در حالیکه آمار مرگ و میر کرونا در لرستان طی مقطعی به صفر رسید اما عدم تزریق واکسن در سایه عادی انگاری، سبب زرد شدن مجدد بسیاری از شهرها و افزایش آمار مبتلایان شده است.

به گزارش خبر افلاک، هرگز از خاطره ها و اذهان عموم مردم نخواهد رفت که وقتی برای اولین بار ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد چگونه موجی از اضطراب و وحشت در دل مردم ایجاد شد. آمارهای ابتلا و مرگ و میر رشد فزاینده ای در پیک های مختلف به خود گرفته بود به گونه ای که بیش از ۲ سال مردم کشور با بروز پیک های مختلف و سویه های جدید این ویروس درگیر شده بودند و شاهد از دست رفتن جان عزیزان خود به علت ابتلا به این ویروس مرگبار بودند. 

استان لرستان هم‌پای سایر نقاط کشور عبور از پیک ها و سویه‌های مختلف بیماری کرونا را در کارنامه خود دارد و مطابق آمار در اوایل تابستان ۱۴۰۰ روزانه حدود ۱۳۰۰ نفر در استان مبتلا و حدود ۱۳ نفر نیز جان خود را از دست می‌دادند. 

با روی کارآمدن دولت سیزدهم و وارد کردن واکسن و تولید متنوع و انبوه واکسن‌های تولید داخل و واکسیناسیون گسترده توانست به سطح پایداری از حیث کنترل بیماری و آبی شدن وضعیت رنگ‌بندی بسیاری از شهرهای کشور برسد بگونه ای که در مقاطعی میزان مرگ و میر در تمامی شهرهای کشور به صفر رسید و موجی از خوشحالی در میان مردم کشور برای کنترل این ویروس مرگبار ایجاد شد. 

حالا شرایط به گونه ای شده که تمامی افراد جامعه از زن و مرد تا پیر و جوان از بی‌سواد تا کم سواد و باسواد به اندازه یک پزشک در مورد راه های پیشگیری از ابتلا به این ویروس آگاهی پیدا کرده اند اما شاید به صفر رسیدن آمار مرگ و میر در ماه های اخیر باعث شد تا در پس برداشتن ماسک ها و عدم توجه مناسب به رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم توجه به تزریق دزهای سوم و چهارم واکسن مجدداً شاهد شیوع بیماری در شهرهای مختلف کشور و به تبع آن استان لرستان باشیم به گونه ای که طبق آمار ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اکنون پنج شهر خرم آباد، سلسله، کوهدشت، ازنا و پلدختر در وضعیت زرد به سر می برند و چنانچه رعایت پروتکل ها و واکسیناسیون عمومی مجدداً آغاز نشود در سایه عادی انگاری شاهد رسیدن به وضعیت نارنجی و قرمز و افزایش مجدد مرگ و میرها خواهیم بود. 

روندروبه افزایش آمارمبتلایان به کرونا

مریم کوشکی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه آمار مبتلایان به کرونا از هفته  گذشته تاکنون به سرعت در حال افزایش است، اظهار داشت: با توجه به این روند افزایشی در کشور اوضاع نگران کننده بوده و مردم باید مراقب باشند. 

وی با بیان اینکه ساده انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی و پایین بودن آمار تزریق دُز سوم و چهارم واکسن کرونا مهم ترین عوامل این روند افزایشی ابتلا هستند، افزود: خوشبختانه در تمامی پایگاه ها به مقدار کافی واکسن موجود است و شهروندان می توانند با مراجعه به پایگاه های سلامت واکسن خود را دریافت کنند. 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به آمار تزریق ۳۶درصدی  دُز سوم واکسن در استان تا به امروز، تصریح کرد: از مردم انتظار داریم هرچه سریعتر با مراجعه به پایگاه های بهداشتی محل سکونت خود نسبت به تزریق دز سوم واکسن اقدام کنند. 

به صفر رسیدن آمار فوتی ها در بازه زمانی یکماهه 

وی با اشاره به اینکه از ۲۰ خرداد تا ۱۸ تیرماه در مجموع ۲۰۹ نفر بیمار مبتلا به کرونا در استان داشتیم، عنوان کرد: خوشبختانه طی بازه زمانی یکم خردادماه تا کنون تنها ۳ مورد فوتی در استان داشتیم و آمارهای فوتی در بازه زمانی یک ماهه تقریباً به صفر رسیده بود و نشان از کنترل خوب این بیماری در استان داشت. 

کوشکی با اشاره به اینکه از ابتدای هفته گذشته تا شنبه ۱۸ تیرماه ۱۲۱ مورد مبتلا داشتیم که نشان دهنده روند افزایشی آمار طی این یک هفته است، عنوان کرد: روند استفاده از ماسک توسط مردم از ابتدای سال تا کنون کاهش پیدا کرده که این موضوع به روند صعودی کرونا کمک خواهد کرد بنابراین توصیه داریم که مردم در مکان های عمومی و محل تجمعات حتما از ماسک همچنان استفاده نمایند. 

وی در رابطه با آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان لرستان اظهار داشت : در حال حاضر آمار کل مبتلایان به این بیماری در استان لرستان به بیش از  218 هزار و ۶۱۹ نفر رسیده است. 

قرار گرفتن نصف شهرهای لرستان در وضعیت زرد 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد:  خوشبختانه از ۲۳ خردادماه تا به امروز فوتی در استان نداشته‌ایم و در حال حاضر مجموع فوتی‌های این بیماری در استان به ۲ هزار و ۸۴۸ نفر رسیده است. 

دکتر بهرام دلفان رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز با اشاره به روند افزایشی آمار ابتلا به کرونا در لرستان به تسنیم گفت: در حالی که هفته گذشته فقط یک شهرستان استان زرد بود اما اکنون نصف شهرهای استان در وضعیت زرد به سر می برند. 

وی با اشاره به عدم استقبال مردم از واکسیناسیون، افزود: توصیه می کنیم که مردم برای دریافت دز سوم و کسانی که از دریافت دز سومشان ۶ ماه گذشته است نیز برای دریافت دز  چهارم واکسن به مراکز واکسیناسیون استان مراجعه نمایند. 

توصیه به تزریق دزهای سوم و چهارم واکسن 

دکتر دلفان با تاکید بر اینکه برای مهار بیماری همچنان به واکسن های موجود متکی هستیم، عنوان کرد: مگر اینکه تغییرات نشان دهد که واکسن های موجود در مهار موج جدید بیماری موثر نیستند که تاکنون اینگونه نبوده  واکسن های موجود موثر بوده اند بنابراین مردم را به تزریق واکسن های دز سوم و چهارم برای در امان ماندن از بیماری توصیه می کنیم. 

وی با اشاره به اینکه انواع مختلف واکسن به میزان مناسب در استان موجود است، تصریح کرد: همچنان استفاده از ماسک را به مردم توصیه می کنیم به‌خصوص در مکان هایی که تجمع در آنها بالا بوده و محصور هستند به دلیل گرمای هوا امکان شیوع ویروس نیز بالا  می رود بنابراین استفاده از ماسک همچنان ضروری است. 

دکتر دلفان گفت: با توجه به بروز پدیده گرد و غبار در استان، استفاده از ماسک علاوه بر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، می تواند در جلوگیری از بیماری های ناشی از ریزگردها نیز موثر باشد. 

به هرروی، آنچه مسلم است باید همچون گذشته رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در مکان های عمومی و انجام واکسیناسیون خود و اعضای خانواده باید کماکان در زندگی شهروندان به عنوان یک ضرورت انکارناپذیر جدی گرفته شود تا از خطرات مرگبار این ویروس در امان باشیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم