وضعیت اهدای خون در لرستان قرمز است و با توجه به کاهش ذخایر خونی در این استان و نیاز بیماران به خون، می طلبد لرستانی‌ها برای اهدای خون اقدام کنند.

به گزارش خبرافلاک ، ایثار و فداکاری جلوه های مختلفی دارد و همیشه انسان هایی هستند که برای کمک به همنوعان خود بدون وقفه می شتابند که یکی از نمونه های این ایثار، اهدای خون توسط اهداکنندگان است که با اهدای هر قطره خون، زندگی دوباره ای را به بیماران هدیه می دهند.

اهداکنندگان مستمر در طول سال این بیماران را یاری می رسانند و در هر پویش یا مناسبتی با عنوان نذر خون، افراد دیگری هم به این جمع اضافه می شوند تا به شکرانه سلامتی، قطره هایی از خون را برای نجات زندگی بیماران اهدا کنند.

گرما و سرما تاکنون دو عامل مهم در کاهش اهدای خون بوده است به طوری که در سردترین و گرم ترین ماه سال، اهدای خون دستخوش این تغییرات قرار گرفته و گاهی این اهدا به مرز هشدار می رسد که اهداکنندگان برای نجات جان بیماران بشتابند اما طی سه سال اخیر کرونا هم به این عوامل اضافه شد.

در روزهای اول شیوع بیماری کرونا، ترس از گرفتار شدن در دام این ویروس سبب شد تا آمار اهدای خون به شدت کاهش یابد ولی در همان روزهای سخت هم انسان هایی کمر همت بستند تا آنچه در توان دارند برای کمک به هموطنان خود انجام دهند و اقدام به اهدای خون در قالب رزمایش هایی نمایند.

در ایام عزاداری محرم و صفر، شب های قدر و برخی دیگر از مناسبتها، پویش هایی به عنوان نذر سرخ راه اندازی می شود که این مهم برگرفته از عشق و ارادت به اهل بیت(ع) است ولی متولیان این امر تاکید دارند که افراد نذر خون را منوط به یک شب نکنند و در فواصل مختلف همان ایام مراجعه کنند چرا که مدت زمان برخی از فرآورده های خونی بسیار اندک است.

فروکش کردن کرونا طی سه ماهه اول امسال سبب شد تا آمار اهدای خون افزایش یابد ولی متاسفانه در تیرماه به دلیل شیوع مجدد این بیماری و گرم شدن هوا، بازهم اهدای خون کاهش یافته که نیاز است اهداکنندگان خون در این روزهای سخت بیماران نیازمند را فراموش نکنند.

سال گذشته بالغ بر دو میلیون واحد خون در کشور اهدا شد و امسال اهداکنندگان خون نیاز است که وارد صحنه ایثار شوند و با اهدای خون کاری کنند که وضعیت ذخایر خونی و اهدای خون به حد بحران نرسد.

راه اندازی اتوبوس های سیار خونگیری در روستاها

مصطفی جمالی مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران گفت: برای پایداری و استمرار ذخایر خون باید از ظرفیت همه مناطق کمک گرفت و امکان اهدای خون برای جمعیت روستایی کشور نیزفراهم شود.

وی با بیان اینکه درگذشته میزان ذخایر خون پنج روز در نظر گرقته می شد افزود: طی سه ماه اخیر میانگین کشوری به حدود ۱۰ روز رسیده است.

مدیر عامل سامزان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه برای راه‌اندازی اتوبوس‌های سیار خون‌گیری باید طی سال‌های گذشته اقدامات لازم انجام می شد، گفت: جمعیت روستایی، جامعه بسیار مهمی است و از سویی ایجاد ساختمان در هر روستا نیز توجیه منطقی ندارد لذا بهترین راه برای بهره مندی از مشارکت این قشر موثر کشور در اهدای خون، راه‌اندازی اتوبوس‌های خون‌گیری است.

جمالی به عدم ایجاد کوچکترین مشکلی در تامین خون مورد نیاز بیماران خاص طی چند ماه اخیر اشاره و تصریح کرد: مهم‌ترین کار سازمان انتقال خون برای این افراد این است که مرتب به آن‌ها خون تزریق می‌شود و فراهم کردن کیسه‌های فیلتردار از دیگر اقدامات است تا خون سالم برای آن‌ها تهیه شود.

برهمین اساس در استانهای گیلان و خراسان رضوی میزان ذخایر خون در جغرافیای ذخایر کشور در وضعیت قرمز قرار دارد، همچنین استانهای یزد، فارس و سیستان و بلوچستان نیز در همین دسته قرار دارند.

کاهش ۱۹ درصدی اهدای خون در لرستان

علی سوری مدیرکل انتقال خون لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در سه ماهه اول امسال ۱۳ هزار و ۹۴۹ نفر در استان برای اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد ۱۲ هزار و ۱۸۱ نفر موفق به اهدای خون شدند که آمار اهدای خون در این مدت نسبت به سه ماهه اول سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است.

وی افزود: با شروع تیرماه، آمار اهدای خون در استان روند کاهشی داشته به طوری که آمار اهدای خون در تیرماه نسبت به خرداد امسال ۱۹ درصد کاهش یافته است، همچنین ذخایر خونی در پایان خرداد ۲۲ روز بوده و هم اکنون به ۶٫۲ کاهش یافته است.

مدیر کل انتقال خون لرستان تصریح کرد: در حال حاضر نیاز به همه گروه های خونی خصوصا گروه های منفی می باشد که گرمای هوا و شیوع مجدد کرونا دو عامل مهم در کاهش اهدای خون می باشند.

سوری عنوان کرد: امسال چهار پایگاه انتقال خون در شهرهای استان راه اندازی شد که هم اکنون تعداد مراکز خونگیری به هفت واحد افزایش یافته و همه این واحدها ظرفیتی مهم برای اهدای خون هستند که افراد در همه نقاط استان می توانند اهدای خون را انجام دهند.

وی با اشاره به کاهش اهدای خون بیان کرد: در حال حاضر با کاهش میزان مراجعه کنندگان برای اهدای خون مواجه هستیم و در صورتی که روند کاهش مراجعه کنندگان اهدای خون و ذخایر خونی ادامه داشته باشد، نگرانی و مشکلاتی برای تامین خون بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی استان وجود دارد.

مدیرکل انتقال خون لرستان عنوان کرد: جراحی های بزرگ، بیماران تالاسمی، هموفیلی و آسیب دیدگان ناشی از حوادث از جمله نیازمندان به خون هستند و به همه اهداکنندگانی که قصد اهدای خون دارند این اطمینان داده می شود که تمام نکات ایمنی و بهداشتی در مراکز خونگیری رعایت می شود.

سوری با اشاره به پویش نذر خون در ایام محرم افزود: افرادی که در ایام محرم می خواهند اهدای خون داشته باشند لازم است که به گونه ای برنامه ریزی کنند که در طول این ایام به مراکز مراجعه کنند چرا که ازدحام در چند روز سبب معطلی و مشکلاتی می شود و به دلیل اینکه برخی از فرآورده های خونی عمر کوتاهی دارند، از اهداکنندگان تقاضا می شود خونگیری را در ایام محرم انجام دهند.

می طلبد اهداکنندگان خون در این شراط بحرانی برای اهدای خون مراجعه نمایند تا بتوانند با اهدای خون، برای نجات بیماران گام بردارند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : سفیر افلاک