رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: با وجود خشکسالی‌های اخیر و کمبو منابع آبی کشت برنج در استان طبق مصوبات هیئت دولت ممنوع است و با عاملان آن برخورد قانونی می‌شود.

به گزارش خبر افلاک ، سید عماد شاهرخی، در گردهمایی هماهنگی سال زراعی با محوریت طرح جهش تولید در دیمزارها، گفت: طبق ارزیابی و بررسی‌ها دیدگاه مقامات عالی وزارت و کارگزاران استانی نسبت به کشاورزی سازمان حهاد کشاورزی و ظرفیت بخش کشاورزی استان به شکل مطلوب تغییر کرده و به عبارتی شاهد نوعی رضایتمندی هستیم که این محصول عملکرد مناسب همکاران بخش کشاورزی است.

وی افزود: وظیفه ذاتی و سازمانی همه ما در روند کار این است که نسبت به هم مسئولیت‌پذیر باشیم و با خرد جمعی از عملکرد کاری یکدیگر حمایت کنیم و من نیز تعهد اخلاقی و کاری نسبت به همه همکاران دارم و از تمام نیرو‌ها تمام قد دفاع می‌کنم، چراکه می‌دانم سازمان جهاد کشاورزی یکی از ارگان‌های عریض و طویل استان است که همه مسئولین و کارشناسان مشقت و زحماتی فراوانی در حوزه تولید و محصولات کشاورزی متحمل می‌شوند به همین خاطر با اقتدار در جلسات حاضر می‌شویم و از همکاران دفاع می‌کنیم.

شاهرخی با اشاره به وضعیت گوشت مرغ در لرستان، بیان کرد: این روز‌ها در سایر استان‌ها شاهد توزیع مرغ منجمد بین مردم یا افزایش قیمت هستیم، در شرایطی که در لرستان نه شاهد توزیع مرغ منجمد و نه افزایش قیمت هستیم بلکه توان صادر گوشت مرغ نیز به سایر بازار استان‌های همجوار هستیم که این فرآیند نتیجه عملکرد و تلاش مناسب همکاران و دستگاه‌های مرتبط است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به کشت دانه روغنی، بیان کرد: دانه­‌های روغنی، نقش بسزایی در صرفه‌جویی ارزی، تسریع روند توسعه اقتصادی، امنیت و استقلال غذایی کشور ایفا می‌­کند و توسعه کشت دانه روغنی اعم از کملینا، گلرنگ، گلزا و … می‌تواند به عنوان کشت‌های جایگزین و با بهره‌وری بالا در محصولات کشاورزی اثر گذار و مفید باشد که در استان شاهد توسعه این کشت هستیم.

وی به مشکلات منابع آبی و محدویت کشت برنج در لرستان اشاره کرد و گفت: باتوجه به پیش‌بینی‌ها و ارزیابی‌های کارشناسان در زمینه کمبود منابع آبی در استان اعلام می‌کنیم که کشت برنج تحت هر شرایطی ممنوع است و استفاده از چاه‌های آب جهت آبیاری برنج یک خیانت به این سرمایه خدادادی و انسانی بوده و باید اقدامات و ارائه راهکار‌ها جهت محدویت کامل این کشت در استان صورت گیرد.

شاهرخی با بیان اینکه از نیرو‌های مراکز خدمات لرستان حمایت می‌کنیم، عنوان کرد: هدف ما حمایت از نیرو‌های مراکز خدمات است و همه ما باید در این حوزه از تمام ظرفیت‌ها و امکانات جهت حمایت آن‌ها به کار گیریم، چون به این باوریم تولید و توسعه در عرصه و در بخش کشاورزی تحقق می‌یابد و نکات فنی و آموزشی از مؤلفه‌های این امر است.