سید نواب موسوی با بیان اینکه حضرت فاطمه معصومه (س) سرچشمه دانش و علم و تقوا بودند،گفت: حضرت معصومه گوهری تابناک در کشتی زندگی امام موسی بن جعفر بودند.

حجه الاسلام سید نواب موسوی در گفتگو با خبرنگار خبر افلاک اظهار داشت: حضرت فاطمه معصومه دختر امام موسی بن جعفر(ع)، خواهر امام رضا (ع)و عمه امام جواد (ع)می باشد و این یک مقام و فضیلت بزرگ می‌باشد؛ایشان روز اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری در شهر مدینه متولد شدند.
وی افزود: اینکه محیط خانواده چقدر می تواند بر تربیت انسان تاثیر داشته باشد یک موضوع بسیار مهم دینی و اسلامی است که در آیات قرآن و هم روایات به آن اشاره شده است؛ این بانوی بزرگوار از همان آغاز در یک محیطی پرورش یافته بود که همه به فضائل اخلاقی آراسته بودند؛ عبادت، زهد، پارسایی، تقوا، راستگویی، بردباری، استواری، طاقت در برابر ناملایمات که بخش عظیمی از زندگی امام موسی بن جعفر (ع)بوده، بخشندگی، پاکدامنی و یاد خدا از جمله صفات برجسته این خانواده و خاندان بود که حضرت معصومه تحت این سیره ،ویژگی ها و رفتار تربیت و پرورش یافته بود.
وی عنوان کرد: حضرت معصومه یک گوهر تابناکی بودند که در کشتی امام موسی بن جعفر( ع) پرورش می یابد؛ حضرت معصومه (س) در خانواده که سرچشمه دانش و علم،تقوا و فضائل اخلاقی بودند، پرورش یافته است،کسی که در چنین خانواده‌ای پرورش یابد اهل علم و تقوا و فضائل میباشد.
نقل شده است که یک سری از دوستان و مریدان امام موسی بن جعفر (ع)یک سری سوالات را به منزل امام آوردند تا امام به آنها پاسخ دهد،اما امام در منزل نبود و حضرت معصومه خود به سوالات علمی علما و فقهای شیعه پاسخ دادند، در راه بازگشت این مریدان امام موسی بن جعفر (ع) را می‌بینند و موضوع را تعریف می‌کنند،امام علی علیه السلام سوالات و پاسخ هایی که حضرت معصومه به آنها داده بود را نگاه کرد و وقتی متوجه شد که حضرت معصومه به درستی پاسخ تمام سوالات را داده اند، عبارتی که پیامبر آن را در شان حضرت فاطمه زهرا فرموده بودند،گفتند و فرمودند : «فداها ابوها» یعنی پدر به فدای این دختر شود؛این یک عبارت ساده پدری فرزندی نیست، بلکه امام معصوم بیان میکند که من فدای فاطمه معصومه شوم.
وی خاطرنشان کرد: مقام علمی حضرت فاطمه معصومه (س) به شکلی بود که ایشان عهده‌دار امر تعلیم و تربیت زنان در جامعه خود بودند و خودشان از نظر علمی و اخلاقی به بالاترین مقام رسیده بودند.
وی بیان کرد: دین اسلام دینی است که بدن ما یک پوسته و قالب است و تمام فضیلت ها متعلق به روح انسان است؛ روح نیز از مذکر و مونث بودن مجرد است یعنی مرد و زن هیچ گونه تفاوتی در کسب این فضیلت ها با هم ندارند و لذا زن بودن حضرت فاطمه معصومه (ص) هیچ وقت مانع از این نمی شود که ایشان سرچشمه علم و فضیلت و ویژگی های اخلاقی نباشد؛ زنان ما باید بدانند در کسب و فضیلت های اخلاقی نه تنها کمتر از مردان جامعه نیستند بلکه می توانند از آنان نیز سبقت بگیرند.
موسوی عنوان کرد: امام صادق علیه السلام می فرماید: آگاه باشید که برای خداوند حرمی است و آن حرم مکه است، برای پیامبر حرمی است و آن حرم مدینه است، برای امیرالمومنین (ع) حرمی است و آن کوفه است و برای ما اهل بیت حرمی است و آن حرم قم است؛یعنی بعد از نجف و کوفه امیرالمومنین،ایشان به کربلا، سامرا و کاظمین اشاره نمی کند و میفرمایند حرم ما قم است؛یعنی قم حرم آل‌محمد است و خواستگاهی است که دین و مذهب شیعه پرورش و به تمام دنیا صادر می شود و بحمدلله امروزه نیز با تربیت طلاب علوم دینی به کشور های خارجی، این کار صورت می‌گیرد و این به برکت حضرت معصومه سلام الله علیها می‌باشد.
وی تصریح کرد: اگر حرم فاطمه معصومه علیه السلام در قم نبود،قم یک کویر بود و این حضرت فاطمه معصومه بود که به قم فضیلت بخشیده است.
وی خاطرنشان کرد: درخصوص مقام حضرت فاطمه معصومه (ع) پدر آیت الله مرعشی نجفی که از مجتهدان بودند فرموده‌اند که ایشان در نجف ریاضت و سختی های بسیار زیادی را کشیدند تا در اواخر عمر بتوانند قبر حضرت فاطمه زهرا (ص) پیدا کنند و آن را زیارت کنند ،یک بار در عالم معنا به محضر امام صادق می‌رسند و به ایشان می‌گوید« الیک بزیارت معصومه» بر تو باد زیارت حضرت معصومه،ایشان هم فکر می کنم منظور امام صادق زیارت حضرت فاطمه زهرا (س) می‌باشد، به همین دلیل از ایشان می‌پرسند که میدانم و من هم میخواهم بدانم قبر ایشان کجاست؟ نمی توانم آن را بیابم؟و ایشان در عالم معنا میگویند که برای زیارت ایشان به قم بروید؛ در آن لحظه من از خواب بیدار شدم و فهمیدم که خداوند آنچه فضیلت برای زیارت حضرت زهرا قرار داده است، تمام آن مقامات و فضیلت ها را در زیارت حضرت فاطمه معصومه قرار داده است.
وی بیان کرد: ائمه معصوم و چهارده معصوم عصمت کبری دارند و سایرین می‌توانند به عصمت صغری برسند،اما به جز چهارده معصوم، حضرت معصومه سلام الله علیها تنها غیر معصومی است که زیارتنامه آن را امام معصوم فرموده‌اند و این مقام را حتی برای حضرت زینب نداریم که زیارتنامه آن را امام معصوم دیگر نوشته باشد، ولی زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه را امام رضا بیان کرده است که حضرت معصومه(ص) را با این القاب و عبارات بیان کنیم.
وی اظهار داشت: انسان موجودی است که برای کسب هویتش نیاز به طبع دارد؛ طبع انسان طبعی الگو پذیر است ،اگر ما الگو های خوب را به نسلمان معرفی نکنیم،قطعا دشمنان ما، ابلیس و…. گروه های دیگر را به این است معرفی می کند.
خدای متعال امثال حضرت فاطمه معصومه(ص) را به عنوان الگو قرار داده‌اند و یکی از کارهایی که ما باید انجام دهیم،باید بین نسل مان و حضرت معصومه ارتباط برقرار کنیم( با معرفی حضرت معصومه صلی الله).
یکی از مهمترین ابعاد زندگی حضرت معصومه علیه السلام حیا و عفت ایشان است و این عصمت و حیا سرچشمه همه فضائل برای زن و مرد جامعه و خصوصا زنان جامعه می‌باشد.

وی گفت: انشالله خدای متعال توفیق زیارت حضرت معصومه و پیروی از حضرت معصومه را و خاندانش را به همه ما عنایت کند.

همگی باید این روایت حضرت جواد را که فرموده‌اند هر کس عمه ام را در قم زیارت کند، بهشت از آن اوست را در نظر بگیریم.

انتهای پیام//