مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: طی سال گذشته و سه ماه نخست سال جاری ۳۶میلیارد تومان تسهیلات به فعالان صنایع‌دستی در لرستان پرداخت شد.

به گزارش خبر افلاک ، سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان  بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ و سه ماه نخست سال جاری، به میزان ۳۶ میلیارد تومان از طریق ابلاغ سهم استان در تسهیلات تکلیفی قانون عمومی بودجه کشور و اشتغال‌زایی ویژه مشاغل خانگی به ۴۰۰ نفر از فعالان این حوزه به بانک معرفی شده و تسهیلات خود را دریافت کردند.

او ادامه داد: بیشتر دریافت‌کنندگان تسهیلات در رشته‌های گلیم‌بافی، ماشته بافی، مصنوعات چرمی دست‌ساز، قلم‌زنی بوده‌اند که با اخذ تسهیلات موردنظر برای ۱۸۰ کارگاه و ۲۸۲ نفر اشتغال ایجادشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به راه‌اندازی آموزش‌های مهارتی در مراکز آموزش کمیته امداد و بهزیستی، مناطق تسهیلگری محروم حاشیه شهرها، زندان‌های سطح استان، مراکز صنایع‌دستی در روستاها، شرکت‌های تعاونی صنایع‌دستی، اظهار کرد: تعداد ۱۲ مرکز نسبت به ارائه آموزش‌های تخصصی انواع رشته‌های صنایع‌دستی اقدام کرده‌اند.

قاسمی افزود: در مجموع برای ۶۵۰ نفر گواهینامه شرکت در دوره‌های مختلف در رشته‌های گلیم و ماشته، جاجیم، پارچه‌بافی، حرمی بافی، ورشوسازی و قلم‌زنی روی ورشو، آژیه دوزی و گیوه‌بافی، نمدمالی، البسه محلی لری و بختیاری (چوقا بافی)، کلاه نمدی، زیورآلات سنتی محلی، گره چینی و منبت‌کاری، میناکاری، نقاشی و طلاکاری روی شیشه، چاقوسازی و ساخت انواع آلات موسیقی به‌ویژه کمانچه لری صادر شده است.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان