مرادی گفت: نخستین همایش استانی ارتقاء و تحول علوم پایه و بنیادی در لرستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبر افلاک به نقل از روابط عمومی دانشگاه لرستان، سیروس مرادی اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف برگزاری همایش استانی ارتقاء و تحول علوم پایه و بنیادی، آن است که ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه لرستان معرفی شده و با انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری بین دانشگاه با بخش‌های مختلف جامعه و صنعت، پروژه‌های کاربردی علوم پایه و بنیادی، تهیه و اجرا شوند.

وی افزود: مخاطبان همایش، همه بخش‌های جامعه، به‌ویژه ارگان‌ها و سازمان‌های آموزشی، علمی، اجرایی، اقتصادی و صنعتی هستند و همایش براساس اهمیت‌دادن به جایگاه علوم پایه در پیشرفت علمی جامعه، برگزار می‌شود.

دبیر همایش تصریح کرد: همایش استانی ارتقاء و تحول علوم پایه، با حضور و سخنرانی مهمانان مختلف استانی و کشوری برگزار می‌شود؛ اساس سخنرانی‌ها هم این است که از نوع کاربردی باشند و از مدیران صندوق حمایت از پژوهشگران کشور هم دعوت شده است که در همایش، شرکت کنند.

مرادی عنوان کرد: طی چند سال اخیر، این همایش، بزرگترین همایش در دانشگاه لرستان و استان لرستان محسوب می‌شود و ۴۵۰ تا ۵۰۰ نفر به این همایش سه‌روزه دعوت شده‌اند، همچنین کارگاه‌های علمی با هدف تقویت کاربردهای علوم پایه، کارآفرینی و بازار کار رشته‌های علوم پایه و بنیادی برپا می‌شود و در این کارگاه‌ها به دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید، مباحث کاربردی ارائه می‌شود.

مرادی بیان کرد: از برنامه‌های همایش، اجرای گردش علمی برای دو رشته زمین‌شناسی و زیست‌شناسی است؛ در این گردش‌های علمی، استان لرستان از نظر زمین‌شناسی و زیست‌شناسی، مورد بررسی قرار می‌گیرد و انجمن‌های علمی دانشجویی نیز مشارکت فعال در برنامه‌ریزی‌ها و اجرای همایش دارند؛ همچنین نمایشگاه‌های علمی نیز در دانشکده علوم پایه نیز در مدت سه روز همایش برپا می‌شوند.

دبیر همایش استانی ارتقاء و تحول علوم پایه و بنیادی خاطرنشان کرد: رویداد ایده شو نیز ویژه‌ رشته‌های علوم پایه برگزار می‌شود و برترین‌ها، تجلیل خواهند شد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال ایجاد اتاق فکر علوم پایه است؛ از جمله کارکردهای این اتاق فکر، جذب بودجه‌های لازم و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان علوم پایه و حمایت از این شرکت‌هاست.

مرادی تصریح کرد: همه تلاش ما این است که دانشگاه لرستان، یک نماینده در اتاق فکر علوم پایه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشته باشد تا بتوانیم بودجه‌های بیشتری در این زمینه برای علوم پایه استان، جذب کنیم» و یک صندوق هم برای حمایت از علوم پایه ایجاد خواهد شد تا کارآفرینی در سطح دانشجویان علوم پایه تقویت شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک