معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان گفت: برای تولید هر یک کیلوگرم برنج حدود ٧ هزار لیتر آب مصرف می‌شود که در شرایط خشک‌سالی باعث آسیب به منابع آبی خواهد شد.

به گزارش خبر افلاک ، مجتبی میر معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان امروز در گفت‌وگو با رسانه‌ها از ترویج کشت جایگزین محصولات آبدوست در لرستان خبر داد و گفت: با توجه به شرایط خشکسالی که در آن قرار داریم آموزش و ترویج کشت جایگزین محصولات آب دوست مانند برنج را در دستور کار قرار داده و در این راستا کارشناسان ما در دهستان های مختلف حضور یافته و آموزش‌های لازم را ارائه داده‌اند.

وی با بیان اینکه کشت محصولاتی مانند برنج در لرستان باعث آسیب رساندن به منابع آبی می شود، افزود: در هر هکتار برای تولید برنج ۲۰ تا ۲۴ هزار متر مکعب آب مصرف می‌شود و به نوعی برای هر کیلوگرم برنج حدود ۷ هزار لیتر آب باید مصرف شود که در شرایط خشکسالی که در آن قرار داریم این میزان عدد قابل توجه و بالایی بوده و ضرورت دارد که کشاورزان نیز به این موضوع توجه کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به منظور تشویق کشاورزان به کشت محصولات جایگزین محصولات آب دوست سازمان جهاد کشاورزی تسهیلاتی را در نظر گرفته است چنان که برای کشاورزان که خودشان مالک بوده و تخصیص آب باش داشته باشند ۸۰ درصد تسهیلات بلاعوض برای کشت محصولات جایگزین ارائه داده خواهد شد.

میر خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی از کشت محصولات جایگزین برنج حمایت می‌کند و با توجه به شرایط کم آبی موجود از رسانه‌ها می‌خواهیم در بحث فرهنگ سازی و آموزش به ما کمک کنند. 

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس