یامین پور گفت: ازدواج آسان از مهمترین ماموریت هاست و آنچه معاونت امور جوانان انجام می دهد بخشی از کارهای فرهنگی است و حمایت از سازمان های مردم نهاد مد نظر می باشد.

به گزارش خبرافلاک، وحید یامین پور عصر امروز در ستاد ساماندهی امور جوانان لرستان که در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: ستاد ساماندهی امور جوانان ذیل شورای عالی جوانان و ستاد ملی ساماندهی امور جوانان تعریف می شود که به عنوان بالاترین نهاد تصمیم گیر و محل هم افزایی دستگاه های مختلفی است که به نوعی متولی امور جوانان هستند.

وی افزود: ستاد ساماندهی امور جوانان استان صرفا محلی برای شنیدن گزارشها یا گلایه ها نیست هرچند گزارش و گلایه باید باشد اما این ستاد، ستادی است برای ارائه طرح های مشترک دستگاه های امور جوانان که باید مد نظر باشد.

دبیر شورای عالی جوانان کشور تصریح کرد: رئیس جمهور نسبت به شواری جوانان توجه ویژه دارند و به احیای دبیر خانه شوای جوانان تاکید نمودند و هم اکنون این دبیرخانه شورای عالی جوانان بخشی از وزارت ورزش و جوانان نیست و مستقیم زیر نظر رئیس جمهور موضوعات پیگیری می شود.

یامین پور عنوان کرد: باید در این راستا حضور فعالانه داشته باشید و اگر طرح فرهنگی مد نظر است پیگیری شود و اگر برای مهارت افزایی و یا اشتغال طرحی در نظر گرفته شده، این طرح در کمیسیون شکل اولیه آن آماده و ارائه شود البته در سال های قبل، کار ستاد فقط یک جلسه گزارش کاری بود ولی این برای ما مهم نیست و مصوبه کارآمد برای حل مسائل جوانان برای ما مهم است.

وی با بیان اینکه مهمترین مامویت سند تحول دولت سیزدهم به معاونت جوانان محول شده که شامل ترویج ازدواج آسان، تسهیل گری ازدواج، ارائه مشاوره و توسعه مشارکت اجتماعی است، گفت: مهمترین ماموریت ترویج ازدواج آسان است و آنچه معاونت امور جوانان انجام می دهد بخشی از کارهای فرهنگی است و حمایت از سازمان های مردم نهاد مد نظر می باشد به طوری که از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان به سازمان های مردم نهاد کمک کردیم و بودجه دادیم.

دبیر شورای عالی جوانان کشور خاطرنشان کرد: این میزان اعتبار به استانها به خصوص مجموعه هایی که برای ازدواج فعالیت داشتند، پرداخت شده و آنچه که تخصیص می دهیم ربطی به جمعیت استان ندارد و بسته به جذب استان دارد و برای حمایت از سازمان های مردم نهاد می باشد.

یامین پور اظهار داشت: در همین حوزه ازدواج آسان از یک مجوز سال قبل به چهار مجوز تبدیل شده که در توسعه کسب و کارهایی که مربوط به حوزه جوانان و ازدواج است و از امسال مجوز دفاتر تخصصی مشاوره هم ارائه می شود و از چند هفته پیش سومین مجوز در دستور کار قرار گرفت که مجوز مراکز تسهیل گری هستند و مورد بعدی و چهارمین مجوز تاسیس راهنمای خانواده است.

وی با اشاره به افزایش نرخ ازدواج در کشور گفت: بعد از یک دهه در دو سال گذشته آمار افزایشی تعداد ازدواج را شاهد بودیم، هر چند خیلی زیاد نیست ولی برای کشوری که ۱۰ سال منفی بوده این روال خوبی است و یکی از عوامل افزایش ازدواج، افزایش جهشی وام ازدواج بوده و از سه میلیون در سال ۹۳ به ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است که به زوج های زیر ۲۵ سال پرداخت می شود.

دبیر شورای عالی جوانان کشور عنوان کرد: پارسال ۸۰ همت وام ازدواج پرداخت شد و امسال تاکنون ۸۰ همت پرداخت شده و تا آخر سال به ۱۴۰ همت می رسد البته بانکها خیلی تمایلی به پرداخت تسهیلات ندارند ولی مکلف هستیم وام به ساده ترین شکل پرداخت شود به طوری که بانکها فقط ۱۵ روز براساس مصوبه ابلاغ شده به شعبه ارجاع دهند و بعد از تکمیل پرونده ظرف ۱۰ روز باید پرداخت کنند.

وی یادآورشد: یکی از دلایل مثبت شدن ازدواج، کرونا بوده به خاطر حذف تشریفات که در این راستا رئیس جمهور دستور دادند در آیئن نامه ای که دستگاه ها تا ۲۰ درصد اماکن خود را اعم از تالار و سالن در اختیار کمیته ساماندهی ازدواج برای برگزاری رایگان جشن ازدواج قرار دهند و این آئین نامه تصویب شده است.

یامین پور خاطرنشان کرد: از دیگر فعالیت ها در حوزه جوانان، بحث اشتغال و مهارت است که حمایت های لازم صورت می گیرد که صنایع دستی، بوم گردی و… که اشتغالزا هستند مورد حمایت می باشند که در این راستا در طرح سرباز مهارت ۲۰ هزار سرباز آموزش داده شده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک