کرم الهی با بیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن، امیدی برای خانه دار شدن خانوارهای کم درآمد است، گفت: در حال حاضر کار ساخت 7 هزار واحد مسکونی در استان آغاز شده است.

به گزارش خبرافلاک، مسکن و سرپناه یکی از مهمترین مولفه های مهم در زندگی محسوب می شود اما طی سال های گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و بالا رفتن هزینه ها، قیمت مسکن تا جایی افزایش یافت که بسیاری از خانواده های مستاجر از خانه دار شدن ناامید شدند.

هزینه های بالای اجاره نشینی سبب شده بود تا هیچ روزنه امیدی برای خانه دار شدن خانوارهای کم درآمد نباشد و بیشتر درآمد این خانواده ها صرف پرداخت اجاره می شد اما طرحی به نام نهضت ملی مسکن مطرح شد تا به دنبال آن خانوارهای کم درآمد بتوانند با همراهی دولت صاحب خانه شوند و آرزوی خانه دار شدن این خانواده ها به واقعیت بپیوندد.

از همین رو دولت سیزدهم عزمی جدی برای اجرای این طرح دارد و احداث مسکن در راستای اجرای نهضت ملی مسکن با قوت زیادی در بسیاری از شهرهای کشور در حال اجرا می باشد، در همین راستا گفتگویی با وحید کرم الهی مدیر کل راه و شهرسازی استان انجام شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

چند نفر لرستانی برای نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند؟

کرم الهی اظهار داشت: ثبت نام این ظرح از مهرماه سال گذشته تا اسفند ماه به مدت شش ماه انجام شد تا متقاضیان واجد شرایط در سامانه نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه این طرح با هدف خانه دار شدن اقشار کم درآمد آغاز شد، افزود: در طول شش ماه مهلت ثبت نام، از استان لرستان ۱۴۸ هزار متقاضی در سامانه ثبت نام کردند که بعد از اتمام مهلت ثبت نام، پالایش متقاضیان آغاز شد.

مدیرکل راه وشهرسازی لرستان تصریح کرد: بهره مندی از تسهیلات مسکن، سابقه سکونت در شهر ثبت نام شده، سابقه مالکیت بعد از سال ۸۴ و چند آیتم دیگر مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت از ۱۴۸ هزار ثبت نام شده در استان لرستان، ۴۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.

چند هکتار زمین برای احداث منازل مسکونی در این طرح نیاز است؟

کرم الهی عنوان کرد: برای ساخت مسکن برای این تعداد متقاضی واجد شرایط در استان حدود هزار هکتار زمین مورد نیاز است که در شهرهای مختلف برای متقاضیان، واحدهای مسکونی احداث شود.

وی بیان کرد: از هزار هکتار زمین مورد نیاز، تاکنون ۷۸۱ هکتار زمین برای احداث واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در استان، شناسایی شده که ۱۶۶ هکتار مشکلی ندارند و طرح مصوب شده و در برخی از شهرها کار هم آغاز شده است اما در ۶۱۵ هکتار زمین دیگر، فعلا طرح مصوب ندارند و در مراحل مطالعه و گرفتن مجوز می باشند.

کار ساخت چند واحد مسکونی آغاز شده است؟

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان خاطرنشان کرد: تعداد واحدهایی که در حال آماده سازی زمین آنها هستیم هفت هزار و ۶۰۲ واحد است و همچنین کار ساخت هفت هزار و ۲۰۶ واحد مسکونی در این طرح نیز آغاز شده است.

کرم الهی افزود: ۱۵ هزار و ۸۲۲ واحد نیز برای دریافت تسهیلات به بانکها معرفی شده اند و هفت هزار متقاضی نیز وجه اولیه را واریز کردند که با توجه به شهرهای مختلف، قیمت وجه واریزی متفاوت است.

در چند شهر مشکل تامین زمین وجود دارد؟

وی با اشاره به اینکه در شهرهای کوهدشت، الشتر و چغابل مشکل زمین برای احداث منزل مسکونی این طرح وجود دارد، بیان کرد: در کل استان فقط در این شهرها مشکل زمین وجود دارد و در مابقی شهرهای استان مشکل زمین برطرف شده است و مراحل بعدی این طرح در دست اجرا می باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: مسکن به صورت سهمیه ای نیست بلکه به صورت تقاضا محور است به طوری که هرچه زمین مورد نیاز برای احداث منزل مسکونی در این طرح تامین شود و از طرفی متقاضی برای منزل مسکونی باشد می تواند منزل مسکونی احداث کرد.

چند واحد از طرح نهضت ملی مسکن برای مددجویان در نظر گرفته شده است؟

در راستای اجرای این طرح، واحدهایی هم برای مددجویان تحت پوشش در نظر گرفته شده که تعداد واحدهایی که برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی ساخته می شود، بستگی به تامین اعتبار نهادهای حمایتی دارد که این واحدها ساخته و در اختیار مددجویان قرار گیرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک