وزیر صمت از ایجاد ۱۰۰هزار شغل تا پایان سال خبر داد و گفت: توپ واردات خودرو در زمین واردکنندگان است .

به گزارش خبر افلاک ، سید رضا فاطمی امین در نشست با فعالان اقتصادی لرستان با تاکید بر اینکه  “در هفت‌ماهه اول سال نزدیک ۱۶۰ هزار شغل در بخش صنعت و معدن ایجاد شده است که بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف رتبه یک را دارد”، اظهار داشت: برآورد ما این است که تا پایان سال حداقل ۱۰۰ هزار شغل دیگر ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مسائل انباشته‌ای در کشور داریم از جمله مشکل عدم توازن سرمایه گذاری در کشور گفت: الان در مناطقی مثل زرند، رباط کریم، ساوه و سیرجان مشکل کمبود نیروی کار داریم، در مقابل در خیلی از شهر‌ها هم هیچ صنعتی مستقر نشده یا رشد نیافته است، رفع این چالش‌ها حداقل سه تا چهار سال زمان می‌خواهد.

وزیر صمت با بیان اینکه در برخی شهر‌ها به اندازه کافی ظرفیت اشتغال فراهم نشده که این موجب مهاجرت و مشکلات اجتماعی شده است، افزود: ما به عنوان متولی تولید، تمامی مشکلات مربوط به این حوزه از بانک و بیمه گرفته تا گمرک را وظیفه داریم که پیگیری کنیم.

فاطمی امین با بیان اینکه بیش از ۴۰ تا ۵۰ مصوبه برای اصلاح قوانین در یک سال گذشته داشته ایم، افزود: در سه ماه گذشته ۳۰ هزار میلیارد تامین مالی زنجیره‌ای از طریق اوراق انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در شش ماه نخست امسال به اندازه کل سال قبل مجوز واردات ماشین آلات حوزه معدن را داشته ایم، گفت: در این راستا یک قاعده گذاشته ایم، ماشین آلاتی که ساخت داخل ندارند مشخص شده و به سرعت ثبت سفارش برای واردات می‌شود، آن‌هایی که ساخت داخل دارند گفته ایم پنجاه پنجاه باشد واردات و خرید از داخل.

وزیر صمت افزود: برای رونق اشتغال و تولید در شهر‌ها نیازمند ارتقای واحد‌های کوچک هستیم که امروز می‌بینیم خیلی از کارخانه‌های بزرگ از یک کار کوچک شروع کرده اند و به مجتمع صنعتی بزرگ تبدیل شده اند، همچنین تکمیل واحد‌های نیمه تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت، سرمایه گذاری جدید، ارتقای فرهنگ کار صنعتی و … را نیز باید دنبال کنیم.

وزیر صمت گفت: امیدوارم سال آینده خبر سرمایه گذاری یا فعال شدن حداقل ۱۰ واحد را در سلسله و دلفان بشنویم.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان