رهبران نوشت: نکته ای که در سفر رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه قرار است مورد بررسی قرار گیرد بحث تشکیل ائتلافی از اعراب منطقه است که گفته می‌شود رژیم صهیونیستی هم در آن حضور خواهد داشت.

به گزارش خبرافلاک ، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است از روز چهارشنبه سفری دو روزه را به عربستان سعودی و سرزمین‌های اشغالی انجام دهد و مقامات عربی و صهیونیستی از مدت‌ها پیش چنان این سفر را بزرگ‌نمایی کرده‌اند که انگار قرار است تحول بنیادین در منطقه رخ دهد.

در این سفر آنگونه که رسانه‌ها کم و بیش به آن پرداخته‌اند، چند مسئله مورد بررسی قرار خواهد گرفت، آمریکا که پس از بحران اوکراین سیاست منزوی کردن روسیه و شکست این کشور در میدان اوکراین را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است تلاش می‌کند با کمک متحدانش در خاورمیانه بخشی از پروژه‌های خود در جهان را عملی کند، مسئله انرژی اکنون در اولویت غربی‌ها قرار دارد و کشور‌های عربی خلیج فارس با در اختیار داشتن ذخایر عظیم انرژی می‌توانند به کمک غربی‌ها بشتابند به همین خاطر یکی از مسائلی که در سفر بایدن به عربستان مطرح خواهد شد، مسئله نفت است.

باتوجه به اینکه غرب پس از شروع جنگ اوکراین به دلیل تحریم‌ها علیه روسیه، با بحران انرژی دست و پنجه نرم می‌کند لذا بایدن تلاش می‌کند سعودی‌ها را به افزایش تولیدات نفتی متقاعد کند تا هم قیمت نفت در بازار‌های جهانی را متعادل کند و هم بخشی از نیاز‌های اروپا را از این طریق تأمین کند.

هرچند مقامات عربستان پیش‌تر مخالفت خود را با این درخواست واشنگتن اعلام کرده‌اند، اما بایدن تلاش خواهد کرد در این سفر سعودی‌ها را با خود همراه کند، از آنجا که قیمت انرژی در اروپا و آمریکا اوج گرفته است و مقامات این کشور‌ها در مدیریت آن ناتوان مانده‌اند به کمک متحدان‌شان در منطقه نیاز دارند تا شاید بتوانند بخشی از این بحران را حل کنند، گفته می‌شود که بایدن عربستان را به افزایش ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز ترغیب خواهد کرد.

نکته دیگری که در سفر رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه قرار است مورد بررسی قرار گیرد بحث تشکیل ائتلافی از اعراب منطقه است که گفته می‌شود رژیم صهیونیستی هم در آن حضور خواهد داشت، به نظر می‌رسد طرحی برای مقابله با موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی است، همانگونه که بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پیش‌تر ادعا کرده بود ائتلافی تحت عنوان «پدافند هوایی خاورمیانه» قرار است با قدرت موشکی و پهپادی ایران در منطقه مقابله کند. به عبارتی، این ائتلاف قرار است همچون چتر امنیتی بر سر اعراب و اسرائیل هوا شود تا از امنیت این رژیم‌ها دفاع کند.

مسئله مهم دیگر که در سفر بایدن می‌توان به آن اشاره کرد، بحث عادی‌سازی روابط اعراب با تل‌آویو است که از سه سال شروع شده است. علاوه بر بحرین و امارات که به آغوش اسرائیل رفته‌اند، عربستان سعودی هم می‌خواهد این تجربه را تکرار کرده و هر چه سریع‌تر به صهیونیست‌ها نزدیک‌تر شود و آمریکا قصد دارد با عادی‌سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی، به دلیل نفوذ قابل توجه سعودی در بین اعراب منطقه سایر کشور‌های عربی را نیز به مسیر عادی‌سازی سوق دهد.

مسئله داخلی اسرائیل هم یکی از مواردی است که در سفر بایدن بی‌تأثیر نبوده است، باتوجه به بی‌ثباتی کابینه‌های صهیونیستی در سال‌های اخیر، شرایط امنیتی در سرزمین‌های اشغالی را متزلزل کرده است و این مسئله برای آمریکایی‌ها نگران‌کننده است و تلاش می‌کنند احزاب صهیونیستی را با هم متحد کرده و کابینه‌ای باثبات‌تر از قبل در تل‌آویو تشکیل دهند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : همایون رهبران، کارشناس سیاسی
  • منبع خبر : سفیر افلاک