، از ابرو تا گونه به آرامی ماساژ دهیم که اگر این ماساژ را انجام دهیم هم چشم تمیز می‌شود و هم خستگیش رفع می‌شود. خشکی چشم نیز اتفاق نمی افتد؛ بنابراین با این کار، ما نیازی نداریم تا دیگر دست به چشم بزنیم.

این متخصص چشم در پایان اظهار داشت: شست و شوی یک دقیقه‌ای چشم، در طول روز ۳ بار صبح، ظهر و شب تمام آلودگی‌ها را پاک می‌کند و دیگر نیازی نیست دست به چشم زد.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان