رییس کانون مداحان لرستان گفت: پس از پیگیری و تلاش زیاد توانستیم ساماندهی مداحان آرامستان‌های خرم‌آباد را انجام دهیم، روز گذشته هم دفتر نمایندگی کانون مداحان افتتاح شد.

به گزارش خبر افلاک ، غلامرضا چنگیزیان با اشاره به ساماندهی مداحان آرامستان در خرم‌آباد، اظهار کرد: پس از پیگیری و تلاش زیاد توانستیم ساماندهی مداحان آرامستان‌های خرم‌آباد را انجام دهیم، روز گذشته هم دفتر نمایندگی کانون مداحان افتتاح شد.

 وی افزود: با نرخ‌گذاری که صورت گرفته از هزینه‌های گزافی که خانواده‌های متوفی بابت مداحی پرداخت می‌کنند جلوگیری می‌شود.

رییس کانون مداحان لرستان با بیان اینکه قیمت پایه برای مداح‌‌ را ۵۰۰ هزار تومان مشخص کرده‌ایم، عنوان کرد: برای حدود ۳۰ نفر پس از آموزش و برگزاری آزمون کارت شناسایی کددار صادر شده است.

چنگیزیان گفت: علاوه بر مداحانی که اشاره کردیم برای ۸ روحانی هم پس از آزمون و مصاحبه کارت شناسایی صادر شده، این روحانیون نماز میت را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه صاحب متوفی پول را به حساب مداح واریز نمی‌کند، عنوان کرد: صاحب متوفی هنگام دریافت جواز دفن باید نامه از دفتر نمایندگی کانون مداحان داشته باشد و گرنه جواز دفن صادر نمی‌شود.

رییس کانون مداحان لرستان افزود: موضوع دیگری که مورد توجه قرار گرفته جلوگیری از آلودگی صوتی توسط مداحان است، در واقع با ساماندهی مداحان نباید مداح به صورت کاروانی آلودگی صوتی ایجاد کند.

چنگیزیان بیان کرد : همچنین از بعضی بدعت‌ها مانند استفاده از نی و ارگ در مراسم عزاداری جلوگیری می‌شود.

وی در پایان صحبت‌های خود به نقش مردم در تأثیرگذاری ساماندهی مداحان آرامستان‌ها اشاره کرد و گفت: تا مردم پای کار نباشند ساماندهی مداحان نتیجه بخش نخواهد بود، ضمن اینکه ما به دنبال ساماندهی آرامستان‌ها در دیگر شهرستان‌ها هم هستیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس