سید عماد شاهرخی با بیان اینکه برداشت گندم امسال رشد ۳۰ درصدی داشته،گفت: ۲۵درصد اقتصاد لرستان به کشاورزی وابسته است

سید عماد شاهرخی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در گفتگو با خبرنگار خبر افلاک اظهار داشت: میانگین اشتغال بخش کشاورزی در کشور ۱۹درصد و در استان ما ۲۳.۵درصد است همچنین میانگین نقش کشاورزی در اقتصاد کشور ما ۱۵ درصد و در استان ما این عدد به ۲۵ درصد رسیده است که نشان می‌دهد محوریت اصلی استان ما بخش کشاورزی است.
وی با بیان اینکه از ۳۹هزار شغلی که برای سال ۱۴۰۱ پیش بینی شده است، ۳۵۰۰ شغل در حوزه جهاد کشاورزی می باشد، عنوان کرد: تولیدات بخش کشاورزی دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد می باشد که ارزش ریالی محصولات آنها ۲۸ هزار میلیارد تومان است.
شاهرخی گفت خوشبختانه با وجودی که وضعیت بارندگی ما نسبت به سال قبل تغییر پیدا نکرده است و از ۲۰ اسفند تا دهم اردیبهشت( یعنی تقریبا ۵۰ روز) بارندگی نداشته‌ایم، اما به همت کشاورزان عزیز و مروجین بخش کشاورزی تاکنون میزان خرید گندم مان ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: ما ۷هزار و ۶۵۰ تن کالای اساسی توزیع کرده ایم که ۴۴ درصد کل توزیع ما در سال ۱۴۰۰ می باشد؛ درواقع ما تنها ۱۰ درصد نقش تنظیم بازاری را در تهیه کالاهای اساسی داریم اما تاکنون حدود ۳۰ درصد کالاهای مورد نیاز را (۷هزار و ۶۵۰ تن )توزیع کرده ایم.
وی افزود:باوجودیکه میزان سطح کشت گندم آبی نسبت به سال قبل سه هزار هکتار کاهش یافته بود و سطح کشت گندم نسبت به سال قبل تغییری نیافته بود اما به یاری خداوند،تمهیدات اندیشیده شده و نظارات و مبارزه با آفات و بیماریها، میزان برداشت و تولیدات گندم با افزایش ۳۰درصدی همراه بود.

شاهرخی گفت: ما سال گذشته ۱۲۳هزار تن گندم تحویل سازمان غلات کشور داده‌ایم که پیش‌بینی می‌کنیم امسال این مقدار به ۱۶۰_۱۷۰ هزار تن افزایش یابد.

وی در خصوص سیاست های جهادکشاورزی استان ، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در استان لرستان ۷۸ هکتار گلخانه داریم که برنامه داریم این مقدار را تا افق ۱۴۰۴ به حداقل ۳۵۰ هکتار برسانیم؛ در هفته جهاد کشاورزی ۶۰ هکتار شهرک گلخانه را احداث کردیم که از این میزان ۵۵ هکتار از آن در الیگودرز،زیر سطح کشت گل محمدی و‌گیاهان دارویی رفت و ۴هکتار را نیز در کوهدشت داریم که انشالله به زودی احداث می شود.
همچنین در استان بحث توسعه شیلات را در دستور کار داریم؛ در حال حاضر ۲۸۰۰۰ تن ظرفیت شیلات استان است که برنامه داریم این مقدار را تا افق ۱۴۰۴ به ۴۰ هزار تن برسانیم؛ از سویی بحث توسعه دانه های روغنی را داریم بگونه ای که در سال ۱۴۰۱ این مبلغ را حداقل به دو برابر سال قبل افزایش دهیم.
ودر آخر بحث توسعه دیمزارها را که یک طرح ۵ ساله با ستاد اجرایی فرمان امام است؛ این طرح از سال قبل آغاز شده و امسال وارد دومین سال شروع آن شده ایم و امیدوارم تا پایان سال پنجم تولید در دیمزارها را به دو برابر افزایش دهیم.

انتهای پیام//