اکبری با بیان اینکه میزان بارش ها در مناطق شرقی استان از سطح بالاتری برخوردار است،گفت: بارش های نقطه‌ای تا پایان روز یکشنبه ادامه دار است.

زینب اکبری معاون هواشناسی استان در گفتگو با خبرنگار خبر افلاک گفت: پیرو هشدار های صادره از مرکز پیش بینی استان که سطح نارنجی را برای نیمه شرقی استان و سطح زرد را برای سایر نقاط استان صادر کرده بود، از امروز شاهد ورود و نفوذ امواج مانسون هند به نیمه شرقی استانمان بودیم که تا این لحظه برای نیمه شرقی استان مانند شهرستان های ازنا، الیگودرز،دورود، شول آباد و مراکزی از سپیددشت شاهد ناپایدار هایی به شکل رگبار‌های شدید باران همراه با رعد و برق بودیم.
وی افزود: میزان بارندگی های ثبت شده تا بدین لحظه در ایستگاه الیگودرز ۴ میلیمتر، ازنا ۱۰ میلیمتر، دورود۱۲ میلیمتر و در ایستگاه شورآباد نیز ۱۴ میلیمتر ثبت شده است .

وی ضمن پیش بینی این بارش ها برای نیمه شرقی استان و نقاطی از شمال و مرکز در امشب، تاکید کرد: این ناپایداری ها و بارش ها ماهیت نقطه‌ای دارند یعنی زمانی که می‌گوییم احتمال بارش در نقاط شمالی وجود دارد یعنی یک نقاط خاصی از منطقه شمال را پوشش می‌دهد و همه آن منطقه درگیر بارش نمی‌شود.

وی گفت: ماهیت رگبارهای تابستان بدین صورت است که این بارش ها ریزش های قابل توجهی دارند و با توجه به خشکی سطح زمین ،این رگبار های غالباً به شکل رواناب،آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها و بالا آمدن سطح آب رودخانه های فصلی همراه است؛ عمده تمرکز ناپایداری های این شرایط ناپایداری که تا روز یکشنبه روی منطقه ما وجود دارد،برای نیمه شرقی استان ما خواهد بود، اما سایر نقاط استان را نیز با شدت و ضعف تحت تاثیر قرار می دهد.

وی بیان کرد: ساعات ناپایدار استان غالبأ ساعات بعد از ظهر و شب می باشد،یعنی نباید انتظار ایجاد ناپایداری را از صبح تا شب داشته باشیم؛ این وضعیت برای روزهای شنبه و یکشنبه نیز ادامه‌دار است.

وی افزود: در حال حاضر در ورودی دورود به خرم‌آباد گزارش رگبار و رعد و برق داریم بنابراین امکان شاهد بارش های نقطه ای مجدد برای مناطق مرکزی و شمالی هستیم.

وی تصریح کرد: طبق آمار مدل ها، شرایط ناپایدار تا عصر و شب روز یکشنبه ادامه دار است و عمدتاً مناطق شرق و جنوب شرق استان را تحت تاثیر قرار می دهند.

وی گفت: از همه هم استانی های عزیز خواهشمندیم که از اطراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و صعود به ارتفاعات ممانعت بعمل آورند ،عشایر کوچ رو از عبور در مناطق سخت جداً خودداری فرمایند و افراد از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه هایی که قبلا خشک شده‌اند جداً خودداری فرمایند.

انتهای پیام//