علی سعیدیان با بیان اینکه عید غدیر بزرگترین عید مسلمانان است،گفت:غدیر یعنی نباید جلوتر از ولایت و حقانیت و یا عقب تر از امام حرکت کرد بلکه باید پای خود را بر جای پای امام گذاشت و به شیوه آنها عمل کرد.

آیت الله علی سعیدیان در خصوص اهمیت عید غدیر خم در گفتگو با خبرنگار خبر افلاک اظهار داشت: طبق آیات قرآن کریم انتخاب امام بعد از پیامبر بر اساس ذات خداوند متعال صورت گرفته است؛ پیامبر اکرم (ص)که خود دارای ذات امامت نیز بودند ،مامور به ابلاغ ولایت و امامت امیرالمومنین علی (ع) بود.
وی افزود: از ابتدای رسالت رسول اکرم (ص) موضوع ولایت و وصایت و جانشینی امیرالمومنین معلوم و مشخص بود و بارها به نقل از شیعه و سنی توسط رسول مکرم اسلام به مردم ابلاغ شده است؛در ابتدای رسالت رسول اکرم (ص)به امر پروردگار پیامبر سه مرتبه اقوام و خویشاوندان خود را دعوت کردند و مهمانی دادند، در مرتبه سوم مهمانی، ایشان اعلام کردند که هرکسی به بنده ایمان بیاورد و مرا همراهی کند، برادر،وصی و جانشین من بر روی زمین خواهد بود ،که در این میان تنها امیرالمومنین علیه السلام هر سه مرتبه به پیامبر لبیک فرمودند و در همین راستا پیامبر ایشان را جانشین خود معرفی کرد.

وی در خصوص بالا بودن شان و منزلت امام علی (ع)گفت:زمانی که رسول مکرم اسلام از مکه به مدینه هجرت کردند، جلوتر از حضرت علی علیه السلام در نزدیکی مدینه سکنی گزیدند، در آنجا مردم اصرار کردند تا به دستان مبارک پیامبر مسجدی بنا شود ،اما ایشان در آن زمان اکراه فرمودند و گفتند اجازه دهید تا علی (ع)برسد؛ بعد از ورود حضرت علی علیه السلام پیامبر کلنگ مسجد قبا که اولین مسجدی است که به دست رسول اکرم کلنگ آن به زمین خورده است، را به زمین زد و فرمودند هرکس در مسجد من دو رکعت نماز بخواند، خداوند ثواب یک حج عمره را به ایشان می‌دهد.
درواقع ایشان می‌توانستند به تنهایی کلنگ ساخت مسجد را بر زمین زنند، اما فرمودند باید این کار با وجود جانشین ، ولی و وصی پیامبر (حضرت علی (ع) )صورت بگیرد.

سعیدیان عنوان کرد: پیامبر اکرم در مناسبت ها و مراسم های مختلف دائما حضرت علی (ع)را به عنوان جانشین خود اعلام می‌کردند اما در روز عید غدیر خم ایشان حضرت علی علیه السلام را بصورت قاطع بعنوان خلیفه ،وصی و جانشین بعد از خود و بعنوان امام و جانشین برحق اعلام عمومی و نهایی کردند؛اهمیت این موضوع به حدی بالا بود که خداوند به پیامبر اعلام کرده بود که اگر در این مراسم این موضوع را اعلام نکنید شاید هرگز فرصت اعلام آن را نداشته باشید.
عید غدیر عید بزرگ مسلمانان است که رسول اکرم اعلام قطعی و نهایی جانشینی خود را به امر خداوند به مردم اعلام کرد.
وی بیان کرد: از دیرباز ائمه مسلمین این روز را به عنوان عید بزرگ مسلمانان جشن می گرفتند و مفصل اطعام می‌دادند ؛ این عید از عید سعید قربان، عید سعید فطر و روز جمعه که روز عید است، بسیار بالاتر و برتر است.

وی عنوان کرد: آداب خاصی در باب و اهمیت این روز در کتب و ادعیه ها اعلام شده است که از جمله آنها می توان به روزه گرفتن، اطعام دادن به فقرا،تبریک گفتن این روز به دیگر مسلمانان و از همچنین دعا برای فرج امام زمان (عج) اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد:در روز غدیر خم پیامبر به یارانشان اعلام کردند که آنهایی که جلوتر ما بودند ،بازگردند و آنهایی که عقب تر هستند به ما ملحق شوند تا همه موضوع جانشینی حضرت علی علیه السلام را به گوش جان بسپارند؛ بنابراین می‌توان گفت غدیر یعنی نباید جلوتر از ولایت و حقانیت و یا عقب تر از امام حرکت کرد بلکه باید پای خود را بر جای پای امام گذاشت و به شیوه آنها عمل کرد تا به تعادل رسید تا در این راستا بگونه‌ای عمل کنیم که یک رهرو و شیعه‌ی خوب،با اخلاق و منصف برای امام علی (ع)باشیم.

انتهای پیام//