مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مطالعه پاسخ تهران به پیشنهاد احیای توافق برجام خبر داد.

به گزارش خبر افلاک ، پیتر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دریافت پاسخ ایران به پیشنهاد احیای برجام خبر داد. 

بر این اساس، این مقام اروپایی تایید کرد جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخ تهران را دریافت و در حال بررسی آن است. استانو افزود: هم اینک تمامی طرف ها در حال بررسی پاسخ ایران هستند. ما به مانند گذشته به رایزنی خود با تمامی طرف ها از جمله ایالات متحده ادامه خواهیم داد. 

دیروز یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا با تایید دریافت پاسخ ایران درباره مذاکرات احیای برجام از طریق طرف اروپایی گفت: ما پاسخ تهران را به پیشنهاد خود از سوی طرف های اروپایی دریافت کرده ایم. ما در حال مطالعه آن هستیم و از طریق طرف اروپایی پاسخ خود را به طرف مقابل اعلام خواهیم کرد اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.


بیشتر بخوانید:


این مقام آمریکایی توضیح بیشتری نسبت به آنچه پاسخ غیرسازنده ایران خوانده است نداد. پیش تر ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت تهران پاسخی “سازنده” به پیشنهاد‌های واشنگتن درباره احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ارسال کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از کنعانی در جمع خبرنگاران و رسانه‌های ایرانی نوشت: متنی که از سوی ایران ارسال شد رویکرد سازنده‌ای با هدف نهایی کردن مذاکرات دارد.

پیش از این نیز امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه ابراز امیدواری کرده بود که در روز‌های آینده توافق بر سر برجام حاصل شود.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در وین نیز به نوبه خود اظهار کرد که متن تهیه شده از سوی ایران قابل قبول است، اما بستگی به این دارد که آیا همه کشور‌های حاضر در مذاکرات با این نسخه موافق باشند یا خیر.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان