بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضاهای بسته، اماکن گردشگری و تجاری باعث انتقال بیشتر ویروس کرونا شده و این تهدید وجود دارد که اگر مردم رعایت نکنند شاهد بحرانی مانند موج ششم خواهیم بود.

به گزارش خبر افلاک ، آمار مبتلایان به کرونا طی هفته‌ای که گذشت به گواه پزشکان متخصص بسیاری از مراکز درمانی کشور، چند برابر شده است و طبق آمار میزان مراجعه مبتلایان سرپایی کرونا چهار برابر شده است. بعد از گذشت دو سال و نیم از شروع کرونا و تجربیات شش پیک قبلی از این ویروس، پیش‌بینی آغاز شروع طغیان دوباره این بیماری برای کادر درمان اصلا کار دشواری نیست، اما با این حال وزیر بهداشت در یک برنامه ‌تلویزیونی ‌گفت که باتوجه به آمار، وارد موج هفتم کرونا شده‌ایم.

برخی از متخصصان معتقدند که هر موج برای یک سویه است و از آنجایی که ما در همان سویه اومیکرون هستیم، و زیرسویه‌های BA.5 و BA.4 را تجربه می‌کنیم، در واقع وارد قله دوم موج ششم شده‌ایم.درهرحال چه قله دوم موج ششم و چه موج هفتم، افزایش شهرهای قرمز و نارنجی در آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور نشان می‌دهد با افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌ها به شکل محسوسی روبه‌رو هستیم.

بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضاهای بسته، اماکن گردشگری و تجاری باعث انتقال بیشتر ویروس کرونا شده و این تهدید وجود دارد که اگر مردم رعایت نکنند شاهد بحرانی مانند موج ششم خواهیم بود.

با این حال پررنگ‌تر شدن سایه موج هفتم بر سر کشور، نیاز به محاسبه پیچیده‌ای ندارد. شواهد عینی و روشن از کاهش شدید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش دوباره تعداد شهرهای با وضعیت قرمز، نشانه‌هایی مشخص از کم‌شدن فاصله مردم با موج هفتم بیماری است. علاوه بر این، خبری درباره جهش جدید از ویروس کووید ۱۹ منتشر شد که از سویه‌ای با قابلیت انتقال بیشتر خبر می‌داد.

طبق اعلام وزارت بهداشت ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۹۶۹۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۶۷۲ نفر از آنها بستری شدند.مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۷۲۵ نفر رسید.متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۲ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری، به ۱۴۲ هزار و ۶۰ نفر رسید.

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

کاشان/ بستری کودک یک ساله بر اثر ابتلا به کرونا

مهدی دلاوری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۹ بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: ۲۱ بیمار در کاشان بستری شدند که حداقل یک و حداکثر ۹۰ سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز هشت نفر با حداقل ۴۷ و حداکثر ۸۴ سال سن بستری هستند.

وی با بیان اینکه ۶۱ بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز ۲۰ بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون ۱۲ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری  هستند، ابراز داشت: متاسفانه موارد فوتی در منطقه طی ۲۴ ساعت گذشته در منطقه کاشان یک نفر خانم ۹۱ ساله در آران و بیدگل به ثبت رسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به ۱۶۱ مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۲۴۵ بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار ۹۶۶ نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

استان کردستان/شناسایی ۱۰۲ بیمار جدید کرونایی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فریدون عبدالمکی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران از شناسایی ۱۰۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته در استان خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر ۱۲۹بیمار کرونایی در بیمارستان‌های کردستان بستری هستند.

وی با اذعان به اینکه از تعداد بستری‌شدگان، ۱۵ بیمار در بخش ICU حالشان وخیم و تحت مراقبت‌های ویژه هستند، گفت: خوشبختانه امروز مورد فوتی کرونایی در کردستان نداشته‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه از هفته گذشته تاکنون روزانه آمار بیماران مبتلا به کرونا در استان اضافه شده است، تصریح کرد:  بهترین راه مبارزه با کرونا، پیشگیری از آن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تزریق واکسن است. در این راستا باید خودمان بهداشت فردی، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را رعایت کرده و به دیگران هم گوشزد کنیم.

استان فارس/ شمار جان‌باختگان رو به افزایش است

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون دو میلیون و ۱۸۹ هزار و ۵۰۷ تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۶۴۲ هزار و ۲۷۳ بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و ۷۸۵ هزار و ۷۳۲ تست تشخیصی مولکولی بوده که ۵۲۳ هزار و ۹۷۹ مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون ۴۰۳ هزار و ۷۷۵ مورد تست سریع انجام شده و ۱۱۸ هزار و ۲۹۴ بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری ۹۵ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، هم اکنون ۴۶۶ بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۵۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در ۲۴ ساعت گذشته ۳ مورد جدید فوتی کووید۱۹ در فارس ثبت شده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به هشت هزار و ۵۱ نفر رسید.

خراسان رضوی/ ۶۱۰ بیمار مبتلا به کرونا بستری هستند

محمد پهلوان کاشی رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه از مجموع بیماران بستری مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان، ۴۵۱ نفر متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است اظهارداشت: طی شبانه روز گذشته،۲۰۲ بیمار جدید مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان خراسان رضوی بستری شدند که ۱۴۶ نفر از این تعداد در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  بستری هستند.

وی تعداد بیماران بدحال مبتلا به کرونا در بخش های مراقبت ویژه استان خراسان رضوی را ۱۳۰ نفر اعلام کرد و گفت: بیشتر افرادی که در این بخش ها بستری هستند نسبت به تکمیل و یا دریافت واکسن کم توجهی داشته اند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تمامی سطوح بهداشتی و درمانی برای خدمت رسانی به بیماران در آمادگی کامل است تصریح کرد: طی شبانه روز گذشته، یک هزار و ۲۳۶ نفر به مراکز خدمات جامع سلامت و اورژانس بیمارستان ها به صورت سرپایی مراجعه و تحت درمان قرار گرفتند.

 پهلوان با بیان اینکه روند تعداد بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا در استان خراسان رضوی افزایشی است از عموم گروه های هدف خواست ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک، اجتناب از حضور در دورهمی ها و حفظ فاصله اجتماعی، نسبت به تکمیل و یا دریافت دز یادآور واکسن کرونا اقدام کنند.

استان بوشهر/ اشغال ۲۰ درصد تخت‌های بخش کرونا

حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از بستری ۸۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته ۳۹ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از سیر صعودی بیماری کرونا در استان بوشهر خبر داد و افزود: ضمن اینکه ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌ها در بخش کرونا اشغال است متأسفانه در حال حاضر ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند.

وی از ترخیص ۴۷ بیمار بخش کرونایی بیمارستان‌های استان در شبانه‌روز گذشته خبر داد و تصریح کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۲ هزار و ۱۷۹ بیمار کرونایی در استان بوشهر فوت کرده‌اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۰۶ هزار و ۶۰۰ نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

ملکی‌زاده آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌های استان را اعلام کرد و گفت: در استان بوشهر ۴ شهرستان در وضعیت آبی، ۵ شهرستان در وضعیت زرد و شهرستان تنگستان نیز در وضعیت قرمز قرار دارد.

استان کرمان/بستری ۱۱۱ بیمار جدید کرونایی

براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان همچنان ۱۳ مورد و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۴ به ۶ شهر افزایش یافته است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۶ به ۴ کاهش پیدا کرده است و متاسفانه دیگر هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹، تا روز گذشته، اظهار داشت: ۱۱۱ مورد مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد ۷۹ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۱۹ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۹ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۲۲۷ نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در استان کرمان ۴ مورد و مجموع جانباختگان کرونا در استان ۵ هزار و ۷۱۲ نفر است.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم