نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: استان در محور اشتغال ویژه دیده شود.

به گزارش خبر افلاک ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی، در دیدار با معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صنعت، معدن و تجارت که در خرم‎آباد انجام شد، با تأکید بر اینکه ایران در حوزه اقتصادی و ظرفیت‌ها جزء ۲۰ کشور جهان است، اما در حوزه صادرات و ایجاد ثروت دارای مشکلات زیادی است و زیرساخت‌ها در این رابطه کافی نیست، گفت: کار‌های اساسی زیادی باید انجام شود تا به نقطه مطلوب برسیم.

وی با بیان اینکه مهم این است که در مسیر حرکت کنیم و دچار آزمایش و خطا نشویم، گفت: باید کار‌ها و اقدامات اساسی و پایه‌ای انجام دهیم، و افرادی که متعهد و کاردان هستند و دانش و تجربه لازم را دارند مورد استفاده قرار بگیرند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه لرستان استان خاصی است و رئیس‌جمهور نیز تأکید کردند که لرستان را در محور اشتغال ویژه می‌بینند، می گوید: این امر باید پیامد‌هایی برای استان داشته باشد، آن هم در سالی که به‌عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال» نامگذاری شده است.

شاهرخی با بیان اینکه وزیر صمت اعلام کرد ۱۷ یا ۱۸ میلیارد دلار برای ۴۸ طرح بزرگ صنعتی در ۱۳ استان در نظر گرفته می‌شود، گفت: مشخص شد که اصلاً لرستان در این ۱۷ یا ۱۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و ۴۸ طرح بزرگ جایگاهی ندارد، من برای رئیس سازمان صمت استان، استاندار لرستان، ۹ نماینده نیز سخنان وزیر را ارسال کردم و تأکید کردم که این امر پیگیری شود.

وی ادامه داد: با وجود ظرفیت کلانی که در همه زمینه‌ها لرستان دارد و ۲۸ درصد سنگ‌های تزئینی کشور و سه درصد از سنگ‌های تزئینی دنیا در لرستان قرار دارد، برخی از کارخانه‌های سنگ استان با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند و یا سنگ خام‌فروشی می‌شود و با چندین برابر قیمت بعد از فرآوری دوباره به کشور و استان بر می‌گردد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تأکید بر اینکه در طرح آمایش صنعت، استانی که به‌عنوان محور اشتغال نامگذاری شده، باید مورد توجه قرار بگیرد و این امر نیز باید از سوی سازمان صمت استان، استاندار و نمایندگان مورد پیگیری قرار بگیرد، گفت: بیکاری، تورم، عدم رونق کسب و کار و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن‌ها در لرستان جای تأسف است، این در حالی است که استان لرستان دارای ظرفیت‌های گوناگون کشاورزی، باغداری، صنعت و… است.

شاهرخی با تأکید بر اینکه جای تأسف است که کارخانه‌هایی مانند فولاد ازنا، عظیم خودرو بروجرد، سیمان خرم‌آباد، پارسیلون کارخانه‌هایی مانند چرم و پوست که تنها نامی از آن‌ها باقی مانده، این وضعیت را دارند، گفت: علت زیادی از مشکلات این واحد‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه در شهرک‌های صنعتی کارگاه‌های زیادی داریم که نیمه تعطیل هستند و با ظرفیت کافی کار نمی‌کنند، گفت: از ۵۰۰ هزار خانواده در لرستان، ۱۰۰ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد هستند، حدود ۴۰ هزار خانواده تحت پوشش بهزیستی داریم، راجع به لرستان باید با سرعت بیشتری کار‌ها انجام بگیرد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به پیگیری‌ها در سطح کلان و ملی برای رفع مشکلات استان، می گوید: صنایع تبدیلی می‌تواند در لرستان تغییر و تحولی ایجاد کند، پنج هزار تن انار در کوهدشت داریم، ۳۰ هزار تن انجیر سیاه در پلدختر داریم، صد‌ها هزار تن محصولات باغی داریم و این در حالی است که لرستان به لحاظ داشتن سردخانه و صنایع تبدیلی دارای مشکلات فراوانی است.

امام‌جمعه خرم‎آباد با تأکید بر تکمیل سد‌های نیمه تمام، شبکه‌های آبیاری، صنایع تبدیلی و… در لرستان و نقش مؤثر آن‌ها در افزایش درآمد استان، گفت: مصوبات مربوط به سفر رئیس‌جمهور به خصوص در حوزه صنعت و معدن باید با سرعت بیشتری پیگیری و عملیاتی شوند.

وی با تأکید بر اینکه مردم باید احساس کنند که تحولی در حال انجام است، آشکار ببینند، استانی مانند لرستان با این همه ظرفیت و پیشینه عقب‌ماندگی با این اعتبارات قطره چکانی راه به جایی نمی‌برد، به نقش مؤثر لرستان در دفاع از نظام و انقلاب اشاره کرد و گفت: باید مراقب باشیم لرستان دست خوش اتفاقات ناگوار نشود، وضعیت استان ما و رسیدگی به صنعت لرستان یک وضعیت و توجه خاصی را می‌طلبد.

شاهرخی با اشاره به افزایش قیمت کالاها، گفت: قرار بود که افزایش قیمت را تنها در چهار کالا داشته باشیم، دولت باید به قول‌های خود در این رابطه عمل کند، این انتظار را داریم که گرانی‌ها متوقف و قیمت‌ها به قبل از حذف ترجیحی برگردد چراکه نظم و انضباطی در وضعیت بازار مشاهده نمی‌شود، تنظیم بازار باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا مردم استانی مانند لرستان در مضیقه هستند.

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان