کشتی آرای با بیان اینکه در این مدت تقاضا برای خرید سکه افزایش یافته است،گفت: افزایش قیمت زیاد سکه به دلیل بالا رفتن قیمت حباب آن است.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبر افلاک اظهار داشت: از ابتدای صبح امروز شاهد کاهش قیمت طلا و سکه در بازار هستیم و یکی از هیجانات جالب بازار طلا نوسانات آن است.
وی افزود: قیمت طلا تحت تاثیر دوعامل قیمت جهانی و قیمت ارز می باشد و این دو عامل تنها وابسته به بازار و شاخص‌های اقتصادی است؛ این شاخص‌های اقتصادی خود تحت تاثیر یک سری عوامل دیگر از جمله مسائل سیاسی،منطقه ای،جهانی و….می باشند مثلاً زمانی که بحران و جنگ روسیه و اوکراین رخ داد، قیمت جهانی طلا به شدت افزایش یافت و زمانی که جنگ حالت فرسایشی به خود گرفت و از التهاب آن کاسته شد، مجدد قیمت جهانی طلا کاهش یافت.
وی با بیان اینکه در دو هفته اخیر ما شاهد کاهش قیمت جهانی طلا بوده‌ایم،گفت: تحولات سیاسی داخلی که بر قیمت ارز تاثیرگذارند، نیز بر بازار طلا اثر گذار است، مثلاً در چند روز گذشته با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای یکسری کالاها و بالا رفتن قیمت یک سری کالاهای اساسی، قیمت ارز با افزایش مواجه شد و این افزایش قیمت ارز با وجودیکه قیمت جهانی طلا سیر نزولی به خود گرفته بود، سبب بالا رفتن قیمت طلا شد.

کشتی آرای عنوان کرد: قیمت سکه بجز دو عامل فوق( قیمت جهانی و ارز)که بر روی قیمت طلا تاثیر گذار بود، عامل سومی نیز بر آن تاثیر گذار است و آن عرضه و تقاضا است؛
بانک مرکزی باید سکه واگذار کند ولی از سال ۹۷ به بعد چون برنامه ای برای واگذاری سکه ندارد و سکه‌ای را به بازار تزریق نمی کند، تعداد آن ها محدود است بنابراین برای سکه های موجود در بازار یک سری خریدار و یک سری فروشنده وجود دارد، در نتیجه خود بازار تعیین کننده قیمت سکه است.
وی بیان کرد:عرضه و تقاضا در بازار سکه نقش اساسی دارد یعنی اگر تقاضا داشته باشیم اما عرضه‌ای برای آن صورت نگیرد با افزایش قیمت سکه مواجه می شویم البته ارزش و قیمت طلای سکه افزایش نمی یابد بلکه حباب قیمت سکه افزایش می یابد و حباب سکه از اختلاف قیمت قیمت واقعی سکه با قیمت مورد داد و ستد به وجود می آید.
در حال حاضر یک مقداری تقاضا برای خرید سکه افزایش یافته است،چون الحمدلله یک مقداری بیماری کرونا فروکش یافته است و به واسطه آن مردم مراسمات و جشن های خود را آغاز کرده‌اند و به واسطه افزایش این مناسبات، یکسری تقاضا برای خرید سکه به بازار افزایش یافته است و در نتیجه قیمت آن بیشتر از حد خود افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت سکه بیشتر از حد خود افزایش یافته است یعنی اختلاف قیمت واقعی سکه با قیمت خرید و فروش آن ( حباب) افزایش پیدا کرده است؛ نکته جالب توجه این است که در دو سه هفته گذشته شاهد یکسری نوسانات در بازار طلا و سکه بودیم به گونه‌ای که قیمت جهانی طلا کاهش و قیمت ارز افزایش یافته بود در حالی که امروز به صورت کاملاً برعکس این اتفاق رخ داد یعنی امروز قیمت ارز روند کاهشی به خود گرفته است در حالی که قیمت جهانی آن افزایش یافته است.
وی بیان کرد:مدتهاست ما شوک قیمتی به بازار نداشتیم ولی اخیرا یک شوک به قیمت ارز وارد و قیمت ارز از از کانال ۲۸ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان وارد شد که همین موضوع باعث شد که قیمت سکه از کانال ۱۲ میلیون تومان به کانال ۱۴ میلیون تومان واردو ثابت بماند به همین دلیل در یک هفته اخیر قیمت ها در همین محدوده در حال نوسان هستند.
وی گفت: تقاضا برای طلا نیز خوب است ولی طلا برخلاف سکه با افزایش تقاضا برای آن قیمت آن افزایش نمی یابد، چون در کشور ما امکان تامین طلا وجود دارد و مشکلی برای تامین طلا وجود ندارد و به اندازه تقاضا، طلا موجود است بنابراین اگر در بازار طلا با افزایش تقاضا روبرو شویم،قیمت آن با افزایش تقاضا،تغییری نمی یابد.
وی در آخر گفت:متغیرهای زیادی بر بازار طلا اثرگذار هستند که همگی غیر قابل پیش بینی هستند مثلاً از روز گذشته که مجدد بحث ادامه مذاکرات برجام مطرح شده است، می‌تواند بر بازار ارز تاثیر گذار باشد بنابراین چون متغیر های تاثیرگذار زیادی بر بازار پیشرو داریم، پیش بینی بازار فعلاً انجام پذیر نمی باشد.
انتهای پیام//