محمد کشتی آرای با بیان اینکه در روز های آینده شاهد ثبات در روند بازار طلا و سکه هستیم،گفت: در حال حاضر حباب هر قطعه سکه طرح جدید، یک میلیون و ۳۸۰هزار تومان است.

محمد کشتی آرای کارشناس رسمی بازار طلا و جواهر در گفتگو با خبرنگار خبر افلاک اظهار داشت: در دو هفته گذشته شاهد شوک قیمتی در بازار طلا بودیم که این شوک ناشی از رفتن پرونده ایران به شورای حکام بود؛ این موضوع تاثیر خود را بر روی بازار ارز گذاشته بود و باعث التهاب بازار ارز شد.

وی افزود: ملتهب شدن بازار ارز باعث شد که قیمت ارز (دلار) به بالاترین سطح قیمتی خود ( ۳۳,۵۰۰ تومان) افزایش یابد.
وی عنوان کرد: قیمت سکه و طلا از قیمت طلای جهانی و نرخ ارز تبعیت می کند بنابراین افزایش نرخ ارز باعث شد که شوک به بازار طلا و سکه وارد شود و قیمت طلا و سکه به بالاترین سطح خود برسد؛ باتوجه به التهاب وارد شده به بازار، مدیریت بانک مرکزی بخشنامه‌ای صادر کرد و سبب شد که افزایش قیمت ارز به یکباره متوقف شود و قیمت ها به نوعی شکسته شود و ریزش پیدا کند و در نتیجه مجدداً قیمت ارز به کانال ۳۱ هزار تومان وارد شد.
از سوی دیگر قیمت جهانی طلا روند کاهشی به خود گرفته بود و چون هر دو عامل موثر بر قیمت طلا کاهشی شدند،در نتیجه قیمت طلا و سکه با کاهش همراه شد.

کشتی آرای خاطرنشان کرد: در هفته اخیر شاهد یک ثبات نسبی بازار در طلا، ارز و سکه بودیم و احتمالاً این ثبات تا روزهای آینده نیز ادامه دار باشد.
وی با بیان اینکه روند صعودی قیمت طلا و سکه متوقف شده ، عنوان کرد: بازار به روال عادی خود بازگشته و حالت سکون پیدا کرده است و در نتیجه شاهد التهاب در بازار نیستیم و داد و ستد ها روال عادی خود را طی می‌کنند.
کشتی آرا گفت: در حال حاضر حباب سکه یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان برای هر قطعه سکه طرح جدید است و این حباب ناشی از عدم تعادل در عرضه و تقاضا می باشد.

انتهای پیام//