مدیرکل حفاظت از محیط ‌زیست لرستان از ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه شکار و صید ممنوع «هشتاد پهلوی» این استان خبر داد.

به گزارش خبر افلاک ، علی سالاروند در سخنانی از ثبت تصویر گونه پلنگ ایرانی در منطقه شکار و صید ممنوع «هشتاد پهلوی» استان لرستان خبر داد و گفت: این فیلم توسط یکی از همیاران دلسوز محیط‌زیست به ثبت رسیده و پس از ارائه فیلم از طرف همیار به کارشناسان اداره مدیریت و نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان و پس از بررسی‌های لازم، به عنوان سند حضور این گونه ارزشمند در استان لرستان، مورد تأیید قرار گرفته است.

وی افزود: پلنگ ایرانی یکی از گوشتخواران شاخص در ایران به شمار می‌رود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان بیان داشت: استان لرستان، از یک سو، به واسطه گستره‌های کوهستانی وسیع و مناطق به نسبتأ بکر و دست نخورده یکی از زیستگاه‌های اصلی پلنگ در غرب کشور (گستره زاگرس) به شمار می‌رود. از سوی دیگر، فعالیت‌های انسانی مانند دامپروری، کشاورزی، احداث جاده‌ها و سایر فعالیت‌های انسانی در مناطق بکر و کوهستانی، پیامدهای منفی (گاهاً غیرقابل جبرانی) بر حیات‌وحش بزرگ جثه و به‌طور ویژه گونه گربه‌سانان داشته است.

سالاروند اظهار داشت: دست‌یابی به برآوردی قابل اتکا از وضعیت زیستی، شرایط زیستگاهی و پراکنش آن در استان به منظور اتخاذ تصمیمات مدیریتی و حفاظتی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی افزود: حفاظت از جمعیت‌های گربه‌سانان بزرگ جثه مانند پلنگ (Panthera pardus saxicolor) به واسطه بزرگی جثه، تراکم پایین جمعیت، قلمرو طلبی، نیازهای حیاتی ویژه، نرخ پایین زاد و ولد موفق و همچنین گستره خانگی بزرگ از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه گوشتخواران به عنوان گونه‌های چتر و شاخص در اکوسیستم‌ها به شمار می‌روند گفت: با حفاظت از این گونه‌ها در طبیعت سایر گونه‌ها هم حفاظت می‌شوند ولی با حذف آن‌ها از طریق شکار و تخریب زیستگاه متأسفانه جمعیت برخی از گونه‌ها که از طعمه‌های اصلی پلنگ به‌شمار می‌روند افزایش یافته و همین افزایش و طغیان جمعیت، باعث برهم خوردن تعادل اکوسیستم شده و تعارض بین گوشتخواران و جوامع انسانی را به‌دنبال خواهد داشت.

سالاروند از همه هم استانی‌های عزیز خواست؛ در حفظ زنجیره غذایی بین طعمه و طعمه خوار با اداره کل حفاظت محیط‌زیست همکاری کنند و از هر گونه تعرض به حیات‌وحش به خصوص گونه‌های چتر که در صورت حذف آن‌ها تبعات منفی طغیان برخی گونه‌ها مانند گراز، گرگ و … را در پی داشته خواهد داشت، خودداری کنند و در صورت مشاهده هر گونه تعرض با استفاده از سامانه تلفنی ۱۵۴۰ به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اطلاع‌رسانی کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر