مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: گونه جانوری خار پشت گوش بلند برای اولین بار در مله کوه رومشکان کوهدشت مشاهده و ثبت شد.

به گزارش خبر افلاک ، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، علی سالاروند افزود: برای نخستین بار یک خار پشت گوش بلند در مله کوه رومشکان توسط وحید امرایی از همیاران و فعالان محیط زیست در حوزه حیات وحش مشاهده و ثبت شد. 

وی با اشاره به پراکنش جهانی اینگونه در قاره آسیا و شمال آفریقا افزود: این گونه تاکنون در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان، گلستان، تهران، اصفهان، خوزستان و کرمانشاه مشاهده شده که با مشاهده آن در لرستان دامنه پراکنش این گونه در سطح کشور وسیع‌تر و فراتر از تصورات قبلی است.

مدیرکل محیط زیست لرستان با بیان اینکه از این پس می توان لرستان را به عنوان یکی از زیستگاه‌های این گونه ارزشمند به شمار آورد، تصریح کرد: خارپشت ها پستانداران بسیار مفیدی هستند که در کنترل آفات، بویژه حشرات و لارو آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌ کنند.

سالاروند اظهار داشت: خارپشت ها همه چیز خوار هستند و معمولا از حشرات و سایر بی‌مهرگان و مهره‌داران کوچک مانند موش، جوجه پرندگان، مارمولک، لاشه حیوانات و همچنین میوه‌ها تغذیه و در علفزار و بوته زارهای حاشیه جنگل‌ها، مناطق استپی و مزارع زیست می‌کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس