آمار‌ها نشان می‌دهد که ۳۵ میلیون کاربر ماه گذشته در روبیکا ۵۰۰ میلیون پیام یکتا منتشر کرده‌اند.

به گزارش خبرافلاک، روز گذشته به دنبال اخطار سپر امنیتی گوگل به کاربران برای حذف روبیکا، این پلت‌فرم در اطلاعیه‌ای با اشاره به اقبال گسترده کاربران به این اپلیکیشن طی یک ماه اخیر، احتمال وجود انگیزه‌های سیاسی در این اقدام را محتمل دانست، همچنین با انتشار توئیتی خطاب به اکانت گوگل‌پلی، درخواست کرد که مستندات مطروحه پیرامون هشدار سپر ایمنی منتشر شود.

در همین حال، روبیکا در واکنش به پیام سپر ایمنی گوگل اطلاعیه‌ای منتشر و تاکید کرد: این اتفاق در حالی رخ داده است که روبیکا به تازگی آپدیت جدیدی منتشر نکرده و دسترسی‌های پیشین خود را نیز تغییر نداده و این دسترسی‌ها هم کاملا متعارف و مشابه سایر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: با توجه به اقبال گسترده کاربران به روبیکا که شاهد آن ارسال روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون پیام یکتا توسط نزدیک به ۳۵ ملیون کاربر فعال در ماه اخیر از میان نزدیک به ۵۰ میلیون نصب فعال است، احتمال وجود انگیزه‌های سیاسی در این اقدام بیش از پیش تقویت می‌شود. هجمه‌ای که به تازگی توسط اپل و به بهانه‌ی تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرا شده بود.

این پلت فرم ایرانی خاطرنشان کرده است: مطابق آنچه در بیانیه قبلی روبیکا اعلام کردیم، از اعمال محدودیت به دلایل سیاسی و امنیتی برای دسترسی کاربران به سرویس‌های بین‌المللی حمایت نمی‌کنیم، اما تلاش پلتفرم‌های بین‌المللی برای ایجاد محدودیت برای کاربران ایرانی را هم برخلاف ادعاهایشان می‌دانیم. ما هم‌اکنون درحال بررسی شرایط فنی هستیم و پس از کسب اطلاعات بیشتر جزییات جدید این اتفاق را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

مشکل گوگل پلی دسترسی‌ها نیست، مشکل اصلی انحصار شکنی است

ساعاتی پس از اخطار سپر امنیتی گوگل به کاربران برای حذف روبیکا، محمد احسان خرامید، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات توئیت کرد: با توجه به جدول میزان دسترسی‌ها در اپ‌های مختلف مشخص می‌شود، مشکل گوگل پلی دسترسی و استاندارد اپ‌ها نیست، مشکل اصلی بر سر رقابت و انحصار شکنی است.

۳۵ میلیون کاربر طی ماه گذشته در روبیکا ۵۰۰ میلیون پیام یکتا منتشر کرده‌اند
در همین راستا آمار‌ها نشان می‌دهد که ۳۵ میلیون کاربر طی ماه گذشته در روبیکا ۵۰۰ میلیون پیام یکتا منتشر کرده‌اند و نصب ایتا از ۱۷ میلیون نسخه گذشته است از طرفی بر اساس اطلاعات منتشر شده در گوگل ترندز در ماه گذشته اتفاقات قابل تاملی برای سکو‌های ایرانی افتاده است.

بر مبنای این داده‌ها روبیکا در ماه گذشته با رشدی جهشی در میزان جستجو از اینستاگرام پیشی گرفته است و ایتا هم در حال طی مسیری همچون واتس اپ است.

جستجو درباره سوپراپلیکیشن روبیکا با رشد سه برابری مواجه شده است
بررسی اطلاعات موجود همچنین حکایت از این موضوع دارد که جستجوی مردم درباره سوپراپلیکیشن روبیکا بیش از سه برابر و جستجو حول پیام‌رسان ایرانی ایتا بیش از ده برابر شده است که اگر این اطلاعات را در کنار میزان نصب فعال، بازدید روزانه و تحلیل‌های آماری از کانال‌های این دو برنامک ایرانی قرار دهیم به وضوح در خواهیم یافت که این سکو‌های ایرانی مورد اقبال طیف گسترده‌ای از مردم واقع شده‌اند.

این تغییرات معنادار در حالی اتفاق افتاده است که طی یک ماه گذشته جستجو پیرامون دو کلید واژه اینستاگرام و واتساپ با شیبی تقریبا ملایم به نصف حجم جستجو‌ها پیش از محدودیت‌ها رسیده است، دو سکوی ایرانی روبیکا و ایتا برمبنای داده‌های موجود توانسته‌اند این فاصله موجود را پر کنند.

مسئله حائز اهمیت دیگر برابری حجم جستجو‌های انجام شده پیرامون سرویس ایرانی روبیکا با میزان جستجو‌های حول مجموع دو سرویس واتساپ و اینستاگرامِ پیش از اعمال محدودیت‌ها است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک