دو سویه جدید جهش یافته ویروس امیکرون باعث رشد سریع موارد ابتلا به کرونا در سراسر جهان شده است.

به گزارش خبر افلاک ، سویه‌های جدید BA.۴ و BA.۵ اومیکرون در آفریقای جنوبی ظاهر شده و طبق انتظارات کارشناسان، ممکن است به زودی در اروپا و ایالات متحده به رایج‌ترین موارد ابتلا تبدیل خواهد شد.

ویروس کرونا از زمانی که برای اولین بار کشف شد، جهش یافته و شکل خود را تغییر داده است و گونه‌های ژنتیکی که از آن بیرون می‌آیند جهش یافته نامیده می‌شوند.

تاکنون، جهش‌های اصلی که از کووید پدیدار شده‌اند هنوز اندک هستند. از جمله آلفا و دلتا که باعث ایجاد امواج قوی عفونت شد.

BA.۴ و BA.۵ آخرین موارد جهش یافته Covid-۱۹ و نزدیک به گونه جهش یافته omicron هستند. این منشأ نگرانی کارشناسان است.

سازمان جهانی بهداشت در ماه مارس BA.۴ و BA.۵ را به فهرست گونه‌های جهش‌یافته کووید اضافه کرد و آن‌ها در اروپا به عنوان عامل نگران کننده طبقه‌بندی کرده است.

مکان‌های انتشار
BA.۴ و BA.۵ در اوایل سال جاری در آفریقای جنوبی شناسایی شدند و اکنون به نظر می‌رسد که سریعتر از انواع دیگر گسترش می‌یابند.

BA.۴ و BA.۵ در بیشتر کشور‌های اروپایی شیوع یافته و به نظر می‌رسد که توانایی آن‌ها برای آلوده کردن افراد به زودی از سایر گونه‌های جهش‌یافته پیشی خواهد گرفت و در واقع این همان چیزی است که عملا در کشور پرتغال اتفاق افتاده و گونه جهش یافته BA.۵ به رایج‌ترین گونه کرونا در میان پرتغالی‌ها تبدیل شده است.

در ایالات متحده نیز مقامات می‌گویند که شاهد افزایش تعداد موارد COVID-۱۹ ناشی از جهش‌های جدید BA.۴ و BA.۵ هستند.

در انگلیس، نشانه‌های اولیه از افزایش مورد انتظار در تعداد موارد کووید ناشی از شیوع جهش‌های BA.۴ و BA.۵ مشاهده شده است.

در استرالیا، وزارت بهداشت مواردی از COVID-۱۹ را در نتیجه شیوع BA.۴ و BA.۵ ثبت کرده است.

این گونه‌های جهش یافته چقدر خطرناک هستند؟

کارشناسان هیچ تاییدی در مورد شدت ابتلا به جهش یافته BA.۴ و BA.۵ اومیکرون ندارند، اما در هر صورت آن‌ها کشنده‌تر از سایر جهش یافته‌های کووید نیستند.

اکثر مردم نسبت به کووید مصونیت پیدا کرده اند، چه از طریق ابتلا‌های قبلی چه با دریافت واکسن، که به طور کلی به کاهش خطر عفونت کمک می‌کند.

با این حال، جهش‌های جدید BA.۴ و BA.۵ توانایی انتشار آسان‌تر را نشان می‌دهند که بخشی به دلیل کاهش سطح ایمنی در افراد است، اما بخشی به دلیل تغییراتی است که ویروس در ترکیب خود متحمل شده است.

بسیاری از کشور‌ها محدودیت‌های اعمال شده خود را برای مبارزه با کووید لغو کرده اند، به این معنی که مردم بیشتر با یکدیگر مخلوط می‌شوند و در نتیجه شانس انتشار ویروس افزایش می‌یابد.

موج جدید شیوع کرونا می‌تواند منجر به بستری شدن بیشتر در بیمارستان و همچنین مرگ و میر بیشتر شود.

چگونه پیشگیری کنیم

درست مانند سایر جهش‌های کووید، خطر عفونت در مورد افراد مسن یا کسانی که شرایط سلامتی ضعیفی دارند، بالاتر است.

اگرچه واکسن‌های موجود در حال حاضر بهترین راه نیستند، اما در هر صورت بهترین واکسن‌هایی هستند که می‌توان در خط دفاعی استفاده کرد.

این واکسن‌ها به کاهش خطر عفونت‌های شدید کووید-۱۹ ناشی از هر یک از انواع آن، از جمله دلتا، آلفا، بتا و گاما کمک کرده‌اند.

پزشکان توصیه می‌کنند برای اطمینان از حداکثر محافظت در برابر جهش‌های موجود یا در حال ظهور، افراد تعداد دوز‌های توصیه شده واکسن را دریافت کنند.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان