سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی که واشنگتن حاضر به ارائه ضمانت‌های لازم نیست، مدعی شد این ایران است که مانع بازگشت به توافق هسته‌ای است.

به گزارش خبر افلاک ،«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد واشنگتن هرگز این توهم را نداشته است که بازگشت به توافق هسته‌ای به‌ زودی اتفاق می‌افتد و برای سناریو‌های مختلف در صورت بازگشت یا عدم بازگشت به برجام آماده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: «مستقیماً با شرکای اروپایی خود ارتباط داریم و در حال بررسی پیشنهاد آن‌ها درباره برجام هستیم و بازخوردها را نیز مستقیماً به آن‌ها می‌رسانیم.»

ند پرایس در کنفرانسی خبری با بیان این ادعا که «این ایران است که مانع بازگشت به پایبندی به توافق برجام است» درباره پیشنهاد اتحادیه اروپا مدعی شد: «این پیشنهاد بر اساس توافقی تنظیم شده که روی میز قرار دارد و از ماه مارس آماده پذیرش آن هستیم.»

ند پرایس همچنین مدعی شد: «صراحتاً گفته و تصریح کرده‌ایم که برای بازگشت به توافق هسته‌ای آماده هستیم و این پیام را به صورت غیرمستقیم به ایرانی‌ها رسانده‌ایم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این ادعا که «توافق روی میز است»، گفت: «برای سناریو‌های مختلف در صورت بازگشت یا عدم بازگشت به برجام آماده هستیم. باز هم می‌گویم ما آماده پذیرش توافقی هستیم که روی میز است، ولی ایران آماده نیست.»

ند پرایس افزود: «مراقب هستیم که بازگرداندن آمریکایی‌های زندانی در ایران به مذاکرات برجام گره نخورد. ما هرگز این توهم را نداشته‌ایم که بازگشت ما به برجام لزوماً به‌زودی اتفاق می‌افتد.»

پیش از این «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این در مقاله‌ای که برای نشریه فایننشال تایمز نوشته بود، خواستار بازگشت به برجام شد و گفت خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های حداکثری نتیجه‌ای نداشت.

«جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز روز گذشته مدعی شد که مذاکرات درباره «برجام جدید» تقریباً کامل شده است و ایران باید تصمیم بگیرد که آیا آن را بپذیرد یا خیر.

این در حالی است که وزیر امور خارجه کشورمان به تازگی گفته است متن توافق آماده شده و بیش از ۹۰ درصد محتوای آن مورد تایید طرف‌های برجام است «ولی در این متن همچنان یک نقص مهم وجود دارد و آن این است که ما باید از مزایای کامل اقتصادی توافق برخودار شویم.»

پیش از این اما «برت مک گورک» هماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه به گروهی از کارشناسان گفته بسیار بعید است توافق هسته‌ای با ایران در آینده نزدیک احیا شود.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان