نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: در دانشگاه‌ها باید اساتیدی جذب شوند که همراه با سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها باشند و به این سند اعتقاد داشته باشند.

به گزارش خبر افلاک ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی صبح امروز در مراسم افتتاحیه مدرسه تابستانه دانشگاهیان استان لرستان و شروع دوره تدریس با  جهت‌گیری الهی با بیان اینکه  تعارض علم و دین و یا عقل و ایمان مطلبی است که سابقه و پیشینه دیرینه‌ای دارد اظهار داشت: البته این تعارض‌ها بستگی به نوع تعاملات در ایامی که کلیسا حاکمیت داشت و تفتیش عقاید یکی از برنامه‌هایشان بود و با بسیاری از دانشمندان برخورد قهریه داشتند. 

وی افزود: وقتی در دین اسلام خداوند در سوره انفعال می‌فرماید “بدترین جنبنده کسانی هستند  که تعقل ندارند و نمی‌اندیشند” بنابراین در دین اسلام عقل و ایمان، علم و دین  همراه با هم هستند و جهت‌گیری الهی در تدریس بر اساس این موارد است. 

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان عنوان کرد: جهت تدریس الهی الگوهای روشن و بارزی همچون شهید چمران داریم که نماد عقل و ایمان، علم و دین بود، در بهترین مرکز علمی دنیا فارغ‌التحصیل شد ولی رفاه و ادامه تحصیل در این کشورها را رها و به مصر و لبنان آمد. 

وی بیان کرد: استاد بسیجی استادی است که با انگیزه خدایی و ایمان صادقانه در راه جهاد علمی و مسیر عدالت‌خواهی حضوری عالمانه و هوشمندانه دارد.

 

شاهرخی با اشاره به اینکه بحث عقل و ایمان، علم و دین، پیشرفت و فرهنگ با یکدیگر  ارتباط دارد تصریح کرد: جهان امروز در حال اختراعات و اکتشافات، رفاه و آسایش است ولی چنانچه بسترسازی فرهنگی در این زمینه انجام نشود سبب تباهی جهان می‌شوند به گونه‌ای که علم و پیشرفت در اختیار زورگویان قرار می‌گیرد. 

وی گفت: در دانشگاه باید کادرسازی انجام شود که علم و دین، عقل و ایمان، پیشرفت و ارتقای فرهنگی و دینی در کنار یکدیگر قرار گیرند. 

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان اینکه ارکان دانشگاه‌ها باید در سند  اسلامی شدن دانشگاه‌ها به وظایف خود آشنا باشند اظهار داشت: در دانشگاه‌ها  وقتی کسی در دانشگاه  می‌خواهد منصوب  شود ابتدا به وظایفی که در سند اسلامی شدن دانشگاه بر عهده او آمده است مطالعه کند که آیا توانایی چنین مسئولیتی دارد. 

وی اظهار داشت: اگر در دانشگاه‌ها سرگرم مسائل روزمره شویم  سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها  تنها به یک مجموعه کتبی تبدیل می‌شود و هیچ‌ گونه اقدامی صورت نمی‌گیرد. 

شاهرخی در رابطه با اهمیت تولید پارک علم و فناوری و دانش‌بنیان عنوان کرد: تغییر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که قبلا وزارت علوم، فرهنگ و آموزش عالی بود بنا بود در راستای تولید، دانش‌بنیان  و اشتغال حرکت کند. 

وی با بیان اینکه هیئت جذب اساتید در دانشگاه‌ها بسیار مهم است بیان کرد: در دانشگاه‌ها باید اساتیدی جذب شوند که همراه با سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها باشند و به این سند اعتقاد داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با اشاره به ضرورت پیوند ارکان دانشگاه‌ با تشکل‌های اسلامی گفت: در مجموعه دانشگاه‌ها باید نقدها را با تواضع، فروتنی و تحمل پذیرفت و باید برای منتقدان برنامه‌های مختلف جذب داشته باشیم چرا که دشمنان به دنبال این گونه شکاف‌ها هستند. 

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم