معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با بیان اینکه برخی از کشاورزان نمی‌خواهند بحران کم آبی را درک کنند، گفت: امیدواریم امسال کشت این محصول در راستای حفاظت از منابع آبی کاهش یابد.

به گزارش خبر افلاک ، با اشاره به اینکه درآمد اقتصادی کشت برنج با سایر محصولات قابل قیاس نیست و همین امر سبب شده که کشاورزان عدم کشت این محصول را به راحتی نپذیرند، اظهار داشت: متاسفانه برخی از کشاورزان نمی ‌خواهند بحران کم آبی را درک کرده و همکاری لازم را در این رابطه با سازمان جهاد کشاورزی داشته باشند.

وی افزود: در راستای اجرای مصوبات شورای حفاظت از منابع آب استان کشاورزانی که در جلوگیری از کاشت برنج همکاری لازم را نداشته اند شناسایی و مشخصات آنها برای فرمانداران به عنوان روسای شورای حفاظت از منابع آب شهرستان‌ها ارسال شده تا امور آب نسبت به قطع آب برداشتی آنها و قطع برق چاه‌ها اقدام کنند.

میر با تاکید بر اینکه هنوز کشتی به روی زمین‌های اصلی نرفته و برنج استان به صورت خزانه است، عنوان کرد: باید با توجیه مناسب کشاورزان به سمتی حرکت کنیم که کشاورزان به صورت خودجوش اقدام به از بین بردن خزانه‌های ایجاد شده خود کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی لرستان با اشاره به شهرستان‌های بروجرد و دورود، بیان کرد: اقتصاد بسیاری از کشاورزان این شهرستان‌ها وابسته به کشت برنج است و طبیعتا سختی کار در این دو شهرستان بیشتر است.

وی با بیان اینکه همکاران ما در جهادکشاورزی این شهرستان‌ها در تلاش هستند که کشاورزان را به عدم کشت برنج ترغیب کنند، ادامه داد: بیشترین آمار چاه غیر مجاز شهرستان متعلق به شهرستان دورود است و آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان وجود دارد و این امر فرونشست زمین در این مناطق را در صورت عدم رعایت در پی دارد.

میر با تشویق کشاورزان به کاشت ذرت علوفه‌ای اظهار داشت: با توجه به کم آبی موجود و نبود ذرت علوفه‌ای برای دام‌ها، ساختار کشت قراردادی را برای کشاورزان ایجاد کرده‌ایم و چنانچه کشاورزی اقدام به کاشت ذرت علوفه‌ای و به ویژه سورگوم علوفه‌ای کنند، شرکت طرف قرارداد تا مرحله برداشت کشاورز را حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم امسال کشت این محصول در راستای حفاظت از منابع آبی کاهش یابد، عنوان کرد: ما اقدامات موثری را که باید در این رابطه با توان مضاعف صورت داده‌ایم و امیدواریم که مردم هم در این راه همکاری و تعامل خوبی با مسئولان داشته باشند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم